Депутатите не работят, но заплатите им растат, а средната за страната спада

14.11.2024 07:30 Христо Николов
Депутати се оплакаха, че системата за гласуване е отчела грешно вота им по време на поредния опит да си изберат председател. СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ

Провали се вторият опит да бъде конституирано 51-ото народно събрание и депутатите най-сетне да заработят. От бързината, с която ще променят няколко закона зависи дали България ще загуби безвъзвратно милиарди евро по Плана за възстановяване и устойчивост. Но докато те се събират за кратко, колкото за пореден път да си кажат защо лидерите им не могат да работят заедно, заплатите им не спират да растат, а с тях и тези на изпълнителната власт. 7080 лв. става основната депутатска заплата.

В същото време средната заплата у нас за първи път намалява на тримесечна база, показват последните данни на националната статистика.

Народните представители в 51-ия парламент, които и в сряда не си избраха председател, ще получават по-високо възнаграждение от предшествениците си. Новите пари ще вземат със заплатите за ноември.

Разминаването в тенденциите за властта и останалите работещи се получава, защото заплатите на депутати, министри, президент, премиер и други управленци се определят на базата на средното заплащане в обществения сектор.

Депутатската заплата е три пъти средната и се променя, когато излязат данните за съответното тримесечие. Така от този месец основната заплата на депутата става 7080 лв. Понеже всеки народен представител е и член на комисия, получава 15% отгоре. Това прави

месечно възнаграждение от 8142 лева

А към тази сума всички получават и добавка за стаж, която е 1% за всяка прослужена година. Тоест един депутат с 20 г. трудов стаж и председател на комисия ще получава вече 10 195 лв.

За научно звание, например доктор, му се полагат още 5% отгоре. Изобщо не смятаме сумата от 4436 лв. месечно за сътрудници, безплатния транспорт и останалите по-малки привилегии.

Председателите на комисии и парламентарни групи вземат още 5% отгоре. Шефът на парламента получава с 55% повече от основната депутатска заплата, също както и министър-председателят. При тези сметки техните възнаграждения отиват към 10 974 лв., и то без да смятаме добавките им за трудов стаж и останалите.

Заместник-председателите на парламента са с 50% над основната депутатска заплата. Президентът взема удвоена депутатска заплата, т.е. 14 160 лв. Като бивш военен за Румен Радев добавката за стаж е по 1,4% за всяка година. Така при 20 г. служба в армията трябва да получава с 28% отгоре и заплатата му отива към 18 124 лв.

Средната за България в края на третото тримесечие обаче намалява с 0,9 на сто в сравнение с второто, а годишният ръст, който се движеше около 17%, се е свил до 13,8%. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в четвъртък.

Намаление на средната заплата като това за третото тримесечие на 2024-а се случва рядко. За последен път такъв тренд имаше в отделни тримесечия между 2021 и 2022 г., но все пак

инфлацията тогава принуди работодателите да вдигат заплатите

и на годишна база се стигна дори до ръст от 17-20%.

Сега инфлацията се укроти, а годишното нарастване на средната заплата се е свило до 13,8%.

Този тренд обаче не засяга всички дейности. Например в търговията с недвижими имоти има 23,5% годишен ръст на заплатите, а в хотелиерството и ресторантьорството - 18,2%. В добивната промишленост има годишен спад, но незначителен. Безспорно в цялата икономика се забелязва значително укротяване на ръста на заплати. Сред основните причини е фактът, че инфлацията се завърна на почти традиционните си равнища.

Ако тенденцията се задържи,

вероятно ще спре чувствителното увеличение на минималната работна заплата

у нас, която вече се определя като 50% от средната. Според действащата методика размерът ѝ се изчислява за началото на всяка календарна година.

Паралелно с намаляването на средната заплата през третото тримесечие се забелязва и спад на заетостта. Това обаче е по-скоро сезонно явление, защото най-голямото намаление на броя на заетите се наблюдава в ресторантьорството, хотелиерството, селското стопанство и развлеченията - все дейности, пряко обвързани с активния летен сезон.

Най-висока средна заплата у нас продължават да получават в IT сектора -

тя е 5127 лв. месечно и намалява леко

в сравнение с второто тримесечие, когато беше 5164 лв. Следват финансите и застраховането с 3260 лв. средна месечна заплата, но и там има леко намаление (Виж инфографиката)

А в хотелиерството и ресторантьорството, където за същия период има леко увеличение, средната заплата продължава да е най-ниската - 1495 лв.

Други от От страната и света

Асен Василев: В писмото от ГЕРБ няма нищо за издигане на ген. Атанасов за шеф на парламента

Снощи получихме писмото от ГЕРБ. В писмото няма нищо за издигане на ген. Атанас Атанасов за председател на парламента, и според мен някой спекулира с това

Загубил приятели на пътя IT специалист помага без пари на 1300 шофьори да карат умно

Виктор Георгиев от 6 години развива инициативата си "Аз на пътя - научи ме да шофирам" Желаещите ползват лична кола,но минават по специален маршрут Няколко трагедии на негови близки приятели

Лъчезар Борисов: Част от партиите се страхуват да управляват заради изискването за 3%-ия дефицит

Дупката в бюджета е 13 млрд, изчислиха от Министерството на финансите, а с натрупване може да достигне 18 млрд. "Със сигурност изключително трудно се преодолява подобен дефицит"

Бизнесдами от Монтана събраха пари за храни на бедните

В Деня на християнското семейство Дамски клуб „Монтана на токчета" покани на вдъхновена вечер „Музика и рисуване" щедри гражданки, за да съберат пари за храна на бедни

Владимир Малинов обсъдил пренос на природен газ с енергийните министри на Молдова и Сърбия

Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов участва в министерската сесия на първия Международен енергиен форум, който се проведе вчера в Истанбул с участието на енергийните министри от

>