Диана Дамянова: Борисов има 20-30% шанс за кабинет - да не го е страх от жълтите павета: ако той не направи грешка, там няма енергия

12.11.2024 07:30 Весела Бачева
Диана Дамянова

- Г-жо Дамянова, очаквано парламентът не избра председател от раз. Като гледате поведението на формациите, как оценявате шансовете въобще да заработи той нормално, че и формира редовно правителство?

- Добрите сили отиват на избори, в това няма никакво съмнение. Всяко изречение, което те казват, е в този стил.

Оттук - нататък имаме само един вариант и той е Борисов да успее да направи някаква конструкция, която е достатъчно здрава, да има политическа легитимност и да не включва т.нар. добри сили. Шанса за това го оценявам на около 20-30%, защото вероятно е възможно с единична подкрепа оттук-оттам той да направи някакво правителство, което да може. Ние имаме нужда да ни се решават въпросите, да трансферираме България към една нова икономика, да натиснем копчето за връщане в енергетиката, да имаме пълен консенсус за строителството на новите реактори на АЕЦ “Козлодуй”, независимо от времевите и проектни усложнения.

На нас ни трябва правителство, но не го виждам. Не защото няма цифров еквивалент, а защото Борисов има фобия към жълтите павета. Него го е страх истерично и той този страх не може да го преодолее - че ако направи правителство, което не бъде прието от жълтопаветна София, те ще излязат на улицата. Аз чрез вас му казвам, че в страната няма гражданска енергия, която да му излезе, освен ако не направи грешка. Но неговите страхове са такива и затова предполагам, че и самият той не е убеден в подобни действия, а и математиката е сложна.

- Борисов обяви свое виждане за четворна коалиция - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. И каза, че не иска да работи с нито едно от двете ДПС, “Възраждане” и МЕЧ...

- Борисов няма шанс да направи здраво коалиционно правителство. Трябва да направи на малцинството или експертно, в което да получи подкрепа на по-широки кръгове в парламента.

В главите на хората от ПП съществува алтернатива и тя е заедно с “Възраждане”, ДПС на Доган и т.н. да изберат председател, който впоследствие да бъде номиниран за служебен премиер. Смятам, че още тук някъде ще се взриви ситуацията, защото Борисов твърди, че без председател няма да тръгне на преговори. А пък Кирил Петков, когато излезе напълно правилно и навременно със становище срещу случилото се пред Народния театър, не наименува “Възраждане” и групите, които стоят зад това, защото вижда в тях потенциални партньори да изберат заедно председател. Така че тук някъде се разбива цялата система.

- Какви са тогава възможните комбинации?

- След месец и половина на избиране на председател и мотаене (и получаване на заплати безпричинно от НС) да бъде намерен някакъв ход около председателя, за да се отпуши парламентът. И след това Борисов да направи нещо между експертно, за което са се съгласили ИТН, и правителство на малцинството, което би бил неговият правилен избор. Тогава то може да бъде подкрепено безспорно от Пеевски, отчасти от другото ДПС. А предполагам - защото те имат да връщат на Борисов, и от БСП, и от ИТН.

- Месец и нещо да избират шеф на НС?

- Или бързо избиране на председател на ПП и “Възраждане”. Но очаквам битката да трае много дълго. Най-добрият символ за парламента беше, когато им спряха тока и останаха на тъмно.

- Вие познавате ПП-ДБ, те ще склонят ли на някакви компромиси...

- Не, те отиват на избори. Техният компромис е компромисният избор на председател на НС заедно с “Възраждане”.

- Ако се стигне до нови избори, което е много вероятно, заедно ли ще отидат “Промяната” и ДБ?

- Мисля, че да, защото при евентуална раздяла поне една от двете няма да влезе в парламента. Те иначе са идеологически напълно различни. ДБ е партия на градската интелигенция, не един път е заявявала, че се намира идеологически вдясно, че бизнесът трябва да бъде подкрепян, че икономиката дава основа за развитие на социалните плащания.

А ПП говори напълно различно - казва, че ще настигнем света чрез увеличаване на доходите, независимо че тези доходи не са икономически съществуващи пари. Затова в тяхното управление всеки ден се взимаше по едно решение, което де факто смазва бизнеса в полза на раздаването на пари. Те са много лява партия.

В момента ПП и ДБ са напълно обвързани един с друг, защото всеки трепери, че ако се разделят, другият ще му прибере жълтопаветна София, а те имат само нея, сведени са до 300-те хиляди гласа, които са в София.

