Ценни уроци и широк хоризонт след стаж в Европейския парламент у нас
Радост Лозанова и Васил Иванов разказват какви са големите им предизвикателства и кои са уменията, които придобиват там
Общество, лишено от дезинформация. По-сплотено и солидарно, което мисли повече за околната среда. Това са част от по-смелите мечти на Радост Лозанова и Васил Иванов, които в момента са стажанти в Бюрото на Европейския парламент в България.
Двамата искат да добият ценен опит там, защото имат голям интерес към спецификата на работата на Европейския съюз. Пред “24 часа” те разказаха каква е процедурата за избор на стажанти и какви са уменията, които придобиват.
Кандидатстването в Европарламента у нас не е трудно, стига да изпълниш определените изисквания - обяснява Васил Иванов. - Минималните условия са да си навършил 18 г., да притежаваш университетска диплома и да говориш поне два от езиците на ЕС, като един от тях трябва да е официален език на ЕС, съответно английски, френски или немски.
Изисква се още да се изпрати CV и мотивационно писмо.
Самата процедура е доста лека - уверява и Радост Лозанова. - За стажантските програми на Европейския парламент, както и на другите институции, е най-добре да се следят официалните сайтове. Там може да се получи информация за крайни срокове и за всички следващи стъпки.
Задачите, които получават двамата стажанти, са повече от любопитни за тях, защото това им помага да натрупат ценни умения и опит.
Нашата работа включва организиране на събития, комуникация с медии, изготвяне на информационни бюлетини, превод на прессъобщения, които се изпращат от Европейския парламент, и публикации в социалните мрежи - обяснява Васил Иванов. Доволен е, че имат възможност да пътуваме до Страсбург, за да присъстват на пленарна сесия на Европейския парламент.
Едно от най-големите предизвикателства пред младежите обаче е да овладеят правния и сложен език, който се използва в Европарламента, а работата там със сигурност им отваря вратите към други европейски институции.
Стажът ни помага с развиването на най-различни умения - обяснява Радост Лозанова. - Обогатява нашата комуникация и увеличава капацитета ни да се справяме с много задачи по едно и също време.
Васил Иванов допълва, че тази практика му е помогнала да погледне в един друг свят, в който се вземат сериозни решения на европейско ниво: Виждам как много страни застават заедно, за да разрешават световни проблеми. Това ми дава необходимата мотивация и умения да работя и един ден да бъда част от такава среда.
Иванов иска да бъде полезен на гражданите у нас, като мечтае да се занимава с дейности, които ще подобрят живота на хората в различни аспекти, свързани с правата им, правосъдието и демокрацията.
А Радост Лозанова вярва, че този стаж ще ѝ проправи път към голямата ѝ мечта.
Искам да допринеса за развитието на културната дипломация на България, както и на връзките на страната ни с останалата част от света. В частност това е Япония, но със сигурност имам интерес в най-различни сфери, подчертава тя.