Политиците на прехода (Снимки)
10.11.2024 09:23
168 часа
На инфарктния пленум на 10 ноември Петър Младенов обвинява Тодор Живков за кризата. Превратаджиите с апаратна хватка осуетяват планираното изказване на Първия, за да се защити.
Андрей Луканов (вляво) управлява чрез две кратки социалистически правителства през 1990 г. Свален е чрез протести, а през 1996 г. е убит пред дома си. Акад. Благовест Сендов (вдясно) никога не е бил член на БСП, но бе председател на парламента от тяхната група.
Желю Желев (вдясно) е първият демократично избран президент. Дотогава той е лидер на СДС и заедно с Димитър Луджев (в средата) замислят създаването на съюза. Обсъждат го, разхождайки се из парковете, за да не ги подслушва Държавна сигурност.
Премиерът Димитър Попов (декември 1990-ноември 1991) целува ръка на Надежда Нейнски (тогава Михайлова).
Стефан Софиянски бе избиран три пъти за кмет на София - през 1995, 1999-а и 2003 г. Преди това той бе и служебен премиер след оставката на правителството на Жан Виденов през 1997 г. Впоследствие се впусна в партийна дейност със Съюза на свободните демократи.
Жан Виденов управлява две години - през 1995 и 1996 г., а през 1997 г. е принуден да подаде оставка заради политическа, икономическа, социална и финансова криза, довели до срив на банките, хиперинфлация и международна изолация на България.
Ренета Инджова бе служебен премиер след оставката на правителството на Любен Беров през 1994 г., посочена от президента Желю Желев.
Лидерите на опозицията и на Българската комунистическа партия се споразумяват за провеждането на първите демократични избори през 1990 г. На снимката са Желю Желев (в средата), Стоян Ганев (вляво от него), Петър Младенов и Андрей Луканов (вдясно).
Вътрешният министър Николай Добрев влиза в парламента, пазен от полицаи, по време на протестите срещу второ социалистическо правителство и щурма на 10 януари 1997 г.
Привърженици на СДС поздравяват президента Петър Стоянов в началото на мандата му през 1997 г.
Филип Димитров и Иван Костов на митинг на СДС през 90-те години
Любен Беров (в средата) е избран за премиер от ДПС през 1992 г., след като мандатът на БСП пропада. Те предлагат Петър Бояджиев, който се оказва с двойно гражданство.
Юристът Димитър Попов оглавява правителство с квоти на СДС и БСП през 1990-1991 г.
Стоян Ганев (вдясно) беше външен министър в правителството на Филип Димитров, а после беше в екипа на Симеон Сакскобургготски. На снимката Ганев разговаря с бившия депутат от СДС Георги Петров.
Добри Джуров (вляво), Александър Лилов (в средата) и Андрей Луканов (вдясно)
Множество почитатели посрещат Симеон Сакскобургготски на летище София, когато той се върна през 1996 г. на посещение след 50-годишно изгнание в чужбина.
Точно преди 35 години на 10 ноември в цяла България се предава от уста на уста един и същи слух - “Свалили са Тодор Живков”. Много хора не вярват, свикнали са в предишните 35 години с неговото име и политика. Подобни новини не са били коментирани изобщо по времето на комунизма.
Но тайната парола се оказва истина, макар и впоследствие действителните събития да не съвпадат с очакванията. От 10 ноември 1989 г. започват демократичните промени в България с вътрешнопартиен преврат в Българската комунистическа партия (БКП). Свързано с Москва крило завзема властта. Събитията се случват с благословията и подкрепата на съветския лидер Михаил Горбачов. Американското посолство и САЩ са в пълно неведение какво се подготвя у нас още от 1988 г.
Самият Тодор Живков е наясно, че няма как да спаси властта си, но се надява тя да бъде разделена и да остане поне председател на Държавния съвет (функциите на днешния президент). Но групата около Петър Младенов и Андрей Луканов успява да прокара цялостната му оставка.
Оцеляването на бившия Първи на какъвто и да е пост е илюзия. В целия източен блок текат процеси, от които България не може да остане назад. Победата на профсъюза “Солидарност” на изборите в Полша отваря вратата към свалянето на комунистическите режими. На 9 ноември пада Берлинската стена - символът на разделението в Европа. Оттам нататък скоростно протичат събития във всички страни от соцлагера.
За цялото това време у нас се изредиха 15 редовни и 10 служебни правителства, всяко със своя отпечатък. А политиците, които белязаха прехода, са още повече. Днес ви предлагаме знаковите лица на прехода във връзка с 35-ата годишнина от пленума, довел до многопартийна система и пазарна икономика у нас.
>