Ще съсипе ли Тръмп световната икономика?

13.11.2024 16:52 Иван Бутовски
Доналд Тръмп Кадър: Youtube/Global News

Нобелови лауреати ни плашеха със същите мрачни прогнози и преди първия му мандат, но те не се сбъднаха

Американската икономика е силна и здрава, но изглежда, този факт не впечатли избирателите зад океана и те поискаха промяна. Доналд Тръмп, който ще стане 47-ият президент на САЩ, не крие плановете си: да намали данъците, да наложи високи мита върху вносните стоки, да ограничи миграцията и бюрокрацията.

Новоизбраният президент обеща също да отмени много от икономическите политики на администрацията на Байдън и

да депортира милиони

имигранти без документи, работещи в Съединените щати.

Сега, след безапелационната му победа на изборите, мнозина побързаха да очертаят апокалиптични сценарии за световната икономика. Опасенията на финансовите експерти са, че ако приведе в действие дори малка част от обещанията си - от по-високи мита до дерегулация, повече петролни сондажи и повече изисквания към партньорите на САЩ в НАТО - натискът върху федералните финанси, инфлацията, икономическия растеж и лихвените проценти ще бъде усетен във всяко кътче на света. И това са само някои от потенциалните икономически и финансови последици от това, което някои икономисти наричат Trumponomics 2.0.

Утешителното в тази ситуация е, че веднъж те вече се провалиха. Проверка на "24 часа - 168 истории" показва, че някои от авторитетните учени, които са

най-песимистични

в предвижданията си

за развитието на американската и световната икономика, са били такива и в началото на предишния мандат на Тръмп, и то със същите аргументи, но до голяма степен са опровергани от последвалите събития.

Към момента

основните критики

вървят в няколко

посоки

Първата е свързана с протекционистичната му политика  - както е известно  в центъра на икономическата програма на Тръмп е облагането на вноса с високи тарифи. Това е подход, за който той твърди, че ще намали търговския дефицит на Америка и ще принуди други страни да направят отстъпки на САЩ. През първия си мандат президентът увеличи митата върху китайските стоки и сега обеща много повече от същото: да вдигне митата върху китайски стоки до 60% и да наложи "универсален" данък от 10% или дори 20% върху целия останал внос.

В тази връзка икономистите Кимбърли Клаузинг и Мери Лавли от института "Питърсън" са изчислили, че предложеният от Тръмп данък от 60% върху китайския внос и митата от 20% ще доведат до

загуба за всяко

средно американско

домакинство

от 2600 дола«ра годишно. Нещо повече - икономическите щети вероятно ще се разпространят в световен мащаб. Изследователи от Capital Economics са изчислили, че дори само 10% американско мито ще навреди най-тежко на Мексико, а Германия и Китай също сериозно ще пострадат.

Освен това, според изследователите, в крайна сметка всъщност ще бъдат натоварени потребителите, тъй като американските компании чрез по-високи цени ще прехвърлят по-високите си разходи на своите клиенти.

Ето защо данъчното облагане на вноса обикновено е инфлационно. Още по-лошо, други страни обикновено отвръщат с мита върху американски стоки, като по този начин нараняват интересите на американските износители.

Другият голям риск

в международен план,

за който вече алармираха специалистите, е, че политиката на новия президент ще се отрази крайно негативно върху европейската индустрия. С преизбирането на Тръмп рисковете за световната икономика ще се засилят, предупреждава Международният валутен фонд (МВФ).

Една от основните жертви на нарастващата пропаст в търговските и икономическите връзки между трите блока може да бъде Европейският съюз (ЕС). 

"Ефектът на Тръмп" може рязко да намали доходите на европейските гиганти, зависими от американския пазар. В тази връзка анализатори от британската банка Barclays вече са съставили "кошница от акции" на 28 големи европейски компании, чиито продукти ще бъдат обект на по-високи мита при внос в Съединените щати, докато Тръмп е на власт.

"По-голямата част от щетите ще бъдат нанесени при универсална тарифа за внос - казва Рогир Куадвлиг от базираната в Амстердам влиятелна банка ABN Amro, цитиран от Ройтерс. - Пълният пакет на Тръмп вероятно ще удари силно световната икономика. За нововъзникващите пазари, които разчитат на финансиране в долари, подобна комбинация от политики ще направи заемите по-скъпи, нанасяйки двоен удар в допълнение към загубения износ."

Победата на Тръмп на президентските избори в САЩ може да доведе до спад в цените на суровините, предупреждават още експерти.

Избухването на

търговска война с Пекин

поради рязкото увеличение на митата върху вноса на стоки от Китай ще удари експортния потенциал на втората икономика в света. В резултат на търговската конфронтация с Вашингтон обемите на производство в самия Китай ще започнат постепенно да намаляват. Това обстоятелство ще доведе до намаляване на глобалното търсене на суровини, тъй като Китай е един от основните потребители на петрол и петролни продукти, пише "Лента ру". А за петрола, златото, алуминия и други суровини силният долар е негативен фактор.

Но дали всички тези мрачни прогнози ще се сбъднат?

