По 80 лв. бонус на гвардейците, за да стоят на пост пред президентството
Военните искат 2300 лв. да е най-ниската заплата от 1 януари, за да осигурят кадри - незаети са над 1/4 от местата за войници
Нов бонус от 80 лв. на дежурство за гвардейците, които пазят пред вратите на президентството в София, предлагат военните. Допълнителните възнаграждения все още са на етап обществено обсъждане. А идеята им е да повишат мотивацията и да се намали недокомплектът в армията.
В момента основната заплата на гвардейците е 1616 лв. За тях обаче
има редица социални придобивки
- те и семействата им могат да се лекуват безплатно във ВМА, имат право да запишат децата си в детските градини към МО, получават по 200 лв. допълнително за работа в специфични условия, по 300 лв. ваучери за храна, поемат се пътните им пари за придвижване до работа, ако живеят извън града, както и част от парите за наем на квартира, и др.
Сега военните предлагат на гвардейците да се дават и по 80 лв. за всяко участие в представителни и официални церемонии, протоколни мероприятия и военни ритуали с национално и държавно значение. За подготовката на подобни събития пък ще получават по 200 лв. допълнително към заплатата.
Недокомплектът при гвардейците не е толкова голям, колкото в останалата част от армията, тъй като това е една от най-желаните военни длъжности у нас. Въпреки това свободните места остават много. Министерството на отбраната вече обяви конкурс за 118 места за гвардейци. Той ще се проведе на 26 и 27 ноември.
Включва оценка на психологичната пригодност, изпит по физическа подготовка, тест за проверка на общата култура, както и събеседване. Изискването към кандидатите е да имат поне средно образование, да са високи между 175 и 185 см, да нямат татуировки по видимите части от тялото, да не са навършили 40 години и др.
През 2023 г. свободните места в армията стигнаха близо 22%
Недостигът на офицери е 26,1%, на офицерски кандидати - 6,1%, на сержанти/старшини - 11,2%, и на войници/ матроси - 27,6%.
“Сериозен проблем е изтичането на кадри в други структури поради различия в заплатите. Част от вертолетните ни пилоти отиват в МВР или в Министерството на транспорта”, разказа преди дни военният министър Атанас Запрянов. И за пореден път призова заплатите на военнослужещите да се увеличат от догодина. Договорка за това бе постигната през лятото. Но за да се влезе в 3% дефицит в бюджета за догодина, се говори, че ще се наложи замразяване на заплатите на военните, учителите и полицаите. Или ако вече планираното увеличение на възнагражденията на служителите с пагони се случи, да е от юни, а не от януари 2025 г.
Ако пък индексацията се приеме, то най-ниското основно месечно възнаграждение в армията от 1 януари 2025 г. ще бъде между 2300 и 2370 лв. Толкова ще получават войниците. Заплатата за сержантите ще е между 2395 и 2485 лв., а за офицерските кандидати - между 2520 и 2630 лв.
Заплатите за
висшите офицери ще започват от 4250 лв. и ще стигат до 6700
Младшите офицери ще получават от 2830 до 2950 лв., а старшите - от З000 до 4050 лв.
Синдикатите в МВР готвят протест за пари, Пеевски подозира, че някой цели дестабилизация с отказа за увеличения
“Впечатляващи протести” са готови да организират синдикатите от МВР, ако полицаите не получат обещаното им увеличение на заплатите от 1 януари. Това предупредиха те още през уикенда, а зад искането им в понеделник застана председателят на “ДПС-Ново начало” Делян Пеевски.
“Изцяло подкрепям обявената протестна готовност от страна на синдикатите в МВР и уверявам, че като отговорна парламентарна сила “ДПС-Ново начало” ще използваме всички законови средства, за да бъде изпълнено решението на Народното събрание и от 1 януари 2025 г. увеличението на заплатите на служителите от МВР и МО да бъде факт”, казва Пеевски, цитиран от партийния пресцентър. Определя решението индексацията да се отложи като недопустимо и изразява тревога от опитите да се създават дестабилизация и напрежение в обществото с провокирането на големи обществени и професионални групи.
За да се увеличат заплатите само в МВР ще са нужни над 1,2 млрд. лв. повече в бюджета. От синдиката им обаче обясняват, че ако не се намерят, възнагражденията им ще се приближат обидно близо до минималната работна заплата у нас.
“Минималната заплата става 1077 лв., което е разлика от не повече от 300 лв. до най-ниската на служител на МВР с полицейски правомощия. Категорично липсата на кадри ще се завърне, качеството на кадрите ще спадне”, коментира в събота шефът на УС на СФСМВР Илия Кузманов пред Нова тв.
“Излишно е да се нагнетява такова напрежение в системата, то дава много лошо отражение и в самата ни професионална дейност”, настоя той.