Гледайте и се учете - Тръмп ще извади голямата метла

19.11.2024 09:13 Валери Найденов
Доналд Тръмп Снимка: Twitter/@PopBase

Или защо ГЕРБ винаги ще е №1

Да не си кривим душите – главната цел на политическата борба у нас е коя партия да назначи своите хора във властта и съответно да уволни чуждите. Тези дни Корнелия Нинова каза, че само служебните правителства на Румен Радев уволнили и съответно назначили 14 хиляди държавни служители (общо те са под 60 хиляди). А все пак става дума за служебни правителства, редовните вадят още по-голяма метла.

В политиката се влиза, за да се мете. Затова българският политик трябва да следи с огромно внимание предстоящата Голяма чистка в САЩ, която ще постави нови еталони в изкуството на уволнението. Тя ще се оглавява от самия Илон Мъск - най-богатия човек на планетата. Освен другите му постижения той вече е Метач №1 на планетата. Като купи социалната платформа “Туитър”, той успя да изгони 80 на сто от персонала, и то без да я спира дори за ден. Представете си как ще направи същото и с американската администрация - това ще е геополитическо земетресение, което ще отекне в целия демократичен свят и нищо чудно да събори етажите на някои фондации чак у нас.

Ще се изпълни заветната мечта на Айн Ранд, Фридрих Хайек, Карл Маркс и всички останали икони на либертарианската вяра – минималната държава. Пардон, мястото на Маркс не е там. Махаме го и слагаме Хампарцумян, Дацов, Ганев или който и да е друг представител на българската политикономическа мисъл. Важното е, че

вековната дясна утопия може да се окаже реалност още догодина,

и то не в Афганистан, а във флагмана на световния капитализъм. В Афганистан минималната държава отдавна е факт, което доказва, че историята се развива спираловидно.

За да лиши държавата от тлъстините, Тръмп ще създаде Министерство (department) на държавната ефикасност начело с Мъск и предприемача Вивек Рамасуами - млад и живописен милионер от индийски произход. Докато Мъск говори бавно и сякаш рови за думи из дълбоките си джобове, Вивек е надарен от Бога с поразяваща уста, благодарение на което всеки ден говори по всички телевизии и блогърски канали.

На английски абревиатурата на Министерството на държавната ефикасност е DOGE – което съвпада с новата криптовалута на Мъск. Това е малък жест на благодарност за активното участие на милиардера в изборната кампания, както и за дарението от около 130 милиона долара. Но министерството на Мъск няма да е истинско държавно учреждение, а нещо като неправителствена организация с министерски пълномощия. То ще направи дълбок анализ на всички държавни служби и ще даде препоръки къде и как да се реже, след което ще се самозакрие.

Амбицията на Рамасуами e да се съкратят 75 на сто от федералните служители.

Ще се режат агенции, ще отпадат регулации,

ще махат закони и всичко, което пречи на бизнеса, ще отиде в небитието. За нас тук по-интересното е какво ще стане с парите за развитие на демокрацията.

Сред набелязаните за ликвидация са например Министерството на образованието и повечето служби, свързани със Зелената сделка. Само Робърт Кенеди - джуниър се кани да уволни 600 служители в Националния институт по здравеопазването заради зловредни връзки с големите фармацевтични компании. Неговите мотиви са различни, но чистката си е чистка.

“Това ще бъде проектът “Манхатън” на нашето време!”

- похвали се Тръмп, сравнявайки голямата метла с разработването на атомната бомба по време на Втората световна война. По-добре да го сравни с водородната бомба. Мъск говори за икономия от 2 трилиона долара в държавния бюджет - нещо изумително, като се има предвид, че цялата му разходна част за 2024 г. е 6,1 милиарда.

Но главният мотив на Тръмп не е толкова теоретически, колкото личен. Той е обречен на провал, ако не се освободи от враждебните чиновници, които му отровиха живота при първия мандат. Да управлява със сегашните бюрокрации, е като да седне върху трон от нажежено желязо. Ако иска да оцелее, трябва да разчисти поне министерствата на правосъдието, на външните работи и отбраната, а най-вече да мине с метлата през тайните служби.