Впрочем още в края на юни 16 от най-известните икономисти в света - всички те Нобелови лауреати, излязоха с предупреждение, че ако Тръмп спечели, може да предизвика инфлация.

"Много американци са загрижени за инфлацията, която се понижи забележително бързо. С право има притеснение, че Доналд Тръмп

ще разпали отново

тази инфлация

със своите фискално безотговорни бюджети", се казва още в писмото, подписано от икономистите, сред които е и Джоузеф Стиглиц, професор от Колумбийския университет, спечелил Нобелова награда за икономика през 2001 г.

В множество свои статии - както в социалните мрежи, така и в някои от най-авторитетните икономически издания - неокейнсианецът Стиглиц бичува политиката на републиканския кандидат по време на цялата му кампания за изборите, като казва, че Доналд Тръмп "със сигурност е много голям риск за световната икономика".

Любопитното е, че той правеше същото и при предишните избори, спечелени от Тръмп. Така например през 2016 г. пред CNBC Стиглиц твърдеше, че "Доналд Тръмп би бил кошмар като президент, защото ще направи отношенията с други страни изключително трудни и по този начин ще изложи икономиката на САЩ на опасност", добавяйки, че републиканският кандидат

"няма дълбоко

разбиране за икономиката,

освен че знае как да я фалира. Със сигурност смятам, че той е много голям риск за световната икономика. Мисля, че вредата, която той вече е нанесъл с издигането си ,представлява силна нестабилност в глобалната финансова и търговска система. Можем само да се надяваме, че той няма да фалира страната."

Може би част от обяснението за тази несбъднала се прогноза се крие във факта, че Стиглиц, който беше икономически съветник в администрацията на президента Бил Клинтън, работеше за Демократическата партия.

Но не е само той. Пол Кругман, друг носител на най-престижното световно отличие в областта на икономиката, наскоро също предупреди: "Митата на Тръмп могат да причинят скок в глобалната бедност - и оттам е много лесно да си представим глобален конфликт."

А през ноември 2016 г. победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ още не беше отшумяла, когато именитият икономист Кругман убедено подпечата съдбата на глобалната икономика.

"Тръмп ще донесе

глобална рецесия",

обяви носителят на Нобеловата награда за икономика в Twitter. Няколко дни по-късно той добави още няколко реда в същия смисъл в редовната си колона в New York Times. Други икономисти не реагираха толкова крайно, но като цяло бяха сигурни, че един такъв шок, като Тръмп в Белия дом, ще има икономически последици за всички.

Случайно или не, но само година след идването му на власт вече никой не споменаваше за такива драматични последици. Дори напротив - в икономически план Тръмп надмина всички очаквания. На международните борси индексите бързаха от един рекорд към следващия. Световната търговия също се разви изключително добре, глобалният икономически ръст изненада положително наблюдателите. Обявеният от Тръмп план "America first" (Америка на първо място) остана просто шумна заявка, а предричаната и тогава търговска война между САЩ и Китай също не се случи. Но преди всичко трябва да отдадем заслуженото на

положителните изненади в

индустриализираните страни като САЩ, Япония и еврозоната в онзи период.

Икономистите по принцип обичат да говорят за рискове, но истината е, че с гласовете си десетки милиони американци изразиха увереността си, че Тръмп може да възстанови ниските цени и икономическата стабилност, които си спомнят от първия му мандат - поне докато рецесията от COVID-19 през 2020 г. не парализира икономиката и след това мощното възстановяване не доведе до скок на инфлацията.

Именно по тази причина Тръмп спечели и шанса да определя политиката на САЩ през следващите 4 години, а екипът му разполага с повече от достатъчно доверие, за да осъществи дълбоки промени. Дали има и достатъчно мъдрост?

Светът скоро ще разбере...

Други от От страната и света

Осъдиха мъж във Франция на 20 години затвор, организирал изнасилвания на дъщеря си

Френското правосъдие осъди на 20 години затвор 38-годишен мъж, който редовно изнасилвал дъщеря си и я оставял и в ръцете на непознати също, за да я изнасилват, предаде Франс прес, цитирана от БТА

Кьовеши търси къде потънаха 128 хил. евро за реставрация на храм (Обзор)

Парите се губят по верига от три фирми, а работата е свършена от последната за 4 пъти по-малка сума, която дори не им е изплатена Откраднати ли са 128 хил. евро от реставрация на църква в Рила

Силният вятър отнесе покрива на библиотека във Велики Преслав (Снимки)

За опасни последствия от силните ветрове, предупреждават от Община Велики Преслав във своя фейсбук профил. В района на Туристическия информационен център

Божидар Божанов: С "Промяната" си говорим, но имаме различни оценки на рисковете

Всички проваляме парламента и носим вина. Нашият призив да подкрепим предложението на ИТН беше всички парламентарни групи да оттеглят своите кандидати, за да може всички да подкрепим най-възрастният

И за ДДС за кръчмите разделени между лоша храна, високите ѝ цени и скъпия персонал

Връщането на ДДС на 20% процента на ресторантьорите разгневи бранша с аргумента, че това не е начин да се закърпи дупката в бюджета. Публикация в защита на мярката обаче написа в профила си

>