Байдън разреши на Украйна да обстрелва вътрешността на Русия с американски ракети
Според двама високопоставени служители на САЩ президентът Джо Байдън е разрешил на Украйна да използва мощно оръжие с далечен обсег срещу вътрешността на Русия. Това се случва в отговор на разполагането на хиляди войници от Северна Корея, които да помогнат на Москва.
Разрешаването на Киев да използва ракетната система ATACMS за поразяване на цели на територията на Русия е значителен обрат в политиката на САЩ и идва в момент, когато около 10 000 елитни севернокорейски войници са изпратени в Курск, регион на Русия по северната граница на Украйна, за да помогнат на силите на Москва да си върнат териториите, придобити от Украйна.
Администрацията на Байдън се опасява, че за да овладеят ситуацията, може да дойдат още севернокорейски войници.
Този ход предшества с два месеца завръщането в Белия дом на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който даде знак, че възнамерява да сложи край на войната между Русия и Украйна, макар и без да дава подробности как ще го направи.
Един американски служител заяви, че този ход отчасти цели да възпре Пхенян от изпращането на повече войски. Севернокорейският лидер Ким Чен Ун трябва да разбере, че първоначалното разполагане е било „скъпоструваща" грешка, каза служителят, който подобно на други интервюирани говори при условие за анонимност, пише The Washington post.
Очаква се първоначално Украйна да се съсредоточи върху и около Курската област, въпреки че вследствие страната може да използва оръжията и по други цели на територията на Русия.
Белият дом и Пентагонът отказаха да коментират.
До неотдавна администрацията на Байдън беше твърдо против това Украйна да използва ATACMS срещу руска територия, като предупреждаваше, че мярката може да доведе до ескалация от страна на Кремъл.
ATACMS е свръхзвукова управляема ракетна система, която може да бъде оборудвана с касетъчни боеприпаси или конвенционални бойни глави, с максимален обсег от около 305 километра. От месеци Украйна иска разрешение да използва мощните ракети срещу руска територия с аргумента, че оръжията ще позволят на нейните притиснати сили да нанасят удари в дълбочина на страната и да поразяват цели, които биха разклатили Кремъл.
Пристигането на севернокорейците в района на Курск през октомври, където Украйна започна изненадваща офанзива през август, беше възприето от Запада като сериозна ескалация. Вследствие администрацията на Байдън и съюзниците вложиха допълнителни усилия, за да помогнат на нападнатата страна.
Белият дом иска да постави Украйна във възможно най-добро положение преди мирните преговори, които се очаква новият президент на САЩ да инициира в началото на мандата си, заявиха американски служители. Още преди изборите Байдън се ангажира с увеличаване на помощта за Украйна в опит да затвърди наследството си преди напускането на поста.
„Ако новината е вярна, това може да бъде от полза за Украйна, тъй като ще й позволи да защити и задържи по-добре територията, която в момента е завладяла в Курск, и ще компенсира ползата, която Русия има от разполагането на севернокорейски сили в тази специфична част на фронта", казва Майкъл Кофман, руски и украински военен експерт от Фондацията за международен мир „Карнеги".
Служителите на Пентагона, които бяха най-скептично настроените в администрацията, твърдяха, че ползите от разрешаването на удари в Русия няма да бъдат големи, тъй като Кремъл по-рано тази година изтегли повечето си военни самолети и други средства по-навътре в Русия и извън обсега на действие.
"Към септември 90% от руските самолети, изстрелващи бомби в Украйна, са излитали от летища извън обсега на ATACMS", заяви тогава говорителката на Пентагона Сабрина Сингх.
Контролът на Украйна над руската територия придоби голямо значение, тъй като и двете страни се борят за предимство преди потенциалните преговори. Близки до Кремъл твърдят, че Путин не желае да повдигне въпроса за мир, докато украинците са на руска територия. Администрацията на Байдън е съсредоточена върху това да помогне на Киев да запази влиянието си възможно най-дълго.