Въпреки реформата се увеличават пациентите, които обжалват решенията на ТЕЛК
Въпреки реформата в ТЕЛК, някои пациенти все още получават решенията си със забавяне, а други – обжалват заради намалена степен на инвалидност, алармират пациенти.
От юли, когато промените станаха факт, до октомври броят на обжалваните решения на ТЕЛК е 4700. За същия период през 2023-та те са 3300, казват от здравното министерство.
От ведомството обясняват още, че това е така, защото и издадените решения са повече – 73 000 през 2024-а, срещу 66 000 за същия период през миналата година.
Но изчисленията показват, че през тази година делът на обжалваните се е увеличил. В момента те остават по-големия проблем, защото докато са в ход, хората с увреждания губят социалните си помощи.
33-годишната дъщеря на Валя Маринова е с церебрална парализа. През годините е имало проблеми с експертизите, но не са ги обжалвали заради дългата процедура. Последното решение на ТЕЛК посочва, че всякакъв труд е противопоказен за младата жена, която допреди това е работела.
„Лишиха я от правото на работа. Голям проблем е, защото никой няма да я наеме с такова ТЕЛК решение", обяснява Валя Маринова.
НЕЛК се произнася в полза на семейството. Но през месеците, докато чакат решението, дъщеря ѝ губи пенсията си, а Валя получава асистентската си заплата с осем месеца закъснение.
„Добре е, когато съжителстваш с някой. Имаш и други доходи. Ама когато си сам? Тогава какво правиш?", пита риторично Валя Маринова.
Има и сигнали за пациенти, които изцяло отпадат от системата – заради драстично понижени оценки, пише bTV.
Според Веска Събева от асоциацията „Родители на деца с епилепсия" проблемът би могъл да се реши чрез въвеждане на стандарт за документите за ТЕЛК.
„Лекарите от ТЕЛК няма как да установят доколко този човек е увреден. Другото е, че в някои ТЕЛК-ове няма окомплектоване на всички специалисти. И тогава те дават 0%, което автоматично сваля процента", твърди Веска Събева.
На този фон от здравното министерство отбелязват, че с промените комисиите са се увеличили от 70 на 120. „Само за октомври комисиите са преодолели над 2000 нерешени случаи от предходни години", се казва в писмената им позиция.
А пациентите все още очакват при обжалване, пенсиите и другите им помощи да не се спират.