Жертва на домашно насилие: Заплаши ме с нож. Грабнах детето и тръгнах боса

17.11.2024 12:23

С 30 процента са се увеличили случаите на търсещите помощ жертви на домашно насилие в сравнение с миналата година. Сред тях са не само жени, но и деца, мъже и семейства, показват данните на фондация „Анимус". Пред NOVA жена разказва как  в продължение на години търпи насилника вкъщи и успява да избяга, но тормозът не спира.

Димитрана в продължение на 5 години търпи ударите от мъжа, с когото живее. Разказва за първия.

"Пътувахме до Перник, на сбирка, на парти. Когато се прибирахме в колата. Той избухна и започна да ме удря. Почти стана катастрофа, излязохме от пътя, но овладяхме колата. Тръгнах си, когато събрах кураж и се почувствах силна. Когато станахме две. Аз вече имах дете от него. След като видях как може да удря мен, може да удря и детето", споделя тя.

Успява да го напусне, след като я заплашва с нож.

"Когато ме заплаши с нож, бях убедена, че ще го използва, ако не бях избягала. Грабнах детето и тръгнах. Боса. Без пари. Без чанта", спомня си жената.

И въпреки намесата на институциите в случая на Димитрина, заплахите към нея и семейството ѝ продължават.

"Казваше, че ще ни избие. Имаше заплахи, че ще ме намерят. Преди време имаше един случай, в който една майка и едно дете бяха убити от бащата. Когато се разказа за този случай, много мои приятелки ме потърсиха и ми казаха, "веднага се сетих за тебе", продължава разказа си тя.

"Проблемът е там, че все още някои правила са нови. Институциите не знаят съвсем как да реагират. Ако жените са достатъчно информирани, то много лесно може да се вземе заповед за незабавна зашита в рамките на 24 ч.", заяви психотерапевтът от фондация „Анимус": Мария Чомарова.

Общото дете на Димитрина и насилника има заповед за незабавна защита. На нея не ѝ дават.

"В един прекрасен ден, в който тя е била на училище. Баща й беше позволил да влезе и да наруши нейното спокойствие. Физически беше посегнал към нея. Излиза, че дори да имаш заповед за незабавна защита или ограничителна заповед, за всяка една случка ти трябва да водиш отделно дело. А през това време, те нещата се повтарят и тормозът продължава", обяснява жената.

От фондация „Анимус" обясняват, че липсва политика за опазване на психичното здраве на хората. "Обяснението е, че се влошава психическото здраве на населението. И хората много повече отреагират на агресивните си импулси", допълва Чомарова.

Фондацията може да окаже и правна помощ на тези, които търсят такава.

Други от От страната и света

Тежка катастрофа край "Черния кос" в посока София, има пострадали

Тежка катастрофа между два автомобила е станала преди около час край вилната зона "Черния кос" в посока София. Това съобщават участници във фейсбук групата "Катастрофи в София"

Хванаха 36 пияни и 9 дрогирани шофьори за ден

В рамките на изминалия ден са установени 36 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 17 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а 19 - с над 1,2 на 1000

Около 15 километра е опашката от камиони пред ГКПП "Капитан Андреево" в посока Турция

Около 15 километра е опашката от тежкотоварни камиони, които чакат на магистрала "Марица" преди Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" в посока Турция

Всички състезатели на русенския СК „Динамо“ спечелиха медали от международен турнир по джиу-джицу

Русе беше домакин на Международния турнир по джиу-джицу за дуо и файтинг система „Русе оупън" 2024, който се проведе на 16 ноември (събота) в зала „Дунав"

Протестиращи зоват да се подобрят условията в бежанския център в Бусманци

Да се променят условията в Специалния дом за временно настаняване на чужденци в софийското село Бусманци, призоваха от организацията „Солидарност с мигрантите в България"

>