Завръщането на Тръмп за Европа - трудности, но градивни при добра реакция
Какво значи завръщането на Тръмп за Европа?
С една дума трудности. Големи трудности, които обаче биха могли да са градивни при правилна реакция и адаптация.
Тръмп нееднократно се е заканвал да наложи големи мита върху европейските стоки. Очаквам това да се случи. Последствията за Европа от 10-20% мито върху целия износ са САЩ ще са много тежки. Търговският излишък на ЕС с останалата част от света през 2023 е 38 милиарда евро.
Това се дължи изцяло на огромния износ към САЩ, който е най-големият пазар за експорта на ЕС с близо 20% дял. Търговският излишък на ЕС със САЩ е 155 милиарда евро през 2023. Тоест, той е причината ЕС да има търговски излишък въобще. С Китай, друг ключов външен пазар, търговският баланс на ЕС е на близо 400 милиарда дефицит.
Съответно, ако Тръмп наложи митата, които се заканва да наложи, търговският излишък на ЕС се срива. Това означава, че икономическите проблеми изпитвани през последните години от експортно-ориентирани икономики на държави като Германия ще се задълбочат. Икономическата стагнация вероятно ще прерасне в пълна икономическа криза.
Отвъд реториката, реалността е, че ЕС не е в позиция да отвърне подобаващо. Около 1/4 от вноса на ЕС от САЩ е енергия - суровини като втечнен природен газ. Европа не може да си позволи да наложи сериозни мита върху вноса на енергия от САЩ, защото няма алтернатива и оскъпяването на енергията ще вкара промишлените сектори на държави като Германия в още по-голяма дупка. Припомням, че те затварят заводи и сега. В миналото Русия би била алтернативен източник на енергиен внос, но поради срива в дипломатическите отношения с нея, в момента ситуацията е коренно различна.
Тази изключително неприятна позиция, в която се намира Европа, е по нейна собствена вина. Става дума за десетилетия наред погрешен подход в отношенията със САЩ и Русия в комбинация с дори още по-сгрешена икономическа политика, което доведе до днешната изключително тежка зависимост на ЕС от САЩ във външнополитически и енергиен план.
Изходът от тази много тежка ситуация изисква признаване на грешките и цялостно ревизиране на външната и икономическата политика на ЕС. Имайте предвид, това няма да ни спаси в краткосрочен план - близките няколко години вероятно ще са изключително болезнени за ЕС, каквото и да прави. Но ако поеме курс към фундаментална корекция във външнополитически и стопански план, може би има как да излезе в много по-силна позиция след 10-20 години.
Уви, аз съм дълбоко скептичен, че политическата класа, която ни вкара в тази каша е способна да си признае грешките и да ги поправи.
(От фейсбук)