ДПС ползва централата на "Стамболийски" без договор, БСП дължи 450 хиляди за "Позитано" (Обзор)
- Бившата областна управителка от ПП-ДБ Вяра Тодева е завела 3 дела срещу социалистите. Те: Според Сметната палата повече не трябва да плащаме наем
- 31 партии с право на държавни офиси
Вече 18 години ДПС ползва централата си на столичния бул. “Александър Стамболийски” 45А при изтекъл договор за наем. В същата ситуация е и БСП с “Позитано” 20. Все пак движението чинно е плащало месечната си вноска от скромните 1109 лева, докато социалистите имат дълг от 450 хиляди лева.
Това разкри изненадващо бившата областна управителка на София Вяра Тодева, която в миналия парламент беше депутат от ПП-ДБ.
ДПС ползва централата си от 1996 г., когато е сключило договор с областната администрация. Той е бил за срок от 10 г. и е изтекъл през 2006-а. След това не е бил подновен, но от ДПС продължили да плащат всеки месец 1109 лв. наем, разказа Тодева пред БНР. Срещу този наем ползват 6-етажна сграда в центъра на София - съвсем близо до храм “Света Неделя”, Съдебната палата и бул. “Витоша”, с няколко паркоместа отпред.
След напрежението между двете крила през лятото
в момента на “Стамболийски” са хората на Ахмед Доган,
които влязоха в новия парламент като “Алианс за права и свободи”. В коалицията им влизат и “Справедлива България обединени родолюбци” и “Земеделски народен съюз”.
Миналата сряда служебният кабинет отреди за централа на “ДПС - Ново начало” високата сграда на ъгъла на ул. “Врабча” 23. В коалицията на Делян Пеевски са още “Новите лидери” с адрес в Пловдив и “Български гласъ”, която дава като адрес на “главно седалище” улица в столичния квартал “Бели брези”.
По време на царското управление сградата на “Врабча” бе основно ремонтирана за партията на Симеон НДСВ. След излизането ѝ от властта през 2009 г. формацията запази само партерния етаж. После се сви до едно помещение, а етажът бе даден на АБВ на Георги Първанов, която бе парламентарна между 2014 и 2017 г. и дори участва в управлението за кратко като партньор на ГЕРБ. Сега АБВ с лидер Румен Петков отново е парламентарна сила и може да се наложи държавата да ѝ потърси нов офис.
Горните етажи на “Врабча” 23 пък до миналата седмица се ползваха от данъчните дирекции “Надзор над хазарта” и “Държавни вземания”, както и от Агенцията за публични предприятия и контрол и Българската агенция за инвестиции.
С изтекъл срок на договора си е и БСП, а от 30.07.2019 г. досега дължи за наем 450 хил. лева, разказа още Тодева.
През 2019-а 44-ото народно събрание промени Закона за политическите партии, като записа, че парламентарните сили имат право на безплатна централа от държавата. Това бе свързано с драстичното намаляване на субсидията на партиите, впоследствие отменено. Но явно затова
от 1 януари 2020 г. БСП спира да плаща наема,
въпреки че не се е настанила на “Позитано” по Закона за политическите партии. Площта на червените офиси е 6500 кв.м, а наемът - по 1,23 лв. на квадрат, или 7995 лв. Централата се намира на около 5 минути пеша от тази на ДПС, на метри от Съдебната палата и “Витошка”, разполага се на 7 етажа, има асансьор, киносалон, зала за пресконференции, заседателна зала и кафене, вътре е и редакцията на вестник “Дума”. Към сградата има и търговски помещения, но те не се ползват от БСП, а са на частници, върнали си ги по при реституцията.
Тодева разказа, че срещу БСП е завела три дела по време на мандата си като областен управител в кабинета “Петков” в края на 2021-а, лятото на 2023-а и през април 2024 г. Делата са в ход. Те са за голямата централа, за тази на БСП - София, на “Леге” 10 и за помещение в “Надежда”.
От “Позитано” 20 обясниха, че досега не са сключили нов договор именно заради пресмятаните от страна на областната управа задължения със задна дата, които те не признават с обяснението, че след промените в закона не дължат наем. Навсякъде в страната се разбрахме за клубните офиси, само в София не можем, казват левите. Според тях одитен доклад на Сметната палата
задължил управата да не иска наем, а решение на съда призовавало за спогодба
И до момента обаче такава няма въпреки опитите на БСП да се подпише, казват от партията.
След 2019 г. право на безплатна държавна централа имат всички парламентарни сили, както и партии, получили над 1% на последните избори.
Това означава, че офиси
се полагат не само на 8-те парламентарни групи, но и на всяка формация, която влиза в състава им
- общо 30 на брой.
Освен тях право на централа имат и тези, получили над 1% на последните избори. Такъв резултат постигнаха само “Величие” и “Синя България”, които обаче са коалиция.
Така утеха за
Първи от възможността да ползват безплатно централата си се възползваха ГЕРБ
Партията на
От март т.г. държавни помещения ползва и “Продължаваме промяната”. Площта им е общо 341 кв.м. Офисите са два - централа на ул. “Христо Белчев” 8 и софийски офис на “Витоша” 12. В понеделник Асен Василев описа централата като “три стаички”, затова ползвали и друго помещение, за което си плащали наем.
По-късно от МРРБ обясниха, че
Кирил Петков е подал заявление не за сграда, а за тези два конкретни имота,
които сега ползват.
Коалицията ПП-ДБ използва големия офис на ДСБ на ъгъла на “Витоша” и “Кърниградска” за заседания на парламентарната група, коалиционни съвети, брифинги за медиите.
От ноември 2022 г. “Възраждане” пък ползва няколко стаи в сградата на Столичната библиотека, където някога беше офисът на “Атака” на Волен Сидеров.
ИТН първа от младите партии се възползва от възможността за безплатен офис. По времето на кабинета “Петков”, в който участваха и хората на Слави Трифонов, правителството им предостави втория етаж на сграда на бул. “Витоша” 148.
Най-новата партия в този парламент - МЕЧ на Радостин Василев, също още няма партийна централа от държавата.