Най-щастливи и уверени са студентите, които учат за свещеници и полицаи (Графики)

08.11.2024 17:01
Много от кандидат-студентите се ориентират по рейтинга каква специалност да изберат.

Интересен нов индикатор има в новото издание на Рейтинговата система на университетите в България - “Атмосфера и светоусещане”.

На първите три места са професионалните направления “Религия и теология”, “Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми” и “Животновъдство”.

На ниво конкретни университети най-високо оценяват атмосферата студентите от Академията на МВР.

Как се мери този критерий? Със социологическо проучване сред студенти. Те са оценявали по скала от 0 до 10

чувстват ли се уважавани и приети в университета,

както и уверени и подготвени за бъдещата си реализация. (Виж графиките.)

Излиза, че студентите по религия се чувстват най-доволни, въпреки че при тях показателят “Безработица сред завършилите” е доста по-висок от средния за всички направления.

Най-ниски са оценките за атмосфера и светоусещане сред студентите в направленията “Математика”, “Биотехнологии”, “Информатика и компютърни науки”, “Комуникационна и компютърна техника”.

Тези специалности обаче осигуряват отлична реализация - с високи доходи и ниска безработица, показват данните от рейтинга на университетите.

Ако погледнем по-детайлно по университети, излиза, че най-щастливи се чувстват студентите по “Национална сигурност” във Великотърновския университет, следвани от колегите си по “Религия и теология” в Софийския университет, по “Общо инженерство” в Аграрния университет в Пловдив, по “Енергетика” в Техническия университет във Варна, по “Архитектура, строителство и геодезия” и “Национална сигурност” в Академията на МВР.

Интересни са данните и за дела на жените по различните професионални направления във висшите училища. Най-феминизирани логично са “Педагогика” (близо 96%) и “Теория и управление на образованието” (89, 6%).

Най-малко са жените в “Електротехника, електроника и автоматика” (13,7%), “Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми” (15,7%) и “Металургия” (16,5%). По средата са “Медицина” и “Стоматология”.

24,55% са жените във “Военно дело”,

18,79% - в “Машинно инженерство”. В “Информатика и компютърни науки” са едва 29,86%.

Според статистиката по висши училища най-много са студентките в “Социални дейности” в Медицинския университет в Плевен, следвани от “Обществено здраве” в Нов български университет и “Педагогика” в Бургаския свободен университет. Най-малко са в “Транспорт, корабоплаване и авиация” в университета “Асен Златаров” в Бургас и “Електротехника, електроника и автоматика” в Югозападния университет.

Други от Просветни

INSAIT ще представи първия изкуствен интелект на световно ниво

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) ще представи нов изкуствен интелект от последно поколение, създаден да работи на български език

За вдигане на заплатите и 3 януари - неучебен настоява учителски синдикат

"Синдикатът "Образование" направи проверка на нарастващото напрежение в сектора "Средно образование" във връзка с липса на политическа отговорност от българските депутати и риск от неприемане на

Цоков обсъди включване на обучения за пилоти на дронове в STEM кабинетите

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков се срещна с председателя на Европейската асоциация за автономен транспорт и отворени системи (ATOS) Радослав Атанасов

Инициативата на президента „Подкрепи една мечта“ ще окаже финансова помощ за образование на 21 младежи

Инициативата на президента „Подкрепи една мечта" ще окаже еднократна финансова помощ за образование на 17 студенти в първи курс и четирима отлични ученици в 12-и клас

Обмислят 6 специалности във ВУЗ да станат защитени и без такси

Бизнесът и държавата очакват недостиг на работна ръка в 4 IT специалности и в две от авиационния и енергийния сектор, съобщава БНР. Затова предлагат от следващата година те да станат защитени

>