ОИСР: Държавите с най-много емисии вредни газове не ги ограничават достатъчно
Напредъкът, постигнат при намаляването на вредните емисии от парникови газове, е недостатъчен, за да бъдат изпълнени целите на международната общност, които предвиждат рязкото им ограничаване до 2030 г. Това сочат данните от ново проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), представени през тази седмица в Париж, предаде ДПА.
Държавите, които в момента генерират 80 на сто от вредните емисии от парникови газове, са напът в края на десетилетието да ги ограничат само с 14 на сто в сравнение с нивата им от 2022 г. Това е значително по-малко от намалението на вредните газови емисии (с 43 на сто), което е необходимо, за да бъдат постигнати целите на Парижкото споразумение за климата, се посочва в доклада на ОИСР.
През 2015 г. в Париж страните по Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата се ангажираха да ограничат, ако е възможно, средното ниво на повишаване на температурата на въздуха в световен мащаб да не е превишава 1,5 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалната епоха, припомня Франс прес.
Авторите на проучването посочват, че държавите, които генерират почти две трети от вредните емисии от парникови газове са забавили своите усилия за постигане на целите, свързани с опазване на климата и борбата с глобалното затопляне.
Тази година може да се окаже най-горещата заради рекордните нива на глобално затопляне.
Планетата ни е обхваната от горещини, горски пожари, наводнения и урагани. Тези явления са причина за смъртта или за унищожаването на препитанието на много хора. Броят на тези, които са изложени на екстремни температури, нараства бързо. Негативните климатични промени нарушават и веригите за доставка на храни, посочват авторите на доклада на ОИСР.