Китай изпревари Европа по нови лекарства

15.11.2024 22:14
Лекарства СНИМКА: Pixabay

Китай изпревари Европа по създаването на нови лекарства. През 2023 г. източната държава е регистрирала за първи път 25 нови субстанции срещу 17 за стария континент, показва нов доклад на ЕFPIA – европейската асоциацията на иновативните фармакомпании.

Европа отдавна е отстъпила лидерството в иновативното фармацевтично производство на САЩ, сега обаче тя се нареди вече на трето място в света по създаване на нови молекули. През 2023 г. Китай е създал 25 нови лекарства, а Европа – 17. На първо място отново е САЩ с 28 от всички 90 нови молекули за годината.

Въпреки това фармацевтичната индустрия остава едно от водещите направления за стария континент. През 2023 г. инвестициите в научна дейност в Европа са били € 50 млрд., а наетите в сектора – 900000, като работните места, генерирани индиректно са три пъти повече. През 2022 г. индустрията е допринесла с 311 млрд. евро за икономиките на 27-те членки на ЕС. Компаниите инвестират милиарди в научна дейност, които са се увеличили от 27 млрд. евро през 2010 г. на 46 млрд. през 2022 г. или ръстът на година е 4.4%. В същото време обаче ръстът на тези разходи в САЩ е 5.5% на година, а в Китай – 20%, пише clinica.bg.

Основните причини за упадъка на иновативната индустрия в Европа са както по-тромавите регулации, върху които от години се акцентира и се работи, така и фискалните мерки от 2010 г. насам, смятат анализаторите. В същото време има огромен скок в развоя на индустрията в развиващите се пазари като Индия, Бразилия и Китай, където мигрира и фармацевтичната индустрия.

От 2018-2023 г. тези три развиващи се пазара са отбелязали ръст от 12%, 5% и 10% на фона на 7% за петте най-големи европейски пазара и 8% в САЩ. През 2023 г. Северна Америка генерира 53% от световните фармацевтични продажби, а Европа – 23%. Най-голяма част от новите медикаменти също така се ланчват в САЩ, а фрагментацията на европейския пазар води до развитие на паралелната търговия, отчитат още експертите.

Други от Докторе кажи

Ултрапреработените храни могат да ускорят биологичното стареене

Скорошно проучване, в което са участвали над 22 000 възрастни италианци, показва, че консумацията на много ултрапреработени храни е свързана с по-бързото биологично стареене, пише Medical News Today

Няма нарушения в дейността по управление на болнични отпадъци в "Пирогов"

Не са открити нарушения в дейността по управление на болнични отпадъци в "Пирогов". Това съобщиха от болницата след приключилата днес проверка. Проверката е извършена съвместно от Министерство на

ЕМА одобри лекарство срещу Алцхаймер

„След като преразгледа първоначалното си становище, ЕМА... препоръча издаването на разрешение за пускане на пазара на Leqembi (lecanemab) за лечение на леко когнитивно нарушение или лека деменция

Екоинспекцията проверява "Пирогов" за опасния медицински отпадък

Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ)-София извършва днес проверка в Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина (УМБАЛСМ) "Н. И. Пирогов"

Герасим Георгиев – Геро ни призовава да дарим кръв, защото това спасява животи

Герасим Георгиев – Геро ни призовава да дарим кръв, защото това спасява животи. По случай Щедрия вторник между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация (ББА) организира кампания по кръводаряване

>