Йохан Лема: С ИнРесто искаме да превърнем инвестирането в добър финансов навик
Използват се малки суми, което прави продукта подходящ за хора, които тепърва се учат как да правят вложения, казва главният изпълнителен директор на KBC Asset Management
- Г-н Лема, услугата ИнРесто ще стартира много скоро в България, разкажете ни за опита по света с нея - доколко такъв тип инвестиционни продукти са популярни в Европа?
- В Европа редовните спестявания са много популярни, това което правят все повече хора, е регулярно да спестяват. За нас от KBC Group това не е достатъчно и ние направихме една стъпка напред – да насърчим и да направим по-достъпно инвестирането. ИнРесто е решението, което пускаме на българския пазар.
Това, което искаме да постигнем, е да превърнем инвестирането в един добър финансов навик и това да се случва чрез регулярното инвестиране. Продукт с такъв профил вече функционира в две европейски държави - Белгия и Чехия. Ползвателите му са над 420 хил. души. 60 млн. евро постъпват в инвестиционните фондове годишно само от закръгляне на сметките и спестяване на рестото от магазини, заведения и други търговски обекти.
Средно около 20 евро на месец спестяват клиентите, което е около 40 български лева.
- Какви са вашите очакванията за България за интереса на клиентите към този продукт?
- Аз съм много голям оптимист, защото видяхме как работи в Белгия, която е един зрял пазар, финансовото образование е високо, голям процент от хората вече инвестират, но дори и там съществува голям потенциал за допълнителен растеж. Видяхме и в една държава като Чешката република, където инвеститорите са доста по-малко - там този модел на инвестиране намери пътя към тях много бързо.
В България, където традициите в инвестирането са по-слаби, с ИнРесто сваляме бариерата и откриваме възможност за всеки да направи своите първи стъпки в света на инвестициите. Ключовото послание, което искаме да предадем, е, че инвестирането е достъпно.
- Това ли е най-лесният начин хора, които нямат навика да инвестират средства, да започнат да го правят?
- Има няколко елемента в ИнРесто, които го правят лесно - първото е, че става въпрос за наистина малки суми. Ако хората се притесняват да не загубят пари, могат да бъдат спокойни заради ниските стойности. Второто е, че с времето сумите се натрупват.
С ИнРесто трупате опит в инвестирането и когато имате повече пари, може да правите и по-големи инвестиции. Така че освен практично ИнРесто е и образователно.
Важното е хората да свикнат с движението на пазарите, да знаят, че те вървят нагоре и надолу и да нямат страх от това. Когато веднъж започнеш да инвестираш и преминеш през целия цикъл, тогава ставаш по-уверен и взимаш своите инвестиционни решения информирано.
- Към коя възрастова група най-вече е насочен продуктът ИнРесто?
- По принцип е насочен към всички възрастови групи, но това, което виждаме от данните от работата на продукта в Белгия и Чехия, е, че привлича младите хора и хората с добра професия във възрастовата група от 30- до 50-годишни, които търсят опции за спестяване и инвестиране на свободните си средства.
- Как ще бъдат управлявани средствата на клиентите?
- При ИнРесто натрупаните суми от по 10 лв. се инвестират във взаимен фонд. Фондът инвестира на международните капиталови пазари и се управлява от KBC Asset Management. Имаме над 500 професионалисти в сферата на инвестициите, които участват в управлението на нашите фондове.
От една страна, инвестицията е в ръцете на портфолио мениджърите ни и, от друга, инвестирането на малки суми регулярно позволява осредняване на цената на инвестицията.
Дори и да има спад на пазарите, който би се отразил в цената на фонда, това дава възможност за покупка на по-ниска цена и по този начин би могло да се постигне по-ниска средна цена на придобитите дялове за периода на инвестиране. Именно това, заедно с малкия размер на вноските, прави ИнРесто достъпен продукт за начинаещите инвеститори.
CV
Йохан Лема е магистър по право от Университета в Гент. Специализира в областта на финансовото и данъчното право и има дългогодишен професионален опит в сливанията и придобиванията, продажбите, банковото дело, управлението на активи, частния капитал и финансовия сектор.
Започва професионалната си кариера в Kredietbank през 1996 г., която по-късно става част от KBC Group. По време на кариерното си развитие в KBC заема длъжността мениджър бизнес развитие в KBC Asset Management и старши инвестиционен мениджър в KBC Private Equity.
През 2004 г. става част от отдела “Стратегия и разширяване” на KBC Group, а през 2006 г. е ръководител на отдел “Корпоративно развитие”, като отговаря за разширяването на KBC Group в Централна Европа. През 2008 г. е назначен за генерален мениджър на отдел “Стратегия и корпоративно развитие” на KBC Group.
От 2010 г. е главен изпълнителен директор на KBC Asset Management Group, а през 2012 г. става член на управителния съвет на бизнес звеното в Белгия, което отговаря за обслужването на клиенти и частно банкиране.