Българите искат да живеят еко, но друг да плаща

12.11.2024 20:10
94% от запитаните българи твърдят, че са били засегнати от поне едно крайно явление - екстремни горещини, горски пожари, наводнения, засушавания. В момента язовир “Тича” (на снимката) е на критично ниско ниво, поради което има режим на водата в Шумен и Търговище.

Според мнозинството разходите трябва да се покриват от богатите и отраслите, които влияят негативно на климата

Над 50% от българите осъзнават необходимостта да пригодят своя начин на живот към последиците от изменението на климата и да се взимат мерки за по-екосъбразен начин на живот. Това показва изследване на Европейската инвистиционна банка.

Но се оказва, че само 23% са готови да платят от собствения си джоб за тази промяна. Според останалите разходите трябва да се покриват от отраслите, които най-много влияят негативно на климата, както и от по-богатите хора.

Изменението на климата е на пето място в списъка на предизвикателства за страната, като то се нарежда след политическата нестабилност, издръжката на живота, безработицата и достъпа до здравеопазване.

Данните на изследването сочат, че според 96% от анкетираните е важно България да се приспособи към изменението на климата. Половината от тях са на мнение, че това следва да е приоритет. 89% одобряват незабавни разходи за приспособяване към климата, за да не се налага харченето на повече средства занапред. Освен това инвестициите в екология създават нови работни места и дават тласък на икономиката.

94% от запитаните българи са били засегнати от поне едно крайно явление - екстремни горещини, горски пожари, наводнения, засушавания. Проучването показва, че българите осъзнават необходимостта от приспособяване, като повечето посочват, че трябва да променят начина си на живот поради изменението на климата. Това можело да стане чрез засаждане на устойчива растителност, охлаждане на градовете чрез озеленяване на улиците или допълнителни зелени пространства и подобряване на инфраструктурата.

41% допускат, че ще трябва да се преместят на по-неуязвимо от климатичните промени място, а 34% твърдят, че това е регион или страна с по-ниски температури.

Зачестяващите природни бедствия са причина за вредни икономически последствия, посочват от ЕИБ.

Европа е континентът с най-бързо повишаващи се температури и се очаква крайните метеорологични явления да зачестят. Влошаващите се условия застрашават доставките на вода и храна в света. Това показвало необходимостта от комплексни стратегии за приспособяване към промените в климата, се посочва в анализа. (24часа)

Други от От страната и света

Лагард призова страните от ЕС да се съсредоточат върху фискалните и структурни реформи

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард призова днес правителствата на страните от еврозоната "изцяло и без отлагане" да насочат вниманието си към изпълнението на

Милошев: Културният, спа и другите видове туризъм се развиват с високи темпове

Периодът януари – септември 2024 г. е рекорден за българския туризъм по всички основни показатели – брой регистрации на туристи, брой нощувки и приходи от нощувки, според официални данни на НСИ

Виолета Иванова, КНСБ: Към момента минималната работна заплата е 49,7% от възнаграждението за издръжка

Към настоящия момент минималната работна заплата (МРЗ) представлява 49,7% от възнаграждението за издръжка, очакванията са през 2027 г. тя да бъде около 80%. Това каза на международен форум зам

Няма случаи на чума по дребните преживни животни в Ловешка област

Няма случаи на чума по дребните преживни животни на територията на Ловешка област. Предстоят засилени проверки по пазарите заради завишеното предлагане на месни продукти

"Дойче бан" спира да предлага на пътниците наливна бира във вагон-ресторантите

Германската държавна железопътна компания "Дойче бан" (Deutsche Bahn) обяви днес няколко промени в кетъринг услугите за дълги разстояния, една от която включва спиране на предлагането на наливна бира

>