- Как коментирате тона на партиите една към друга?

- Ще отговоря пиарски, не политически. Когато има толкова дълбока политическа криза, каквато сега, има два изхода от нея още от времето на римляните. Те са революционни и еволюционни.

Революционният изход извежда силата на революционерите навън и те са тази сила, която успява да наложи своята адженда. Такава сила в момента революционерите нямат и не могат да се наложат. Дори един справедлив протест като този срещу Сарафов събра 40-ина човека. Революционна енергия, за да се наложи позицията на ДБ за съдебна реформа, няма.

Другият вариант е еволюция, значи тръгвате заедно с много малки крачки. Те този еволюционен път го съсипаха през криминалната сглобка. Казвам криминална, защото когато направиш нещо и лъжеш хората, това е криминално, а те лъгаха, че това не е коалиция. Те са много шарени и различни - едните искат едното много настойчиво, другите - друго, необходимо е да се правят много малки крачки, по които има съгласие. Така трябва непрекъснато да се търси разширяване на това съгласие, възстановяване на доверието, правене на нов тип политика, в която са начертани десетте точки, по които имат съгласие, а после да се обръщат към хората и да питат дали да продължават да правят нови точки. Такова намерение няма никой, включително и Борисов. Той си пази своя ареал във властта.

Така че политически те няма какво да направят и тонът им следва от това. Едните викат "революция", само че на революцията излизат 40 човека, а другите казват "Ние трябва да се разберем", но те го бламират още в началото. Тонът им е на безпомощност на хора, които знаят, че отново ще взимат заплати без да свършат нещо за България.

- Защо на тези избори в българската политика влезе ново понятие - санитарен кордон?

- Това направи Европейският парламент спрямо “Възраждане” и неговите общи партии - остави ги без ръководство по комисии. Това беше политически акт в силно напрегната геополитическа ситуация, когато в Европа има война и има сили, които застават на антиевропейска страна.

Ние тук това го направихме не към силата, която изведе хората пред Народния театър и към която трябва да бъде наложен не санитарен кордон, а пълен отказ за съдействие. Ние го приложихме към Пеевски, защото ги изненада с резултатите си. Те очакваха и повтаряха, че няма да има и 3%. Истината е, че той има гарантирани 7%, защото социологията не хваща купения и контролиран вот. Изнервени от резултата на Пеевски, те решиха това да го направят срещу корупцията. Съгласна съм, корупцията е бич, но преди това трябва да изчистим всички съмнения за корупция от всички страни.

- Не за първи път по избори се говори за манипулации, купен и корпоративен вот, но за първи път партии скочиха и казаха, че искат касация. Защо?

- Защото е модерно. Но единствените, които са подготвили аргументирано искане за касация, са ИТН и “Величие”. Трябва да се направи ново преброяване на гласовете на “Величие”, в това няма съмнение. Когато виждаш как една партия остава извън парламента за 20 гласа и как току-що са откраднати 200 и го показва националната телевизия, би трябвало по този въпрос да няма съмнение. Но понеже сме по-бетер от всички, те искат пълна касация. Този от “Възраждане” иска същото, не знае какво иска.

“Възраждане” са анархисти. Другите, които се очертават като анархисти, са ПП-ДБ, които не искат да има власт. Това състояние на преминаване от едни избори в други сякаш ги устройва. Сигурно не знаят, че вършат работа на “Възраждане”, и всякакъв опит да се сдушат с тях още повече им дава сила.

На тези избори беше показано, че има огромен проблем в секциите, за което вина носи изцяло политическата класа. И те след това започнаха да крещят, че искат касиране. Ще видим колко въобще ще подадат такива искания, че да бъдат гледани в КС. Защото ако му поискат: “Моля, касирайте изборите, защото не съм доволен”, могат да поискат да отмени и земното притегляне. Той не може да направи нито едното, нито другото.

- И на предния вот видяхме Баче Цено от Малорад, но тогава никой не поиска касация.

- Не са доволни от резултата си. Смятат, че на по-бързи избори биха могли да вземат по-голям резултат. И в същото време им липсват реплики. Тези хора не излизат сутринта с репликите си за деня, те си ги измислят ad hoc. Сега касацията е модерна реплика, но за да я докажеш, трябва много труд. Освен това те нямат нужда от касация, а от промяна в избирателния закон в частта му за броене по секциите, защото това безобразие се е случвало винаги, просто е било извън погледа ни. Иначе просто не правят правителство и отиват на избори. Самото искане, при положение че имаш оръжието да не допуснеш да се направи правителство, е доста безумно. Друг въпрос е, че вероятно в тях се таят страхове, че Борисов може да направи кабинет.

