Първи залози с първия парламент: Борисов - за четворна коалиция, ИТН - за и.д. шеф, а трима в “кордона” на ПП (Обзор)
- Лидерът на ГЕРБ не гласува за Рая Назарян - бе извън сградата. Пеевски и групата му пък пропуснаха речите, излязоха на протеста
- И да го бъде, и да не го бъде този парламент, партиите се зарекоха преди поредния вот да променят Изборния кодекс
За четвърти път парламентът стартира, без да може да си избере председател от раз. А с първия звънец на 51-ото народно събрание официално се разиграха първите залози за живота му и за това възможно ли е да излъчи кабинет:
- Бойко Борисов отправи оферта за четворна коалиция между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН.
- ПП-ДБ записа три формации в “сантарния кордон” около Делян Пеевски - ИТН, МЕЧ и АПС вече подкрепили декларацията им. Това прави 86 гласа.
- Гарантиран 3-месечен хоризонт за работата на този парламент поиска Асен Василев, дори още преди да е ясно как ще се избере председател - за конкретни законодателни промени.
- Изход от блокажа с избирането на доайена Силви Кирилов за временен председател на НС пък предложиха хората на Слави Трифонов
С техния депутат начело
парламентът да заработи, а после той да подаде оставка
и бъдещото мнозинство да си избере постоянен.
Нито една от офертите обаче не очерта такова мнозинство. Двете най-големи формации, без които няма как да има правителство в този парламент, не пресякоха позициите си.
Офертата на Борисов прозвуча още преди първия звънец -
четворна коалиция (това прави мнозинство от 144 души) с предварително подписано споразумение и той самият да е премиер.
“Партията не иска друг. Такова правителство не е жест към мен, по-скоро е саможертва”, каза Борисов, като напомни за 18 млрд. очаквана дупка в хазната.
Миналия петък той обяви, че е готов да отстъпи за премиер, така че опитни депутати погледнаха на новата му заявка като на висока позиция, от която ГЕРБ тръгва на преговори.
Като “абсурд” той е начело на кабинета определи шефът на групата на ИТН Тошко Йорданов. Иначе за всичко друго било рано, докато още не е избран председател на парламента.
Временният лидер на БСП Атанас Зафиров пък призова “големите” да направят крачка назад, за да са възможни после 3 напред за страната И увери, че левицата няма да е част от кризата и сценария за нови избори. С което намекна за готовност за участие.
Така най-хард във формулата остават ПП-ДБ с настояването за изолиране на “Новото начало”, което да се договори писмено. В задочен отговор към тях Борисов отново каза, че “добро ДПС няма”.
Името на Пеевски е разделителна линия - добре, без него, АПС и другите. Аритметиката, математиката и геометрията излиза и може да се направи правителство, заяви той.
На два пъти подчерта съжалението си, че трябва да се изключи и
“Възраждане” - “защото сме от много различни идеологически семейства”.
И пак поясни, че не стане ли с първи мандат, с другите два е невъзможно.
Но отново не даде еднозначен отговор дали ще подпише декларацията на ПП-ДБ за “санитарен кордон”.
След коалиционно споразумение, чиято цел ще е да гарантира, че няма да има плаващи мнозинства, можело да подпише всякакъв документ, както и да го нарекат.
Всички формации дадоха заявки, че колкото и да издържи 51-ото НС, преди следващия вот изборните правила ще бъдат променени.
Но парламентът не може да тръгне, докато не избере шеф, едва после се конституират групите и се излъчват комисии.
Само “ДПС - Ново начало”, АПС и МЕЧ не издигнаха кандидати.
В последния момент “Промяната” и ДБ изненадаха с Андрей Цеков,
който именно стигна до балотаж с Рая Назарян от ГЕРБ.
Трета остана издигнатата от БСП доц. Наталия Киселова.
Назарян и Цеков взеха по 68 гласа всеки
Бившият регионален министър получи рамо от АПС и МЕЧ. Зад досегашната председателка на парламента застана само ГЕРБ, като единственият негласувал беше Бойко Борисов, който излязъл от залата по други задачи.
Единият глас обаче нямаше да промени ситуацията, затова ИТН предложиха да се подходи както в 48-ото НС, когато доайенът Вежди Рашидов стана титуляр, и поиска поста за доц. Силви Кирилов. В крайна сметка депутатите си дадоха 48 часа да помислят.
Групата на Пеевски знаково не подкрепиха нито една кандидатура,
тя пропусна и речите, защото излезе при привържениците си пред парламента.
В речта си пък Николай Денков настоя за програма за работа на НС с мерки, която да следва определени рамки. А Асен Василев изброи какво трябва да се свърши за 3 месеца - държавния бюджет, антикорупционните закони и Изборния кодекс.