Българите искат да живеят еко, но друг да плаща

12.11.2024 20:10
94% от запитаните българи твърдят, че са били засегнати от поне едно крайно явление - екстремни горещини, горски пожари, наводнения, засушавания. В момента язовир “Тича” (на снимката) е на критично ниско ниво, поради което има режим на водата в Шумен и Търговище.

Според мнозинството разходите трябва да се покриват от богатите и отраслите, които влияят негативно на климата

Над 50% от българите осъзнават необходимостта да пригодят своя начин на живот към последиците от изменението на климата и да се взимат мерки за по-екосъбразен начин на живот. Това показва изследване на Европейската инвистиционна банка.

Но се оказва, че само 23% са готови да платят от собствения си джоб за тази промяна. Според останалите разходите трябва да се покриват от отраслите, които най-много влияят негативно на климата, както и от по-богатите хора.

Изменението на климата е на пето място в списъка на предизвикателства за страната, като то се нарежда след политическата нестабилност, издръжката на живота, безработицата и достъпа до здравеопазване.

Данните на изследването сочат, че според 96% от анкетираните е важно България да се приспособи към изменението на климата. Половината от тях са на мнение, че това следва да е приоритет. 89% одобряват незабавни разходи за приспособяване към климата, за да не се налага харченето на повече средства занапред. Освен това инвестициите в екология създават нови работни места и дават тласък на икономиката.

94% от запитаните българи са били засегнати от поне едно крайно явление - екстремни горещини, горски пожари, наводнения, засушавания. Проучването показва, че българите осъзнават необходимостта от приспособяване, като повечето посочват, че трябва да променят начина си на живот поради изменението на климата. Това можело да стане чрез засаждане на устойчива растителност, охлаждане на градовете чрез озеленяване на улиците или допълнителни зелени пространства и подобряване на инфраструктурата.

41% допускат, че ще трябва да се преместят на по-неуязвимо от климатичните промени място, а 34% твърдят, че това е регион или страна с по-ниски температури.

Зачестяващите природни бедствия са причина за вредни икономически последствия, посочват от ЕИБ.

Европа е континентът с най-бързо повишаващи се температури и се очаква крайните метеорологични явления да зачестят. Влошаващите се условия застрашават доставките на вода и храна в света. Това показвало необходимостта от комплексни стратегии за приспособяване към промените в климата, се посочва в анализа. (24часа)

Други от От страната и света

Брезник и още едно село край Перник минават на воден режим

Кметът на Община Брезник Васил Узунов издаде заповед, с която се пристъпва към въвеждането на режимно водоподаване. Документът е публикуван на официалния сайт на администрацията

Жената на Джейхан Ибрямов иска да запази името Алианс за прави и свободи, съдът й отказа

Жената на депутата Джейхан Ибрямов, който престоя един месец в ареста заради белязани 100 000 лева, е поискала да запази името Алианс за права и свободи, научи "24 часа"

Станислав Анастасов, "ДПС - Ново начало": Спокойни сме - изборите бяха честни

Изборният процес и честността му се осигурява от всички участващи партии. ИСторията показва, че когато има взаимен контрол, това е максимума на сигурността

Евакуираха хипермаркет във Варна заради пламнала пекарна машина

Клиентите на хипермаркет в района на болница "Св. Анна" са били евакуирани заради запалила се пекарна машина, съобщиха за БТА от пресцентъра на областната дирекция на МВР във Варна

Антон Хекимян: Васил Терзиев проваля София

ГЕРБ-СДС в СОС представи отчета на управляващите в София за последната една година Групата на общинските съветници от ГЕРБ-СДС в Столичен общински съвет (СОС) прочете декларация по повод 1 година от

>