- Високият резултат на Делян Пеевски ли ги подразни?

- Той ги вбеси, но тяхното недоволство е комбинация от две неща - високия резултат на Пеевски и техният нисък резултат, и то на фона на увеличената активност. Те даже не я компенсират. Когато някой си смени тезата три пъти за 10 дни, не можеш да следиш мисълта му.

- Все по-труден става изборът на председател на парламента, вие прогнозирахте, че може да отнеме над месец. Трябва ли въобще председателят на парламента да е обект на пазарлъци или си има парламентарни правила?

- Аз смятам, че ако не се намери консенсус бързо, ще им отнеме дълго време, след което ще се задвижи системата за председател на "Възраждане" и ПП-ДБ. Има парламентарен морал в това отношение, който не е задължителен.

Но заради някои проблеми на българската конституция, един от тях е избирането на председател да предшества конституирането на парламента и той да не може да работи преди това, той се превръща в ключов. Не че има някакво особено значение, просто не може да стартира политическият процес преди това. Сега има петима кандидати, после балотаж, после нови кандидати и пак балотаж. И в един прекрасен ден или Борисов ще събере гласове, или ще се изтегли. Тогава ще се очаква мнозинството да се прехвърли от другата страна и да доведе председател на "Възраждане" на власт. ПП е водещата сила. Моето убеждение е, че това, за което работи ПП в момента, е смяна на председателя с нов, за да може той по-късно да бъде избран за министър-председател. Те не виждат друг начин да излязат от клопката на собствената си домова книга, която направиха от тъпота. А в дългосрочен план това също е едно политическо разделение, което би могло да настъпи.

- След избора на шеф депутатите ще гласуват имунитета на Джейхан Ибрямов, какво очаквате?

- Очаквам гласуване на ПП-ДБ в подкрепа на запазване на имунитета му. И ако трябва те после да работят с ДПС на Доган, ще направят жест. Това, че този човек е доказано хванат с подкуп, не ги тревожи. Това е мое мнение, дано постъпят по обратния начин, но очаквам те решително с аргументация, която ще бъде напълно идиотска, да не подкрепят искането на прокуратурата. Срещу едната корупция има кордон, срещу другата корупция няма да има кордон. Това се плаща после на избори.

- Трябва ли да се вдигне 4-процентовия праг за влизане в НС, както вече Борисов поиска?

- Борисов го иска, защото вижда, че това е единственото спасително спрямо неговата партия. Политически промени в избирателния закон преди избори не бива да се правят. Трябва да се постигне в консенсус по време на стабилно управление, а когато се прави в лудостта от един служебен кабинет в друг, обикновено носи повече вреди отколкото ползи.

- Ама ние постоянно сме в избори, а очевидно има проблем с начина, по който се организират.

- Все повече анархисти влизат в парламента и така ще бъде, докато в един момент излезе горският и ги размаже. Това е положението - България я чака горският. Продължавам да твърдя, че след като дойде горският, който и да е той, страната ще се ориентира към голям двупартиен модел. Едната от тези партии ще е на Борисов, защото е вече съществуваща, а другата ще насипе всичко останало. Ще дойде горският и ще ги омете, само това е решението, иначе отиваме в анархия. Трета година живеем в анархия, в страна без управление. Не ми казвайте, че служебното управление си върши работата.

Аз съм готова да изляза и да поведа битка срещу правото на служебното правителство да сменя минималната работна заплата - нещо, което изглежда простичко, само че има огромно значение за малкия и средния бизнес и представлява нов опит той да бъде задушен. Левите сили начело с ПП и Асен Василев, който казва: “Бизнесът, като не може да плаща прилични заплати на работниците си, да затваря”, е китайски комунизъм, където собственикът е държавата.

- Двупартиен модел на ГЕРБ и кой друг?

- Някой нов ще дойде. Или ще дойде Радев да ги помете, или ще се създаде нов. Това няма да стане на идващите избори вероятно. Но така ще бъде, ако не се създаде някакво поне 2-3-годишно управление, което да стабилизира нещата. Историята не търпи безвремие. Когато настъпят безвремие и вакуум, този вакуум бива попълнен както в природата, така и в политиката. Този вакуум ще бъде попълнен от някого и дано той не ни подкара на изток. Тогава ще плачем за Борисов и ще виждаме в него европейското бъдеще на България.

