Коментар на седмицата №3: Величествен рев днес, пълно мълчание преди 2 години

10.11.2024 16:26 Георги Банов

Публикуваме отново най-четените коментари през изминаващата седмица. Този е номер 3 с над 38 368 прочитания

Всички злорадстваха, когато ИТН отпадна за 17 стотни, сега искат да касират изборите

Вече на всички е ясно, че в българската политика има нещо объркано. Днес се надига величествен вой заради едни 21 гласа, които не стигнаха на една партия да влезе в парламента. Иска се частично, пълно и какво ли не касиране на изборите.

Ситуацията обаче е доста странна. Оставяме настрани данните от видеонаблюдението, което показва явни шашми. Но никой не оспорва, че това е ново явление.

Най-странното обаче е мълчанието преди две години. Едва ли някой си спомня, че тогава, на 2 октомври 2022 г., ИТН отпадна от парламента с 3,83% от действителните гласове. Някакви 17 стотни. И то по абсолютно същия начин като “Величие”. Дръпнаха му килимчето в последния час.

До 2 часа сутринта бяха вътре

След това тихо и полека започнаха да падат. Първо до 3,91%, после на 3,85% и да осъмнат вън от парламента. Взеха 96 071 гласа при долен праг 100 210,84 гласа.

Тогава нямаше късане на ризи. Искания за касиране и всички други хватки. Мълчеше дори и лидерът Слави Трифонов. Останалите партии повече злорадстваха, защото само два вота преди това ИТН бе първа партия на изборите, а след това влезе в правителството на Кирил Петков и го събори. Заради Македония според тях, заради нещо съвсем различно според други. Дори се биеха дитирамби, че това е краят на проекта. Да, ама не, както казва класикът. ИТН се върна, пък роди и МЕЧ.

Ако някой ми обясни какво толкова се промени за 2 години в България, ще го почерпя. Реално нищо. Дори изборният кодекс не е променен толкова. Единствено го пипнаха така, че машините да станат скъпоструващи принтери. А и въведоха видеонаблюдението, което сега предизвика скандала. По предложение на “Възраждане”. Е, малко нескопосано, като учтиво забравиха да впишат санкции за членовете на секционни комисии, които надписват бюлетини или пък не включват записа. А както е известно, в България,

ако няма санкции, все едно нищо не си направил

Като знам, че не могат да ме пипнат, как няма да надписвам или местя нагоре-надолу гласове? Със сигурност са ми дали по-голяма сума от тази, която ми се полага от държавата да си загубя цял ден и цяла нощ и да броя бюлетини.

Тогава в парламента бяха същите играчи. Няма много-много нови лица. И сега става ясно, че

и те са прогледнали изненадващо. Дрън-дрън

На всички е ясно, че в България е имало, има и ще има корпоративен вот. Примери с тонове. И циганските махали, и Хитрино, и къде ли не. И с него не можеш да се бориш, като обявиш изборите за невалидни. Това само ще доведе до разклащане на доверието в системата и на малкото хора, които се разхождат до урните. Или с поведението си в момента партиите рушат последната институция, която е останала в държавата - вота.

Народното събрание отдавна е мръсна дума, служебните правителства правят рекорд след рекорд по управление, което се свежда до това никой да не върши нищо.

Гласът вече струвал 500 лева, тръбяха някои "независими" медии преди вота. И всеки гледа в социалните мрежи и цъка. Брей, брей. А простата сметка показва, че 100 000 гласа, които са ти необходими да си над чертата, и то с много,

би трябвало да струват 50 млн. лева. Къде ги видяхте бре, хора?

В кой списък на джуджета, елфи и снежанки? Бъдете сигурни, че нито една партия не е извадила подобна сума.

Навремето Хемингуей написа "За кого бие камбаната". Сега партиите се оказаха и глухи. Нека само видят, че на последния вот несистемните партии като "Възраждане", МЕЧ, ИТН и "Величие" събират първи резултат.

И че двете депесета са си втора сила отвсякъде

Иначе ще правим санитарни кордони. За кого и от кого?

Безумното поведение на партиите може да доведе единствено до диктатура. Вероятно под нежното прикритие на президентска република. Ще е лесно, защото все още се намират такива, които искат да живеят във времето на другарките и другарите. Да са затворени в България, да ги стрелят на границата и да им искат открити листове да отидат до Петрич. Какъв Шенген, какво евро, какви пет лева? Ще си стоим в калта и няма да мърдаме, защото ще потънем още.

Заради това трябва да се прави политика. Което означава да преговаряш, да търсиш разбирателство. А не да мрънкаш, че този или онзи не ти харесва.

Навремето таксиметровият шофьор бай Данчо, Бог да го прости, прозря, че България ще се оправи, когато някой излезе на Орлов мост и открито заяви, че е №2. Защото в България освен №1 други няма. Всеки е най-добър в борбата с корупцията, а тя расте всеки ден. Друг е най-добър по рисуване на разделителни линии, а се оказва оплетен като маче в кълчища и т.н.

И да не забравяме, че

българинът помни от ден до пладне

Но все още има и такива, които си спомнят какво се е случило преди 2, 5, 10, пък и повече години.

И със сигурност политиците не са се променили за 2 години. Все същите са си. Дано първо разберат това и се огледат точно къде им е мястото. Защото с крясъци и закани - до един момент. След това идва трудното. Да свършиш нещо за България. Ама кой да се наеме с тази тежка работа? Я по-добре да си лаем в парламента, че е по-лесно.

Други от Анализи

Най-кратката прогноза за срещата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ: Защо?!

Уважаеми колеги от българския народ, Макар по-рано днес да изглеждаше, че може да има някакъв изход от политическата криза чрез нов вид "сглобка" между първата сила в парламента ГЕРБ-СДС и втората

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

>