Над 1,5 млрд. лв. се влагат в модернизиране на 40 градски общини по Програма „Развитие на регионите" 2021-2027 г.
Започва кандидатстването с първите реални проекти за изграждане и модернизиране на различна по вид инфраструктура
Над 1,5 млрд. лв. ще бъдат вложени в модернизиране на 40 градски общини по Програма „Развитие на регионите" 2021-2027 г. Средствата са осигурени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството по линия на Програма „Развитие на регионите" 2021-2027 (ПРР) в рамките на Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие" и Приоритет 2 „Интегрирано териториално развитие на регионите" на ПРР, съобщават от министерството.
Управляващият орган на програмата публикува насоките и започва кандидатстването с първите конкретни проекти по програмата, заложени в одобрените концепции за интегрирани териториални инвестиции. Проектите имат за цел да насърчат икономическия растеж и балансираното териториално развитие на българските региони.
Процедура „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини" дава възможност за инвестиции в различни по вид инфраструктура. 40-те градски общини са от 6-те региона за планиране от ниво NUTS 2: Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян, Троян, Търговище, Харманли, Хасково, Шумен и Ямбол.
Целта е с осигуреното грантово финансиране да се постигне създаването на икономически по-силни региони, намаляване на междурегионалните и вътрешнорегионалните различия и преодоляване на негативните демографски тенденции.
Със средства от програмата ще се финансират проекти за повишаване на енергийната ефективност на жилищни и обществени сгради, намаляване на крайното енергийно потребление и емисиите на парникови газове. Допустими са и дейности за благоустрояване на градската среда и междублоковите пространства в градовете, изграждане и модернизиране на инфраструктурата. Подкрепят се и мерки за модернизиране на социална инфраструктура, включително изграждане на съвременни социални жилища за настаняване на уязвими и необлагодетелствани групи от населението. Програмата ще инвестира и в обновяване и модернизиране на различна по вид образователна, културна и здравна инфраструктура. Приоритет е и изграждането на по-ефективен, по-бърз и по-екологичен градски транспорт с по-малко потребление на енергия и възможности за алтернативни форми на транспорт.
Регионите могат да кандидатстват и за изграждане и ремонт на съществуващи пътища, както и развитие на туристически услуги и културното наследство.
Крайният срок за кандидатстване е 11.02.2025 г.
Пълният пакет Насоки за кандидатстване е публикуван в ИСУН, на интернет страницата на програмата, както и на Единния информационен портал на европейските структурни и инвестиционни фондове.