Депутатите не работят, но заплатите им растат, а средната за страната спада

14.11.2024 07:30 Христо Николов
Депутати се оплакаха, че системата за гласуване е отчела грешно вота им по време на поредния опит да си изберат председател. СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ

Провали се вторият опит да бъде конституирано 51-ото народно събрание и депутатите най-сетне да заработят. От бързината, с която ще променят няколко закона зависи дали България ще загуби безвъзвратно милиарди евро по Плана за възстановяване и устойчивост. Но докато те се събират за кратко, колкото за пореден път да си кажат защо лидерите им не могат да работят заедно, заплатите им не спират да растат, а с тях и тези на изпълнителната власт. 7080 лв. става основната депутатска заплата.

В същото време средната заплата у нас за първи път намалява на тримесечна база, показват последните данни на националната статистика.

Народните представители в 51-ия парламент, които и в сряда не си избраха председател, ще получават по-високо възнаграждение от предшествениците си. Новите пари ще вземат със заплатите за ноември.

Разминаването в тенденциите за властта и останалите работещи се получава, защото заплатите на депутати, министри, президент, премиер и други управленци се определят на базата на средното заплащане в обществения сектор.

Депутатската заплата е три пъти средната и се променя, когато излязат данните за съответното тримесечие. Така от този месец основната заплата на депутата става 7080 лв. Понеже всеки народен представител е и член на комисия, получава 15% отгоре. Това прави

месечно възнаграждение от 8142 лева

А към тази сума всички получават и добавка за стаж, която е 1% за всяка прослужена година. Тоест един депутат с 20 г. трудов стаж и председател на комисия ще получава вече 10 195 лв.

За научно звание, например доктор, му се полагат още 5% отгоре. Изобщо не смятаме сумата от 4436 лв. месечно за сътрудници, безплатния транспорт и останалите по-малки привилегии.

Председателите на комисии и парламентарни групи вземат още 5% отгоре. Шефът на парламента получава с 55% повече от основната депутатска заплата, също както и министър-председателят. При тези сметки техните възнаграждения отиват към 10 974 лв., и то без да смятаме добавките им за трудов стаж и останалите.

Заместник-председателите на парламента са с 50% над основната депутатска заплата. Президентът взема удвоена депутатска заплата, т.е. 14 160 лв. Като бивш военен за Румен Радев добавката за стаж е по 1,4% за всяка година. Така при 20 г. служба в армията трябва да получава с 28% отгоре и заплатата му отива към 18 124 лв.

Средната за България в края на третото тримесечие обаче намалява с 0,9 на сто в сравнение с второто, а годишният ръст, който се движеше около 17%, се е свил до 13,8%. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в четвъртък.

Намаление на средната заплата като това за третото тримесечие на 2024-а се случва рядко. За последен път такъв тренд имаше в отделни тримесечия между 2021 и 2022 г., но все пак

инфлацията тогава принуди работодателите да вдигат заплатите

и на годишна база се стигна дори до ръст от 17-20%.

Сега инфлацията се укроти, а годишното нарастване на средната заплата се е свило до 13,8%.

Този тренд обаче не засяга всички дейности. Например в търговията с недвижими имоти има 23,5% годишен ръст на заплатите, а в хотелиерството и ресторантьорството - 18,2%. В добивната промишленост има годишен спад, но незначителен. Безспорно в цялата икономика се забелязва значително укротяване на ръста на заплати. Сред основните причини е фактът, че инфлацията се завърна на почти традиционните си равнища.

Ако тенденцията се задържи,

вероятно ще спре чувствителното увеличение на минималната работна заплата

у нас, която вече се определя като 50% от средната. Според действащата методика размерът ѝ се изчислява за началото на всяка календарна година.

Паралелно с намаляването на средната заплата през третото тримесечие се забелязва и спад на заетостта. Това обаче е по-скоро сезонно явление, защото най-голямото намаление на броя на заетите се наблюдава в ресторантьорството, хотелиерството, селското стопанство и развлеченията - все дейности, пряко обвързани с активния летен сезон.

Най-висока средна заплата у нас продължават да получават в IT сектора -

тя е 5127 лв. месечно и намалява леко

в сравнение с второто тримесечие, когато беше 5164 лв. Следват финансите и застраховането с 3260 лв. средна месечна заплата, но и там има леко намаление (Виж инфографиката)

А в хотелиерството и ресторантьорството, където за същия период има леко увеличение, средната заплата продължава да е най-ниската - 1495 лв.

Други от От страната и света

Радев сигурен, че КС пак ще гледа “домовата книга” (Обзор)

Новите съдии, двама от които негови, положиха клетва Увереност, че Конституционният съд ще се заеме с “домовата книга”, изрази президентът Румен Радев при клетвата на новите трима членове на КС

Румънски камион предизвика катастрофа край Варна и избяга, написаха акт на потърпевшия

Румънски шофьор на тежкотоварен камион не спира на знак "Стоп" край Варна и по чудо не блъсна лек автомобил. Шофьорът не спира на местопроизшествието, а инцидентът приключва с акт за потърпевшия

Димо Алексиев под ключ вкъщи заради болното му бебе: Бях самонадеян, но спрях колата, за да хвана такси (Обзор)

Актьорът се разплака, когато чу, че излиза от ареста  Не очаквал, че изпитото вино ще даде такъв резултат Здравословното състояние на малката му дъщеричка Алегра извади от ареста актьора Димо

Пеевски изключи от ДПС Кючюк и 22-ма на Доган. Той му върна с кмета на Кърджали и депутати (Обзор)

Съдът отказа на жената на арестувания депутат Джейхан Ибрямов да запази името "Алианс за права и свободи" Десетки членове на ДПС, сред които евродепутатът Илхан Кючюк, народни представители

След 14 дела в съда екоорганизации с нов опит да спрат "Струма", но отвън (Обзор)

Магистратите отхвърлиха всички искания да не се строи последният участък от магистралата, за него има действаща екооценка След 14 неуспешни опита за спиране на магистрала “Струма” през Кресненското

>