- Президентът ли ще ни подкара на изток?

- Не виждам в президента намерения да излиза натам. Неговата позиция по отношение на войната в Украйна, макар и нехаресвана от евроатлантическото мнозинство и определена от него за напълно проруска, сега - 3 г. след началото на войната, започва да изглежда приемлива, за съжаление - преговори, преговори, преговори. Това ни каза и Тръмп. Не виждам в Радев тази опасност, но във “Възраждане” я виждам.

- Как се оказахте в един от предизборните щабове на Тръмп в САЩ?

- Искам да подчертая, че се оказах в един от щабовете за стратегическо планиране в Ню Йорк не по работа, а благодарение на мое старо приятелство от бриджа. Мой бридж партньор отпреди 20 г., с когото не сме загубили връзка, е един от шефовете на стратегическото планиране там. Така че не съм била нито на работа, нито поканена, даже не съм била и официално, но имах възможност да следя с особен интерес това, което уж ми е професия, но в България не е много разпространено. И то е, че когато направиш нещо, от него следват възможни реакции, които ти предвиждаш, както и твоите реакции на тях. И когато настъпи самото събитие - било то криза или ефуфория, ти не мислиш, това е направено предварително. Това е като дърво на възможностите, които са точно описани.

Там видях този миг, в който те си лаунчваха кампанията Тръмп да пържи в “Макдоналдс”. Бяха предвидили всички реакции на противниковия щаб и своите реакции в отговор. Бяха предвидили, че щабът на Камала Харис ще каже, че и тя е работила в “Макдоналдс”, а неговият щаб бе решил да отговори, че няма нито един работен ден в биографията си. Цялата кампания по “Макдоналдс” имаше за цел да каже, че тази жена никога не е работила.

Но да се върнем към българската политическа класа, която в 95% от времето си казва или прави неща, за които няма никакво, дори средносрочно планиране. Затова е целият този хаос в техните послания - днес са едни, утре са други.

- С какво се различават кампанията и изборите в САЩ от тези в България?

- Основополагащо е съобщението, а кампанията пакетира това съобщение. Тръмп направи много ясно съобщение - ако искате да живеете по-добре, както живяхте преди четири години, гласувайте за мен. Всичко останало беше вторично. След това стратегическите щабове трябва да видят дали това послание може да бъде органично вписано в неговия основен говорител, а после започват действия в подкрепа на това.

Винаги в основата стои политиката. Това е, което в България не се разбира. Тук пиар посланията текат сами по себе си. Това е обяснимо, защото българските партии - всичките до една, са лишени от ясна и здрава идеология, те нямат съобщение от политически характер, което искат да отправят. Затова цари този истински хаос и в България ролята на пиара надхвърля каквито и да е било нормални граници. Казват "грешен пиар", но не е - в 90% от случаите става дума за грешни политически съобщения. Пиарът е онова, което пакетира и връзва джувката отгоре.

Пиарът представлява част от процеса на взимане на решение. Ако ти вземеш грешно решение, никаква пиар опаковка не е в състояние да го облицова. Затова трябва да питат пиарите си това правилно ли е, би ли могло да бъде продадено преди да изтърсят някоя глупост.

В момента се развива най-безумната от безумните кампании под ръководството на "добрите сили", които се опитват да внушат на българина, че идват страшни времена и диктатура, която ще установят Борисов, Пеевски и не знам още кой. Тук вече идва този толкова простичък пример за логична непоследователност на действията - точка номер едно по време на кампанията беше за равноотдалечен премиер. Това е магиката - ние си нямаме доверие. Когато чух това, си казах, че е добра посока, защото е към обединяване, независимо, че обединяват малко извън двете партии, някъде в средата.

В деня, в който свършиха изборите, този рефрен беше съвършено забравен, все едно не е казван и на негово място се яви т.нар. санитарен кордон. Той бе създаден от Европа, за да сложи зад него "Възраждане". Когато е санитарен кордон "няма да участваме във властта с някого", аз изпитвам абсолютно уважение към това решение. когато това е санитарен кордон в 11 точки, първата от които е "Няма да допуснем еди-кой-си", то той представлява нарушение на вота. Ние не знаем дали вотът е напълно честен, сравнително или никак нечестен. От това, което ни показват в изборните секции, виждаме, че е доста нечестен, но това не се дължи на една от политическите сили, а на всичките тогедър.