Уви, оказва се, че дори в най-развитата демокрация чиновниците не могат да са неутрални. Както е известно, най-голямото съсредоточие на федералната бюрокрация е в столицата Вашингтон, район Колумбия. Там Камала Харис победи Тръмп с 92,4 на сто от вота срещу 6,7 на сто. Все едно Вашингтон не е в САЩ, а някъде в южното полукълбо. Ако можеше, Тръмп би преместил столицата, както преди години направиха в Бразилия. По-назад в историята го прилагат руският император Петър Първи, римският Константин Велики, както и египетският фараон Ехнатон, който подобно на Тръмп поставя началото на нова религия.

Но поради липсата на готови сгради Тръмп е принуден да избере по-трудното - чистката. Той направи неуспешен опит при първия си мандат, прокарвайки т.нар. Разписание Ф, което отне защитения статут на държавния служител.

Обаче вече беше късно, мандатът свърши. След това Байдън възстанови чиновническата защита и сега Тръмп пак ще я събаря.

Човек си спомня каква радост беше, когато

през 1999 г. приехме американския опит

- влезе в сила Законът за държавния служител, който трябва да пази чиновниците от набезите на поредните партии и сглобки. Така трябваше да положим основата на модерната демократична държава - професионална, компетентна и политически неутрална държавна бюрокрация. Оказа се обаче, че нищо не може да спаси чиновника от дошлия да го изчегърта. А няма как да е друго, когато партиите нямат друга цел в живота, освен да настанят своите хора на колкото се може повече служби.

Очаквайки със страх всяка промяна, българското чиновничество винаги е гласувало и ще гласува срещу нея. Ето защо

ГЕРБ ще продължава да е №1 и на осмите,

и на деветите, и на деветдесет и деветите извънредни избори. Сметката е проста. Според официалната статистика общо броят на държавните и общинските служители у нас е около 100 хиляди, но като добавим и близките, получава се една винаги застрашена електорална маса от около 300 - 600 хиляди, без да броим обичайните изпълнители на държавните и общинските поръчки. Тези последните биха могли да се разберат със следващите на власт, но нямат никакви гаранции. И тъй като благодарение на партийнолистовата избирателна система властта винаги ще е раздробена и поделена, направо е изключено някой да предприеме радикална национална промяна. Възможно е да създаде хаос и нищо повече.

Затова пък в САЩ условията са принципно различни. Той владее Републиканската партия, а тя ще владее и Белия дом, и двете камари на Конгреса поне през следващите 2 години. Върховният съд също е в републикански ръце, така че остава само да действа бързо и решително.

Този път Тръмп разполага с подробен план, разработен в дясната фондация "Херитидж" - идеологическия антипод на "Отворено общество". Казва се "План 2025". По време на кампанията Тръмп отрече да има нещо общо, дори не го бил чел, но никой не му повярва. В План 2025 всичко е разработено в подробности – и организациите, и регулациите, и политиките, през които ще мине голямата метла. Набелязани са и 50 000 конкретни служители за уволнение на първо време.

Така гледайте и се учете, но не бързайте да палите фитила. Все пак у нас държавните и общинските служители са едва 2,8 на сто от населението, докато в САЩ те са 6,33 на сто.

Други от Анализи

Всеки 2-и българин: Не заслужаваме полу-Шенген, но и не губим доверие в ЕС (Графики)

Еврото е стабилно, категорични са 61% от анкетираните, 42% мислят същото за европейската икономика В българския дом се живее по-добре, откакто страната ни е член на ЕС

Депутатите под ключ, на хляб и вода

Трябва да се отнасяме към тях не като към специални личности, каквито те не са, а като към най-неуспешните в държавата, каквито са всъщност. В Италия за такива като тях е измислен конклавът Миналата

Тръмп с власт, каквато бащите на Конституцията не биха дали

След изборната победа на Доналд Тръмп републиканците ще имат думата и в Белия дом, и в двете камари на Конгреса на САЩ. Това не е нещо необичайно, но крие и опасности

Изкуственият интелект: Азимов май ще се окаже прав

Дали не е време да се паникьосаме? За да ви изплаша истински, помислете как изкуственият интелект, това наглед безобидно нещо, става по-интелигентно и с по-голямо въображение от нас

Кой град в какво е отличник (Графика)

Какви са в момента специфичните “физиономии” на всяка от 28-те области в България. Това показват данните от новото издание на проучването “Регионални профили” на Института за пазарна икономика

>