Д-р Влатко Глигоров: Детската болница може да е готова през 2028 г. - има консенсус и смяната на властта няма да спре ускорения ни график

13.11.2024 07:59 Мартина Зиновиева
Д-р Влатко Глигоров, директор на държавната компания за изграждане на Националната детска болница

Все още не е приет официален статут на националната педиатрия - как ще се финансира работата ѝ, ще решат експерти и политици, твърди директорът на държавната компания за изграждане на Националната детска болница

- Д-р Глигоров, у нас често всичко “последно” всъщност е предпоследно. Предстои изграждането на Националната детска болница, готови са строителните книжа, има ли окончателен архитектурен план?

- Не е достигнат етапът, на който да има одобрен архитектурен план. В момента вървят обсъждания, като сме дали и становища по втория “функционален доклад”, който ще даде предпроектни данни за изготвяне на задание и идеен проект, необходими за проектиране и последващо строителство, а до края на годината ще бъде финализиран “Доклад за оборудване и обзавеждане”, концептуален план-задание за медицинско и немедицинско оборудване, изготвени от испанско-белгийски консултанти от IDOM, партньори на Европейската инвестиционна банка, които са на база безвъзмездна финансова помощ от страна на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).

- Какво точно ще включва новото здравно звено?

- Националната детска болница ще разполага с 440 легла за стационарно лечение, разпределени в 26 клиники и отделения. Предвиждат се

над 1500 души персонал - поне 342-ма лекари и 577 медицински сестри

- Европейската инвестиционна банка запозната ли е с проекта и одобрила ли го е?

- С ЕИБ имаме подписано споразумение и сме в постоянна комуникация, провеждаме срещи и дискусии с тях и техните белгийско-испански консултанти от IDOM. Те подготвят и ни представят концепцията за подготовка на предпроектно задание, както и план за обзавеждане и оборудване.

- Каква е крайната сума, която ще бъде необходима за завършването на проекта? Европейската инвестиционна банка съгласна ли е с нея?

- Към момента са разпределени 100 млн. лева държавен бюджет, от който дружеството покрива дейностите по проекта. За всички останали дейности по изграждане, оборудване и обзавеждане, следва да се търси финансов ресурс от държавния бюджет и Националния план за възстановяване и устойчивост с цел финализиране на целия болничен комплекс.

- При смяна на властта ще се промени ли нещо при изграждането на детската болница?

- Тъй като изграждането на детската болница е от национално значение и с широк обществен консенсус, се надяваме темповете на подготовка да не се променят и забавят в зависимост от смяната в управлението.

- Ще можете ли да разчитате на хората от Обществения съвет да дават идеи, но и да бъдат коректив при изграждането на детската болница?

- Работим активно и постоянно с членовете на Обществения съвет и разчитаме на тяхната подкрепа и експертиза в целия процес, като провеждаме регулярни срещи и дискусии относно етапите по приемане на докладите.

- Тъй като се предвижда проектът да приключи през 2028 г., взели ли сте предвид инфлацията? В сектор "Строителство" постъпването е значително. В същото време как може да се отрази на сметките влизането на еврото?

- Документите, които касаят строителството, оборудването и обзавеждането на болничния комплекс, все още са в етап, в който не бихме могли да направим прогноза на стойността на целия проект. Относно приемането на еврото също не можем да прогнозираме, тъй като все още е неизвестна датата за неговото официално приемане. Но смятаме, че процесът на влизане на еврото няма да повлияе съществено на реализацията на проекта.

- Ще успеете ли в срок? До 2028 г.?

- За изграждането на Националната детска болница следваме линеен план-график за ускорена реализация на проекта.

Линейният ускорен график е представен на Министерството на здравеопазването, Министерския съвет и Народното събрание

и изпълняваме сроковете по него. При условие че имаме широка обществено-политическа подкрепа, смятаме, че посочените от нас срокове са реалистични.

- При разчистването на терена стана ясно, че огромни обеми от стария строеж там ще бъдат предадени за рециклиране и парите ще се използват за обществени ползи. Знаете ли каква сума спестяваме, давайки останките от стария строеж за повторно приложение? Къде точно ще отидат тези средства?

- В договор №0343/15.05.2024 г. с предмет разрушаване и премахване на съществуващи сгради за нуждите на “Здравна инвестиционна компания за детска болница” ЕАД има клаузи, по които следва да бъдат оползотворени съответните строителни отпадъци съгласно предложеното ПУСО.

- Преди време заявихте, че искате детската болница да е със специален статут като института на МВР и ВМА - да има и централизирано от държавата финансиране. Какво ще рече това? Как ще се издържа тази болница, веднъж създадена?

- Все още не е приет официален статут на Националната детска болница - няма взето решение. Предстои да се приеме финален статут след обсъждане на експертно и политическо ниво, което ще даде отговор на всички зададени въпроси.

Други от Докторе кажи

Пак глобяваме производителя на медицинските хеликоптери

Италианската фирма „Леонардо" АД (Leonardо S.p.A.) изпрати официална информация до Министерството на здравеопазването (МЗ), в която уведомява за поредно забавяне в доставката на следващите два

УПМБАЛ "Св. Йоан Кръстител" вече разчита на фотоволтаични панели

Успешно приключи основният ремонт на покрива и инсталирането на фотоволтаични панели на Университетската първа многопрофилна болница за активно лечение „Св. Йоан Кръстител" – София

За първи път в България бе направена криоаблация на белодробни вени без рентгеново облъчване

За първи път в България бе направена криоаблация на белодробни вени без рентгеново облъчване. Иновативната електрофизиологична процедура е дело на екип от Клиника по кардиология на УМБАЛ „Св

Пикът на грипа ще е по време на новогодишните празници и в първите дни на 2025 г.

Ръст на случаите на остри респираторни заболявания през последните дни, отчитат епидемиолози. Те прогнозират пик на грипните вируси по време на новогодишните празници и в първите дни на януари

Учени подготвят карта на човешкото тяло клетка по клетка

Изследователи са създали първоначална карта на някои от 37,2 трилиона клетки на човешкото тяло, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс. Всеки вид клетка има уникална роля и познаването на функциите им

>