Лекари предлагат промяна в достъпа до безплатната ваксина за грип

11.11.2024 01:33 Любомира Николаева
Учени и лекари от 16 специалности обсъждаха 3 дни ваксинопрофилактиката от а до я. СНИМКИ: ФОНДАЦИЯ АСТРА ФОРУМ
Здравният министър Галя Кондева даде старт на конференцията и благодари на организаторите и лекарите за ангажирането с изключително важната за общественото здраве тема. СНИМКА: ФОНДАЦИЯ АСТРА ФОРУМ

Националната програма защитава хората над 65 г. - те са най-уязвими поради имунно остаряване

Общопрактикуващи лекари предлагат промяна в снабдяването и разпределението на безплатните противогрипни ваксини. Те смятат, че така ще се повиши ефикасността на националната програма за хората на 65+. Идеите бяха сред най-оживените обсъждания по време на Третата национална конференция по ваксинопредотвратимите заболявания през почивните дни.

Лични лекари разказаха, че не всички получават заявените от тях количества, а няма механизъм, по който да се преразпределят неизползваните в една практика ваксини към други, за които дозите са недостатъчни. Това според експерти по фармация не може да стане поради размиване на отговорността за правилното съхранение на ваксините. Лекарите виждат възможен изход в създаването на ред практика с излишък от ваксини да може да поема желаещи от пациентски листи на техни колеги, при които има недостиг. Друга идея от дискусията е, да се фиксира срок за ваксиниране по националната програма. Ако след него при общопрактикуващия лекар остават дози, вместо те да се унищожават, да може да се прилагат на други желаещи от пациентската листа на лекаря, независимо от възрастта.

Безплатните противогрипни ваксини се осигуряват по национална програма за хора на и над 65 г., които са основната уязвима група за тежко протичане и смърт. Целта на програмата е до 2026 г. да постигне 35% обхват.

Напредналата възраст и наличието на хронични заболявания са главните рискови фактори за тежки усложнения. Най-честото е бактериалната пневмония. Пневмонията, причинена от грипния вирус, е по-рядка, но води до висока смъртност. В усложнената си форма грипът може да причини отит, синуит, възпаление на сърдечния мускул, възпаление на мозъка, обостряне и влошаване на хроничната обструктивна белодробна болест, астмата, диабета.

Защо възрастните боледуват по-тежко от грип, беше една от темите на конференцията, организирана от фондация „Астра форум" и научен комитет под ръководството на проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. 

„Елемент на остаряването е и имунното остаряване. Промените са свързани с повишена склонност към болести, по-тежко протичане на инфекциите, повишена смъртност", обясни проф. Елисавета Наумова, началник на Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки към Александровска болница. Тя разказа, че има надежден биологичен маркер за остаряването и това е дължината на окончанията на хромозомите, наречени теломери. Те може да бъдат оприличени на завършващите елементи на връзки за обувки.

Скъсяването на теломерите прогресира с възрастта и често има особености според генотипа. "Сравняване на дължината на теломерите на българи, румънци и турци на една и съща възраст показва, че ние сме по средата. А с най-дълги теломери са турците, които имат и по-висока продължителност на живота.
Неприятен ефект от имунното остаряване е сравнително по-ниската им ефикасност за възрастните хора. Това се знае отдавна, но нашият опит показа, че при възрастни и млади няма разлика в силата и продължителността на имунитета след РНК ваксината, станала популярна по време на пандемията. Това е много добър показател, който учуди и самите нас", обясни проф. Наумова.

Друга добра новина, която имуноложката съобщи, е, че вече има успехи в създаването на по-ефективни типове ваксини за възрастни. Използват се стратегии за увеличаване на дозата на свързващите субстанции, разработки на мултивалентни ваксини, по-потентни агенти за предизвикване на имунен отговор и механизми за потискане на хроничното възпаление с цел забавяне на имунното стареене.

Защо е важно да се ваксинират възрастните? От една страна, това стимулира имунната им система. От друга, намалява вероятността от инфекции от нови патогени, с които се срещат в напреднала възраст, когато имунната им система е по-слаба. И безспорно се намалява продължителността и тежестта на боледуването, аргументира се проф. Наумова.

Други от Докторе кажи

Д-р Николай Брънзалов: Средната възраст на лекарите у нас е около 50 г.

Средната възраст на лекарите у нас е около 50. Това каза д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз. По думите му мерки трябва да се вземат, като даже са закъснели

Здравното министерство остава без сграда след година, търси имот в центъра за 735 служители (Обзор)

Още няма постъпили оферти, казват от ведомството, срокът за подаване е 9 декември Министерството на здравеопазването ще остане без сградата в София, ако до ноември 2025 г

"Бионтех" купува китайска фирма с обещаващо лекарство срещу рака

Германската фармацевтична компания "Бионтех" (Biontech), която придоби световна известност с една от първите ваксини срещу коронавируса, даде тласък на разработването на лекарства срещу рака чрез

Учен: Зехтинът намаля риска от възпаление на червата, предизвикано от диета

Една диета може да увеличи чревното възпаление и да предизвика тежки здравословни проблеми и такива с метаболизма - сърдечни заболявания, диабет и автоимунни, изтъква професор Филип Калдър

Консултират безплатно хората с диабет и риск от болестта в ИСУЛ

По международен проект ще бъде обследван и хранителният статус на пациентите в 6 клиники на столичната болница По повод Световния ден за борба с диабета, който отбелязваме на 14 ноември

>