Скучна работа? Качва ни неусетно на “колелото на хамстера” и прегаряме
Това е специфичен бърнаут, който се свързва с всекидневната рутина, изчерпана връзка или липса на мотивация, но има решение
Всекидневната рутина, работните ангажименти, които протичат често безрадостно, в комбинация с консуматорството и страха от поемане на рискове са редовни спътници на съвременния човек. Струва ни се нормално да се чувстваме уморени от всекидневието си, отдаваме апатията на сезонност, общ стрес или хормонален дисбаланс, а се оказва, че това състояние не е за подценяване. Дори си има име – известно е като “колелото на хамстера”. С две думи, при него животът протича без много вълнение, мотивацията намалява и има опасност дори да се загуби напълно, пише сайтът mila.bg.
Терминът е метафора, свързана с колелата, по които хамстерите тичат, без да стигат никъде и без да могат да слязат от тях. Пренасяйки го в различни ситуации от съвременния човешки живот, това е чувство, което може да се прояви в непродуктивна рутина на работа, застояла любовна връзка, липса на личностно развитие и прочее.
Работните навици са много често срещан начин малко по малко да влезете в “колелото на хамстера”.
Разпознаването на емоционалното състояние и на пречките, които ни държат в това колело, е важна стъпка, за да започнем промяната. Не е необходимо тя да е рязка, понякога е достатъчно да се генерират нови навици или пространства за размисъл и самопознание.
Ето няколко съвета от психолози за излизане от непродуктивната рутина.
Намалете скоростта
Настоящият ритъм на живот води до постоянно търсене на производителност. Ясно е, че имате нужда от пари, за да живеете, но те са безполезни, ако жертвате психическото си здраве. Създаването на моменти на релаксация и освобождаване на време за себе си и своите хобита ще ви помогнат да забавите темпото и след това да се върнете презаредени.
Бъдете креативни
Едно от най-добрите действия за отпускане и свързване със себе си е извършването на творчески дейности. Писането, рисуването или заниманията тип “направи си сам” стимулират въображението. Ето, наближават празници. Идеално време да измайсторите нещо, което да подарите на близки и приятели. Особено дейностите, свързани със сръчността на ръцете, отпускат доказано мозъка и ни освобождават от прекаленото фиксиране в стреса и проблемите.
Свържете се със стари приятели или потърсете нови връзки
Много хора се фокусират върху повтарящи се рутини, които ги отдалечават от социалните взаимодействия. Особено тези, които работят вкъщи и сами. Затова е препоръчително да се свържете отново с познати и приятели, от които сте се дистанцирали, и да потърсите нови връзки извън социалните мрежи.
Променете работното си всекидневие
Много е вероятно “колелото на хамстера” да е работа, която не е изоставена поради различни страхове. Това е сложен случай, в който обикновено чакате подходящия момент за смяна на работното място, който никога не идва.
Вместо това съберете смелост и дерзайте. Винаги ще има рискове и несигурност: когато ситуацията е несъстоятелна, трябва да поемете дълбоко въздух и да се изправите пред решението.
Спестете пари
Един от основните страхове за промяна на работното всекидневие е свързан с финансите. Има различни стратегии, така че решението е да не се прибързва и да бъде подкрепено например с допълнителен доход, генериран от друга дейност. Това насърчава и самочувствието. От друга страна, помислете кои разходи са ненужни и ги отложете за известно време.
Изправете се пред неуспехите
Когато предприемате рисковани действия, винаги може да възникнат неуспехи. От съществено значение е да се изправите срещу тях и да не се обръщате назад, което би означавало връщане към “колелото на хамстера”.
Имайте ясни цели
Колкото по-видими са целите, толкова по-убедителен ще бъде пътят към промяната на навиците. Поставете си краткосрочни и средносрочни цели, като се доверите на собствените си способности за постигането им.
Как да разберете дали сте на “колелото на хамстера”
За да идентифицирате състоянието, е важно да направите вътрешен анализ на всекидневната си дейност и да си зададете някои ключови въпроси.
• Усещате ли застой в личностното развитие?
• Приятно ли ви е да ходите на работа, или чакате с нетърпение работният ден да приключи?
• Щастливи и удовлетворени ли сте във връзката си?
• Искате ли да промените нещо, но не го правите поради страх от финансови разклащания?
Задайте си тези въпроси, а отговорите сами ще ви подскажат къде се намирате и дали не трябва да предприемете промяна. Вярно е, че големите промени не са лесни. Всеки аспект от живота, който преминава през “колелото на хамстера”, изисква смелост и излагане на определени рискове, за да постигнете трансформация и подобрение. Въпреки това, след като сте идентифицирали собственото си “колело”, с течение на времето става все по-трудно да слезете от него.
Затова си струва да се запитате в края на деня дали сте готови да промените гледната си точка, за да излезете от тази застояла ситуация. Ако от страх не смеете да направите дълбоки трансформации, тогава започнете с постепенни и планирани промени. Изправянето пред неуспехите и определянето на постижими цели е от основно значение за излизане от “колелото на хамстера”.