Хроника на безхаберието на българските власти за сушата у нас
У нас можем да проследим цяла хроника на безхаберието на българските власти още от 1993 г. до сега. Бившият министър на околната среда и водите Асен Личев подрежда някои от пропуските на българските власти години назад във времето, по отношение на сушата.
През 1993 г. Асен Личев припомня за продължителна суша, която довела до спад на нивата на реките и езерата. Тогава правителството било принудено да въведе воден режим в няколко града, включително София заради, по негови думи, "престъпното източване" на язовир "Искър", за което казва, че виновниците остават безнаказани и досега.
През 2000 г. се сблъскваме със сухо лято, което довело до значително намаляване на нивата на подземните води и принудило властите отново да въведат воден режим в няколко общини.
Асен Личев определя 2007 г. като година на суша, особено в югоизточните части на страната, което довело до спад на нивата на реките и езерата и принудило властите да въведат воден режим в няколко общини.
За 2011 г. бившият екоминистър припомня, че имало продължителен период на горещо и сухо време, който довел до пожари и значително намаление на нивата на реките и езерата и принуди властите за пореден път да въведат воден режим в няколко общини. 2014 г. пък била година на суша, особено в североизточните части на страната, което доведе до спад на нивата на реките и езерата и принуди властите да въведат воден режим в няколко общини.
2020 г. Личев определя като година на суша, особено в западните и северните части на страната, което довело до спад на нивата на реките и езерата и принудило властите да въведат воден режим в няколко града, включително Перник, заради източване на язовир "Студена", чиито виновници то отново посочва, че са безнаказани.
И до този момент, 2024 г., Асен Личев отново определя годината като година на суша, особено в западните и северните части на страната, със спад на нивата на реките и езерата и отново въведени водни режими в на населените места които не се водоснабдяват от язовир, включително Плевен, Ловеч и Троян, посочвайки със син цвят населените места с режим на водата през 2024 г.