След 14 дела в съда екоорганизации с нов опит да спрат "Струма", но отвън (Обзор)
Магистратите отхвърлиха всички искания да не се строи последният участък от магистралата, за него има действаща екооценка
След 14 неуспешни опита за спиране на магистрала “Струма” през Кресненското дефиле чрез съдебни дела екоорганизации ще пробват това да стане с натиск отвън.
ВАС отхвърли досегашните жалби с мотив, че липсва правен интерес, тъй като строителството на автомагистралата не засяга дейността на зелените организации. Въпреки това те не се отказват и продължават да подават нови жалби.
В началото на ноември се оказва, че е пратен девети сигнал до Бернската конвенция с настояване да се спре довършването на магистралата през дефилето. Конвенцията има за цел да насърчи сътрудничеството между страни, които са я подписали, за опазване на природата и защита на застрашените миграционни видове.
Именно в това зелените организации виждат възможност да спрат проекта въпреки многобройни катастрофи в Кресненското дефиле, които са взели 76 жертви, отделно има и 400 ранени. Тази година срещите на страните по конвенцията ще се проведат от 2 до 6 декември.
Основният мотив, който еколозите използват в своя сигнал сега е е, че ще се нарушат местообитанията на влечуги, включително два вида змии и костенурки. Освен това магистралата била опасна, защото в района имало вълци и мечки, които могат да бъдат застрашени. До този момент обаче
не са известни инциденти с хищници
Екоорганизациите искат и нова оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) - процедура, която ще отнеме поне 3 години, след като бе върнато двуинстанционното обжалване за обекти от национално значение. Това би означавало и забавяне на довършването за след 2035 година.
Трасето от Кресна към София бе определено от Министерския съвет като обект от национално значение.
Проектът за довършването на магистралата беше одобрен от българското правителство, Европейската комисия, а ВАС потвърди, че няма нужда да се прави нова екооценка.
На последната сесия много държави подкрепиха довършването на “Струма” като обект от общоевропейско значение. Прогнозите са, че държавите от конвенцията няма да допуснат спиране на магистралата.
Най-големите противници на последната останала непостроена отсечка са обединени в коалиция “Да спасим Кресненското дефиле”. В нея участват зелени организации като “За Земята”, “Зелени Балкани”, “Българско дружество за защита на птиците”, “Институт за зелена политика” и др.
Използвайки мотива, че иска да опазят редки видови животни и природата в дефилето, въпросните организации се оказва, че развиват сериозен бизнес там. Само
един от проектите е за 10 млн. лева
Той е за връщане в дефилето на черни и белоглави лешояди. Изпълнява се от “Зелени Балкани”, “Дивият фонд за флора и фауна” и още няколко организации. Финансирането е по програма LIFE на Европейския съюз и от националния бюджет. Оказва се обаче, че част от птиците, купените от Испания, са се преместили да гнездят в Северна Македония, Сърбия и Гърция, а други са отлетели за Израел.
Екоорганизациите
използват субсидии и да отглеждат и редки видове животни
- каракачански овце, коне и кучета, които обаче след това продават.
Зелените с финансиране за стотици хиляди евро по механизма за европейското икономическо пространство организират и обучения, лекции, семинари и конференции.
Целият този бизнес обаче може да изчезне, ако се реализира проектът за магистралата през дефилето, защото ще отпаднат основанията, с които екоорганизациите искат финансиране.