Ремзи и Йордан, медицински братя в Пловдив: Често е нужна мъжка ръка в тази професия
55–годишна също завърши успешно и смени попрището
Ремзи Салим и Йордан Йорданов получиха дипломите си за медицински братя след успешно завършване в Пловдив. Въпреки масовото схващане, че това е женска професия, двамата са категорични, че в много от случаите е нужна мъжка ръка особено в по-тежките болнични звена.
"Промяната започва от всеки от нас, трябва да има повече мъже в тази специалност", казва Йордан, който вече две години работи в урологичното отделение на една от частните университетски болници в Пловдив. Ремзи също е успешно реализиран във вътрешното отделение на друга голяма болница в града.
Щастливо завършила днес бе и най-възрастната дипломантка – Мария Балева. Тя решава да смени попрището, когато е на 55 години и работи като оператор в аптека. Кандидатства и я приемат, а днес вече е успешно завършила. Има дъщеря и внук, които я подкрепят в начинанието.
135 бакалаври и магистри на Факултета по обществено здраве получиха днес дипломите си на тържествена церемония в Аудиторния комплекс на Медицински университет – Пловдив. 64 медицински сестри, 2–ма медицински братя и 9 акушерки положиха клетва за вярност към професията.
60 дипломанти от специалност „Управление на здравните грижи" хвърлиха шапки по повод успешно завършилото обучение.
„Предстои ви да станете част от здравната система, което означава отговорност и изисква безвъзмездна отдаденост. Трябва ежедневно да се доказвате и да не спирате да се усъвършенствате. Само с непрекъснато развитие може да бъдете най-добрите. Най-голямото богатство в здравеопазването не се измерва с технологиите, а с човешкото отношение. Бъдете търпеливи с пациентите, но едновременно с това решителни и смели", каза в академичното си слово проф. Семерджиева.
Приветствие към дипломантите поднесе зам.-ректорът по международно сътрудничество и студентска интеграция проф. д-р Нешка Манчорова. Тя връчи дипломите и плакетите на абсолвентите с най-висок успех от трите специалности – Благовеста Благова – „Управление на здравните грижи", Радостина Арамазова – „Медицинска сестра" и Дияна Коларова – „Акушерка".
Обръщение направи промоторът доц. Георги Славов бе откровен: „В живота се раждаме сами и умираме сами. Във времето от раждането до последния си дъх се учим да обичаме, мразим, да се справяме с ежедневните проблеми, да се надяваме или да губим вяра. Някой ще каже, че смисълът на живота е в парите, друг иска цялата любов на света, трети – да е на върха в професията. За да постигнем каквото и да е обаче, трябва да бъдем здрави. Днес тази дума като че е изпразнена от смисъл, а здравето е символ на надеждата. Ние сме първата и последната линия, която дава надежда".
Отговорът на словото на промотора от името на дипломантите бе на Радостина Арамазова – отличник на випуска от специалност „Медицинска сестра".
„Да бъда винаги готов да се отзова незабавно на помощ при всички обстоятелства и всекиму, чийто живот и здраве са застрашени... Да уважавам правата на пациента и строго да пазя тайната на професията", заклеха се на финала медсестрите и акушерките.