Въпреки реформата се увеличават пациентите, които обжалват решенията на ТЕЛК

09.11.2024 20:19
Въпреки реформата в ТЕЛК, някои пациенти все още получават решенията си със забавяне, а други – обжалват

Въпреки реформата в ТЕЛК, някои пациенти все още получават решенията си със забавяне, а други – обжалват заради намалена степен на инвалидност, алармират пациенти.

От юли, когато промените станаха факт, до октомври броят на обжалваните решения на ТЕЛК е 4700. За същия период през 2023-та те са 3300, казват от здравното министерство.

От ведомството обясняват още, че това е така, защото и издадените решения са повече – 73 000 през 2024-а, срещу 66 000 за същия период през миналата година.

Но изчисленията показват, че през тази година делът на обжалваните се е увеличил. В момента те остават по-големия проблем, защото докато са в ход, хората с увреждания губят социалните си помощи.

33-годишната дъщеря на Валя Маринова е с церебрална парализа. През годините е имало проблеми с експертизите, но не са ги обжалвали заради дългата процедура. Последното решение на ТЕЛК посочва, че всякакъв труд е противопоказен за младата жена, която допреди това е работела.

„Лишиха я от правото на работа. Голям проблем е, защото никой няма да я наеме с такова ТЕЛК решение", обяснява Валя Маринова.

НЕЛК се произнася в полза на семейството. Но през месеците, докато чакат решението, дъщеря ѝ губи пенсията си, а Валя получава асистентската си заплата с осем месеца закъснение.

„Добре е, когато съжителстваш с някой. Имаш и други доходи. Ама когато си сам? Тогава какво правиш?", пита риторично Валя Маринова.

Има и сигнали за пациенти, които изцяло отпадат от системата – заради драстично понижени оценки, пише bTV.

Според Веска Събева от асоциацията „Родители на деца с епилепсия" проблемът би могъл да се реши чрез въвеждане на стандарт за документите за ТЕЛК.

„Лекарите от ТЕЛК няма как да установят доколко този човек е увреден. Другото е, че в някои ТЕЛК-ове няма окомплектоване на всички специалисти. И тогава те дават 0%, което автоматично сваля процента", твърди Веска Събева.

На този фон от здравното министерство отбелязват, че с промените комисиите са се увеличили от 70 на 120. „Само за октомври комисиите са преодолели над 2000 нерешени случаи от предходни години", се казва в писмената им позиция.

А пациентите все още очакват при обжалване, пенсиите и другите им помощи да не се спират.

Други от Докторе кажи

Пак глобяваме производителя на медицинските хеликоптери

Италианската фирма „Леонардо" АД (Leonardо S.p.A.) изпрати официална информация до Министерството на здравеопазването (МЗ), в която уведомява за поредно забавяне в доставката на следващите два

УПМБАЛ "Св. Йоан Кръстител" вече разчита на фотоволтаични панели

Успешно приключи основният ремонт на покрива и инсталирането на фотоволтаични панели на Университетската първа многопрофилна болница за активно лечение „Св. Йоан Кръстител" – София

За първи път в България бе направена криоаблация на белодробни вени без рентгеново облъчване

За първи път в България бе направена криоаблация на белодробни вени без рентгеново облъчване. Иновативната електрофизиологична процедура е дело на екип от Клиника по кардиология на УМБАЛ „Св

Пикът на грипа ще е по време на новогодишните празници и в първите дни на 2025 г.

Ръст на случаите на остри респираторни заболявания през последните дни, отчитат епидемиолози. Те прогнозират пик на грипните вируси по време на новогодишните празници и в първите дни на януари

Учени подготвят карта на човешкото тяло клетка по клетка

Изследователи са създали първоначална карта на някои от 37,2 трилиона клетки на човешкото тяло, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс. Всеки вид клетка има уникална роля и познаването на функциите им

>