Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

21.11.2024 22:46 Наталия Смоленцева
Защо хиляди войници дезертират от руската армия? СНИМКА: Пиксабей

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си. Тук ви срещаме с един разочарован от армията руски офицер.

"Първо беше усещането за свобода, за сигурност. Изпитах огромно облекчение, отдъхнах си", разказва Александър, който е дезертирал от руската армия. Това е било едно от най-трудните решения в живота му, признава той пред ДВ. Сега младият мъж започва нов живот във Франция, пише "Дойче веле".

"По-добре, отколкото да убивам или да бъда убит"
"Срещу мен има образувано наказателно дело, претърсили са дома ми, разпитвали са майка ми. Вероятно скоро няма да мога да се върна в Русия. Но това е по-добре, отколкото да убивам или да бъда убит", убеден е той.

Александър е бил офицер за връзка в руската армия и не е участвал пряко в бойни действия. Още през 2021 г. той вече е бил силно разочарован от армията и дори няколко пъти се е опитал да я напусне. През февруари 2022 г. е изпратен на последно военно учение. "На 4 февруари пристигнахме в Крим на учение. На 24 февруари Русия нахлу в Украйна, а моята бригада участваше", спомня си младият мъж.

Шест месеца по-късно той успява да напусне фронта и да избяга - първо в Казахстан, без лични документи. Заедно с него е и съпругата му Ирина. "Страшно беше, когато тръгнахме. Бягаш, знаейки, че бъдещето ти е несигурно и че ще те издирват. Изобщо обаче не се поколебах да го последвам - просто не можех да го оставя сам", казва жената.

От началото на руската инвазия в Украйна повече от 3000 войници са напуснали руската армия, твърдят от групата "Хващай гората", която помага на дезертьори да избягат от страната. Много от тях се стигнали до Казахстан, където живеят в постоянен страх от преследване.

Решен да се противопостави на войната на Русия срещу Украйна, Александър създава заедно с други дезертьори проекта "Сбогом на оръжията". Целта им е да насърчат и други руски войници да откажат да се бият. Междувременно те успяха да убедят френските власти да допуснат шестима дезертьори в страната. За това упорито са работили цяла година няколко правозащитни организации.

Нашата цел е все повече войници да сложат оръжие"
Всеки отделен случай е бил обстойно проучен от активисти като Олга Прокопиева от френската неправителствена организация "Свободна Русия". Пред ДВ тя казва: "Уверихме се, че тези хора не са убивали и че можем отговорно да го гарантираме пред властите. Убедени сме, че това отслабва руската армия. Нашата цел е все повече хора в Русия да сложат оръжие, да напуснат армията и територията на Украйна".

Александър и съпругата му Ирина искат да работят от Франция в помощ на други дезертьори, които все още се укриват. "Надявам се този прецедент да разтвори широко вратите и за други дезертьори", казва младият мъж.

Сега двамата свикват да спят през нощта, а през деня кроят планове за бъдещето. Александър не изключва един ден да замине още по-далеч - може би отвъд океана. Но засега остава във Франция.

Други от Анализи

Най-кратката прогноза за срещата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ: Защо?!

Уважаеми колеги от българския народ, Макар по-рано днес да изглеждаше, че може да има някакъв изход от политическата криза чрез нов вид "сглобка" между първата сила в парламента ГЕРБ-СДС и втората

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>