А разликата между Тръмп и Демократическата партия беше, че той имаше защитими политически лозунги, които те опаковаха добре. Освен всичко друго, Демократическата партия не трябваше да стига дотам. Преди две години още Байдън трябваше да се е изтеглил и тя да има адекватен кандидат, който да бъде в състезанието. Никой не може да каже Байдън или Харис се справи по-добре, защото не им бе дадена възможност. В демократичните сили, особено в българските, има пълна недопустимост на критика към лидершипа. Ако ти критикуваш лидера, ти критикуваш партията, каузата, ти си предател, купен си от Пеевски, майка му, баща му... затова виждаме, че т.нар. лидершип не е в състояние на удържи дори онзи вот, който беше истинския демократичен вот, който се смалява.

В случая с ПП-ДБ имам концепция, за която аз нося огромна вина, че тези хора не извървяха естествения политически път - да стоят в политиката, да бъдат излъчени като естествени лидери, да извървят времето, в което да наложат своите каузи. Те паднаха с парашут, който аз умело отворих, и след това се оказа, че са политически неадекватни. Затова сменят концепции една след друга.

- Какво означава за България победата на Доналд Тръмп?

- Тя има значение за Европа, защото Европа ще трябва да започне да си плаща сама цялата сметка, вероятно и тази част, която означава пълна безпрекословна и вечна подкрепа за Украйна, от която Тръмп доста ясно е заявил, че ще дръпне Щатите, ако не успее да спре войната, ще спре финансовите потоци. А Европа през всичките тези последни 20-ина години на супердемокрация и либарализъм не успя да направи общ пазар, истинска европейска икономика и сега става уязвима от всякакви хрумвания на Тръмп, включително тарифни. Оставена на себе си, Европа ще трябва да намери пари да съществува и това означава, че ще трябва да спре да държи цялата пара при свирката (а свирката е зелената сделка, ЛГБТ, неотменното абсолютно неопровержимо право на индивида да си сменя пола във всеки един момент) и да започне да се занимава с икономиката.

Т.нар. няма ляво, няма дясно в Германия фалира. Свръхсоциалната политика, която, когато не е съпроводена с икономически растеж, води до пълен блокаж. Така че аз очаквам, че именно защото Европа ще бъде изоставена сама, тя ще се завърти доста силно вдясно, за да може да произвежда. Защото не може да раздаваш нещо, което не си произвел, както правят неолибералите в България.

Ще има процеси на много трусове и в тези трусове не е невъзможно да бъдат припознати от обществото сили, които имат пропутински източни виждания за нещата, не е невъзможно някакви неофашистки сили. Опасността е Европа да се лашне оставена сама, защото Тръмп спечели изборите, обеща на своите хора да се занимава с Америка и той това ще прави. Оставена сама като бедно дете, Европа трябва да си реши всичките икономически проблеми, а преди да започне да ги решава, това ще доведе до напрежение, което не знаем как ще избие. Очаквам повече завой вдясно, като обаче, за съжаление, очаквам някакви самоназвани за дясни профашистки структури също да се появят и да вземат участие във властта в Европа. Срещу това неолиберализмът е напълно беззащитен.

CV

Други от Интервюта

Михаил Константинов: След проверката в секциите може да има разместване в депутатските бройки и положението да се влоши за жалващите се

Партиите са изключително лицемерни - те се жалват от ставащото в секционните комисии, в които са предложени от тях хора Във всяка секционна комисия трябва да има юрист или човек на държавата - в

Елица Шопова: С ново поколение платформи А1 улеснява клиентите, предлага им най-добрите решения

Нашият дигитален асистент АВА обработва хиляди запитвания ежедневно и отговаря мигновено на въпроси, казва старши директор “Клиентски опит и удовлетвореност” в А1 България  - Каква е успешната

Жан-Мари Бокел: Има нужда от военно обучение и специфично оборудване за Африка

Вече сме готови за информационната война, която руснаците започнаха, казва личният пратеник на президента на Франция - Г-н Бокел, много рядко имаме в България човек като вас - личен пратеник на

Николай Димитров: Несебър е финансов отличник, не само заради туризма, а и за местните данъци – насърчаваме хората и бизнеса да ги плащат навреме

Стремим се да разпределяме средствата справедливо, така че нито едно населено място да не изостава в развитието си, казва кметът на морския град - Г-н Димитров

Жени Живкова: Пускаш телевизора и гледаш само алчни и неграмотни политици, които се карат за власт. На хората им омръзна!

Периодично вадят името ми за някакви номинации, но по-скоро искат да ме използват заради личните си интереси, а не за това, с което мога да допринеса за културата, образованието и децата

>