На 1000-ия ден от войната Русия-Украйна - опасения от Трета световна
Равносметката - населението на Украйна е намаляло с една четвърт, 6 милиона живеят като бежанци
Днес Украйна отбелязва 1000 дни от началото на пълномащабната руска инвазия, а политици и анализатори говорят за нарастващия риск от избухване на Трета световна война.
Тези опасения се засилват, след като президентът на САЩ Джо Байдън разреши на Украйна да използва американски ракети срещу Русия, като удря дълбоко в нейната територия.
Очаква се Великобритания да разреши Киев да използва британски ракети „Сторм шадоу" за удари във вътрешността на Русия, посочва британският в. "Гардиън".
На 1000-ия ден равносметката е мрачна, хиляди украински граждани са загинали, повече от шест милиона живеят като бежанци в чужбина, а населението е намаляло с една четвърт, откакто руският президент Владимир Путин нареди инвазията, с която започна най-големият конфликт в Европа след Втората световна война, посочва „Гардиън".
Вестникът обобщава реакциите на държавните лидери за решението на американския държавен глава.
Френският президент Еманюел Макрон приветства като „изцяло добро" решението на президента на САЩ Джо Байдън да позволи на Киев да извършва удари с американски ракети АТАКМС във вътрешността на Русия.
Германският министър на външните работи Аналена Бербок определи решението на Байдън като „важно" и „значимо". Говорител на германското правителство обаче заяви, че Германия се придържа към решението си да не доставя на Украйна ракети с голям обсег „Таурус". Решението на канцлера Олаф Шолц да откаже доставки на най-мощната германска ракета на Киев е сериозен повод за спорове в Германия, отбелязва „Гардиън".
Москва е разгневена, след като Байдън разреши на Киев да използва американски ракети с голям обсег за удари във вътрешността на Русия, извежда в заглавия друг британски вестник - „Индипедънт".
Осъждайки решението на президента Джо Байдън, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков повтори по-ранните предупреждения на руския президент Владимир Путин, че всякакви удари по руска земя с използване на американски оръжия ще се тълкуват като пряко участие на НАТО във войната в Украйна, посочва „Индипендънт".
Напрежението допълнително се покачва със съобщенията за изпращане на войски от Северна Корея в помощ на Русия, отбелязва „Индипендънт".
Във вчерашната си реч севернокорейският лидер Ким Чен-ун не спомена решенията на Байдън, но осъди участието на Запада във войната в Украйна и предупреди за опасността от „Трета световна война".
Това последва предупрежденията вчера и предния ден на руски депутати, че решението на правителството на Байдън рискува да предизвика световна война.
Решението на САЩ да разреши на Украйна да използва американски ракети с голям обсег за удари във вътрешността на Русия се оценява като твърде закъсняло и твърде ограничено, пише в заглавие френският в. „Монд". По-скоро политическо, отколкото военно, то може да помогне за забавяне на настъплението на руските сили, без да промени съотношението на силите на място.
Председателят на руската Държавна дума Вячеслав Володин заплаши, че Русия ще използва нови оръжейни системи срещу Украйна, ако тя атакува територията ѝ с американски ракети с далечен обсег. Армейските тактически ракетни комплекси (АТАКМС), които са едновременно високоточни и много мощни, могат да достигнат цел на разстояние до 300 км, но са по-скоро тактически оръжия, отбелязва „Монд".
Междувременно Кремъл отхвърли тиражираното от медиите мирно предложение на турския президент Реджеп Ердоган, което трябваше да бъде представено на срещата на върха на Г-20 в Бразилия, за замразяване на военните действия на сегашните позиции на двете страни. Според съобщенията планът на Ердоган се състои от: замразяване на фронтовата линия в сегашния ѝ вид, съгласие на Украйна да не се присъединява към НАТО за поне 10 години, снабдяване на Украйна с оръжия за осигуряване на отбраната ѝ и разполагане на международни миротворци в демилитаризирана буферна зона в Донбас. По-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли замразяването на настоящата фронтова линия като условие, което би било „неприемливо" за Руската федерация.