Какво се случва с тялото ни, когато спрем "Оземпик"?

14.11.2024 10:35
„Оземпик“ Снимка: Twitter/@AJA_Cortes

Хората, които спират приема на лекарствата за отслабване "Оземпик" и "Вегови", често се сблъскват със сериозни здравословни проблеми

Ново проучване установи, че повечето хора, които са спрели приема на семаглутид - активната съставка на известните лекарства за отслабване "Оземпик" и "Вегови", са възвърнали около две трети от сваленото тегло. Не само това, но са имали и влошени здравни показатели, включително по-високо кръвно налягане, холестерол и повишен риск от сърдечни заболявания.

"Оземпик" и "Вегови" са известни като GLP-1 рецепторни агонисти и водят до сваляне на теглото, като имитират действието на GLP-1 - хормон в мозъка, който регулира апетита и чувството за ситост.

Приблизително 12% от възрастните в САЩ съобщават, че някога са използвали GLP-1 рецепторен агонист, а 6% посочват, че в момента използват, пише Daily Mail.

Около 85% от хората, които наскоро са започнали да приемат лекарства като "Оземпик", са го спрели в рамките на 2 години, а 71% са спрели през първата година. Причината е, че или са достигнали мечтаното тегло, или заради цената на лекарствата, които излизат приблизително 1000 долара на месец.

Откакто избухна на пазара, семаглутидът не само показа успех в лечението на диабет и затлъстяването, но нови изследвания показват, че той е обещаващ и в понижаването на кръвното налягане и намаляването на риска от инфаркт или инсулт при хората.

Сега проучване на изследователи от Северозападния университет в САЩ показва, че макар да не е ясно как спирането на GLP-1 RAs влияе върху здравето на сърцето в дългосрочен план, той може да повиши сърдечносъдовия риск.

Но, като се има предвид високият процент от хора спрели приема на GLP-1 RAs и последващите лоши странични ефекти, изследователите смятат, че е от съществено значение да се проучи дали приемът на тези лекарства изобщо предлага някакви трайни ползи и намалява рисковете за здравето на хората. Или недостатъците от спирането им надвишават ползите.

Въпреки че изследователите, участвали в последното проучване, не твърдят категорично, че пациентите ще трябва да приемат тези лекарства завинаги, за да останат здрави, техните констатации показват, че хората, използващи GLP-1 RAs за контрол на теглото и подобряване на кардиометаболизма, може да се нуждаят от дългосрочна употреба, за да запазят ползите.

Прекъсването на лечението е било свързано и с промяна в нивата на някои рискови фактори за сърдечносъдово и метаболитното здраве, които играят роля за здравето на сърцето и диабета.

Изследователите съобщават, че близо 30% от лицата са спрели приема на семаглутид в проучването SELECT, а извън експеримента спрелите приема са около 50-75% за 12 месеца.

"От съществено значение е лекарите и здравните системи да съчетаят справедливи стратегии за започване на лечение с персонализирана подкрепа за продължаване на лечението с GLP-1 RA. За целта е нужно да се разберат основните причини за прекратяване на приема на рецепторните агонисти", смятат изследователи. Докладът е публикуван в JAMA.

Предишни изследвания са установили, че след 68 седмици инжектиране, средностатистическият пациент е загубил повече от 15% от теглото си.

Въпреки това, в рамките на 12 месеца след приключване на лечението, около 300 пациенти са възстановили около две трети от теглото си.

Изследователите добавят, че лекарите и пациентите трябва да обсъдят и какво може да се случи, ако терапията бъде спряна.

Д-р Доменика Рубино, директор на Вашингтонския център за управление на теглото и изследвания, заяви пред Би Би Си, че затлъстяването не е като инфекция, при която може да вземеш антибиотик и всичко да се оправи.

„То не е по-различно от хипертонията, диабета или много други хронични заболявания, с които се занимаваме и при които трябва да се използват хронични лекарства", допълни тя.

Въпреки че хората, които спрат лекарствата, могат да получат нежелани резултати, има многобройни примери за опасни странични ефекти при хора, които активно използват семаглутид, като тежко гадене и повръщане, мисли за самоубийство и стомашна парализа.

Въвеждането на "Оземпик", одобрен за първи път от FDA за лечение на диабет, и наподобяващото го лекарство "Вегови", сега одобрено за отслабване, отбеляза огромна промяна в начина, по който лекарите лекуват затлъстяването.

Доказано е, че лекарствата помагат на хората да намалят около 5 до 20% от теглото си. Широката употреба на лекарствата вече е повлияла на националните нива на затлъстяване, които са спаднали с близо 5% за една година.

През 2023 г. на цели 5 милиона американци е бил предписан семаглутид, а почти четирима от всеки десет са го приемали специално за сваляне на тегло, а не за лечение на диабет.

В резултат на тези изследвания се е стигнало до няколко извода. „Приемът на GLP-1 RA вероятно ще продължи бързо да се увеличава в САЩ. Но зашеметяващо високите нива на прекратяването му трябва да предизвикат тревога у лекарите, политиците и експертите в областта на общественото здраве", коментират изследователи. 

Други от Докторе кажи

Мозъчна стимулация може да помогне хора с увреждания на гръбначния мозък да ходят

Дълбока стимулация с електроди на определени области в мозъка може да помогне на някои хора с увреждания на гръбначния мозък да ходят, предаде АФП, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър медисин"

Христо Хинков: Системата за контрол и санкции в здравеопазването е дълбоко компрометирана

„Още не е гръмналата бомбата изцяло. Но последните случаи са сигнали, че нещата отиват в необратимо лоша посока. Защото най-важното нещо е, че няма персонал

Бавно, но терапията помага на Венци - не се изнервя от хората, а колите са му страст

7-годишното момче е с детска церебрална парализа и аутизъм Венцислав от София е на 7 години и страда от аутизъм. Майка му Краса Стоянова се грижи сама за единствения си син

Безплатни прегледи за професионални алергии на кожата 9 - 13. XII. - ето как да се запишете

Дерматолози от 8 болници ще консултират и тестват безплатно за професионални контактни кожни алергии между 9 и 13 декември, съобщи доц. Жана Казанджиева

Петима ХИВ позитивни редгистрирани във Враца тази година

Петима ХИВ позитивни са регистрирани в област Враца за тази година, показват данни на Регионалната здравна инспекция (РЗИ), предоставени по запитване на БТА

>