Борисов гради мостове към малките партии, преди да седне на масата с ПП-ДБ (Обзор)
- Докато всичко не е договорено, нищо не е договорено - както се работи в Брюксел, обяви той
- Трети опит за избор на парламентарен шеф в петък
- Първо праща юристи на Кирил Петков да им проверят законопроектите
Мостове към всички евентуални партньори за управление опита да отвори Бойко Борисов в сряда.
Отлагането на либерализацията на пазара на тока с още 1 г. обедини ГЕРБ с БСП. А след разговора с ИТН лидерът на ГЕРБ изтъкна правотата на Тошко Йорданов - да се сложи край на безконтролното харчене от бюджета и темата за нови заеми.
Тези му жестове обаче не доведоха до изпълнение на ултиматума за председател на 51-ото НС да се избере кандидатът на най-голямата група Рая Назарян. След втория неуспешен опит, завършил отново с балотаж между нея и Андрей Цеков от ПП-ДБ, депутатите ще се пробват за трети път в петък.
Междувременно текат разговорите между групите. Борисов предложи четворна коалиция с ПП-ДБ, БСП и ИТН в понеделник, ден по-късно обяви, че сам ще води разговорите, което не бе правил от години, а в сряда те стартираха.
Това са първи срещи, защото, както се вижда, че при така избран парламент и по-малките са толкова важни, колкото е и голямата партия за събиране на мнозинство, обясни той след консултациите с БСП и ИТН, които общо имат 38 депутати.
Политики и приоритети - това се обсъждало. “Малките” бягаха от потвърждение, че е коментирано правителство. А ИТН директно заявиха, че без разбирателство между ГЕРБ и ПП-ДБ всички разговори за съставяне на кабинет ще са безрезултатни.
Предложих прагматичен подход - политики, хора, които да носят отговорност като правителство, и мнозинството да приеме цялата законодателна програма, обобщи пък самият Борисов.
Той съжали, че засега всички формации повтарят предизборните си програми и се води агитация за нови избори. Ако всички ние не се откажем от този стил на работа, нищо добро няма да произлезе от този парламент, предупреди отново лидерът на ГЕРБ.
Отклони обаче идеите да се започне първо със законодателна програма - “подобни подходи водят до чудовищата, които следват в бюджетите”.
Финансите на държавата и дупката в бюджета изглеждат допирната точка с ИТН. 90% от разговора с ГЕРБ бил посветен на икономическото състояние на страната, но двете формации не договорили нищо конкретно, обясни
Колегите от ИТН правилно казват да харчим колкото имаме. Но кутията на Пандора бе отворена и всичко вкупом приехме бюджети, които нямат финансова обосновка, коментира Борисов. На срещата БСП също са настояли за акценти от програмата си, с някои неща ГЕРБ били съгласни.
С колегите от ИТН имаме повече сходство като дясна политика. Но имаме разминаване кой да управлява тези процеси като председател на НС и премиер. Тази тема я оставяме по-назад, тя ще е на дневен ред, като имаме или сме събрали мнозинство, обясни лидерът на ГЕРБ.
Хората на Слави Трифонов обаче категорично не приемат Борисов за премиер. И Асен Василев не бива да попада повече в Министерския съвет, напомни позицията им Тошко Йорданов.
След като нямам достатъчно подкрепа, аз партията под наем няма да си дам. Накрая мога да направя компромис и нищо няма да се получи. Партията иска това от мен. Аз нямам никакво желание - в тази ситуация да стапяш 18 млрд., означава, че ГЕРБ ще се стопи наполовина, ако аз съм премиер. Но само това е начинът да удържим на думите си. Иначе ще изпратим в МС пионки, които никой няма да защити, когато пада правителството, отсече Борисов по темата.
БСП отрекоха изобщо да са влизали в разговори за кабинет.
Има “достатъчен брой от десни политически сили, които спокойно могат да формират управление”, каза временният ѝ председател Атанас Зафиров. Ако се прецени, че в едно бъдещо управление има нужда от лява политика - може да участваме в диалог. Но теми, конкретни ангажименти не са поемани под никаква форма, заяви той.
БСП отчете, че са постигнали договорености за облагане на свръхпечалбите на банките, както и налог върху финансови потоци, които не се инвестират у нас, а се изнасят навън.
И докато с Борисов БСП постигна съгласие за поредно отлагане на либерализацията на пазара на ток, това се оказа основна разделителна линия с ПП-ДБ, които в сряда също водеха консултации паралелно с тези на ГЕРБ. Със социалистите не успяха да изгладят различията си в сектор “Енергетика” и решиха да правят работна група.
Двете формации поспориха и си припомниха различни периоди от краткотрайното им съвместно управление в кабинета на Кирил Петков, накрая той открои 3 пресечни точки - “приоритизирането на законността, социалните плащания и антикорупционните закони”.
ПП-ДБ разшири формата на срещите си с “Алианса за права и свободи” на Ахмед Доган. От “Възраждане” ги издадоха, че първо пратили и на тях покана, но после я оттеглили без обяснения. Хората на Костадин Костадинов заявиха, че са незаобиколим фактор в този парламент.
Не стана ясно кога точно ще са разговорите между ГЕРБ и ПП-ДБ. И дали въобще ще има такива.
Канят ни от ГЕРБ на среща, но при условие че ще я проведем, след като изберем председател на НС. Такова писмо получи Николай Денков. Изберете си го тогава, коментира Атанас Атанасов пред Нова тв.
Борисов пък настоя, че е изпълнил условията от декларацията им - подписал, че няма да прави кабинет с нито едно от двете ДПС, “Възраждане” или МЕЧ.
Но добави, че ГЕРБ вече си е патил с ПП-ДБ по законодателство, затова с тях подходът ще е първо юристите да се срещнат. Защото там е основният спор кое и как може да се направи, уточни Борисов.
Докато всичко не е договорено, нищо не е договорено - като в Брюксел, вметна още лидерът на ГЕРБ.
Междувременно от МЕЧ обявиха, че се отказват да дават подкрепа на всички издигнати за председател на НС.
А освен че няма как депутатите да заработят, докато няма избран парламентарен шеф, това бави и старта на консултациите при президента преди връчването на мандатите - не са конституирани парламентарни групи, с които