Емил Ангелов: В “Главболгарстрой” има приемственост между 3 поколения служители

14.11.2024 12:33 Христо Николов
Емил Ангелов, главен изпълнителен директор на "Главболгарстрой холдинг" АД

Целта ни е да насърчим повече млади хора да се присъединят към компанията, казва изпълнителният директор на "Главболгарстрой холдинг" АД

Емил Ангелов е главен изпълнителен директор и зам.-председател на Управителния съвет на "Главболгарстрой холдинг" АД.
Във вторник компанията отбеляза своята 55-годишнина с дискусия на тема "Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния свят". В нея участваха образователният министър проф. Галин Цоков, партньори на компанията у нас и в чужбина. "24 часа" потърси Ангелов за мнение относно визията за развитие на "Главболгарстрой холдинг".

- Г-н Ангелов, в големи компании, каквато е “Главболгарстрой холдинг” АД, по същия начин ли се усеща гладът за кадри, както навсякъде в бранша?

- “Гладът”, както го наричате, е повсеместен и се среща с еднаква сила навсякъде.

Търсенето не е единствено за висшисти или за тясно профилирани специалисти, а е на всички нива, дори там, където не е нужно специално образование.

За да запълним липсата на кадри, работим както с подизпълнители, така и с фирми партньори, които са специализирани в наемането на работници от чужбина. Пазарът, както виждате, успява сам да намери нишите и да ги запълни.

- Това, че в бранша предстои да се инвестират толкова много средства, не помага ли за преодоляването на недостига на работещи?

- Не мога да съм категоричен дали помага, но сметките ясно показват, че дори в предходните години, когато в строителството не е имало такива инвестиции, търсенето на кадри пак е било голямо. Представяте ли си при очаквани инвестиции за 12 млрд. лв. за следващите три години какво може да се получи?

Тук е важно да споменем, че един строителен работник не става такъв за половин година. Той минава известен период на обучение, след което преминава и конкретна практика, за да може да бъде сигурен в своите знания и умения и работодателят от своя страна също да е сигурен в него.

- А вие лично какво бихте препоръчали на един млад човек, който учи във висше училище, свързано със строителството, и се колебае?

- Ако усеща, че това е неговото призвание, най-добре е да скочи в строителството още докато учи. Казвам го и от личен опит. Когато аз бях студент първа година, границите се отвориха и много мои колеги от университета заминаха в чужбина.

Първоначално и аз се колебаех, но реших да уча и едновременно с това да работя в България по специалността си, която по това време учех и ме увличаше. Бил съм и на 4-часов работен ден, а в останалото време съм ходил на лекции.

Когато дойде времето да положа държавния си изпит, вече от 4 години работех по специалността, която изучавах, изпитващите познаваха много добре моите възможности и опит, затова директно ми казаха, че няма смисъл да ме питат каквото и да било и направо ми поставиха оценка.

А що се отнася до връстниците ми – адаптацията им, след като се върнаха от чужбина, беше много по-трудна, да не говорим, че при работа навън е необходимо да преодоляваш допълнителни трудности, като езикови и културни бариери, различен икономически климат и т.н. Тези, които останахме в България и имахме амбиции, се развихме и израснахме в йерархията, а тези, които се върнаха след 5 или 10 години, започнаха на по-ниски нива и се наложи да се доказват за втори път в живота си.

Връщайки се към днешната действителност, в “Главболгарстрой” работят едновременно три поколения служители, което е показателно за приемствеността между поколенията и възможностите за развитие, които компанията предлага.

Целта ни е да насърчим повече млади хора с мотивация и желание за растеж в сектора да се присъединят към компанията ни, да се научат и да се развият в посоката, в която искат, защото този бранш може да им даде много. Стига, разбира се, тяхното призвание да е строителството.

Други от Интервюта

Петър Ганев: С промяна само на три решения за заплати депутатите могат да спестят 3 млрд. на бюджета

Ако искаме стабилни финанси, трябва да се премахне дефицитът и разходите да се насочват към резултати. Например заплати на учителите срещу по-високо качество в образованието

Диана Дамянова: Борисов има 20-30% шанс за кабинет - да не го е страх от жълтите павета: ако той не направи грешка, там няма енергия

Резултатът на Пеевски вбеси “Промяната” заради техния собствен, нисък на фона на увеличената активност Нося огромна вина, че ПП-ДБ не извървяха естествения политически път - да стоят в политиката

Валентин Мундров: На тези избори министерството ни показа какво е прозрачно управление

7-те предсрочни вота за народни представители струват на държавата 100 млн. лв. за частната фирма изпълнител  Не усещането, а фактите определят легитимни ли са изборите

Проф. Вихра Миланова: Къс десен крачол, по-дълъг ляв ръкав - така и не ушихме като хората социалната дреха на прехода

Поканихме за интервю известния български психиатър проф. Вихра Миланова, която е била на 35 години през 1989-а, когато започва т.нар. преход в България

Николай Недеков и Ангел Дюлгеров: Минута преди да излезем на сцената, Лили Иванова докосва по рамото всеки от нас

Подготовката на шоуто в “Арена” на 14 декември започна още през март Ангел Дюлгеров е роден в Пловдив през 1982 г. Завършва Музикалното училище "Добрин Петков" в родния си град с цигулка

>