България като Европа - ракът на простатата вече е напълно лечим (Обзор)

07.11.2024 22:22 Мартина Зиновиева
На снимката проф. Марин Георгиев и проф. д-р Асен Дудов с участниците в мотошествието.
Д-р Норман Гуглев, проф. Марин Георгиев и проф. д-р Асен Дудов.

Проф. Дудов към жените: Призовавам дамите – заведете вашия баща, брат или приятел на преглед, за да осигурите вашето и тяхното спокойствие                                                                                                                                                                           

“България най-сетне тръгна по стъпките на другите европейски страни що се отнася до рака на простатата. Първо, той вече е най-често срещаният рак при мъжете в България. Второ, смъртността започна да намалява”. Това заяви проф. Марин Георгиев, председател на Българското урологично дружество на старта на информационната кампания “Твоето здраве е твоя отговорност” – събитие, което поставя мъжкото здраве на дневен ред и привлича вниманието върху профилактиката на рака на простатата.

Ноември е месецът, посветен на борбата с рака на простатата. Проф. Георгиев изтъкна, че подобни кампании “са с цел да си сверим часовниците с обществените нагласи, да анализираме какво сме постигнали относно това заболяване през годините, да решим какво точно да предприемем в бъдеще”.

Според проф. Георгиев този вид тумор е напълно лечим,

стига да бъде хванат навреме

Именно благодарение на ранната диагностика смъртността от този вид тумор спада. Не бива да забравяме, че все още е отговорен за 17% от всички онкологични заболявания при представителите на силния пол.

Най-силно действащият рисков фактор за поява на болестта е възрастта, добави той. За съжаление, случаите изобщо не са само при мъже от третата възраст.

“През 2022 г. в света са загинали близо 400 хил. души от рак на простатата за годината. С този темп на развитие след 25 г. прогнозата е, че ще бъдат потърпевши над 3 милиона европейци", заяви проф. Георгиев.

Той припомни, че самото лечение не пречи на нормалния начин на живот на мъжете, както много от тях се страхуват - а напротив - позволява им да запазят своите функции.

Проф. д-р Асен Дудов, председател на Българското онкологично дружество, обясни, че

за откриването на рак на простата е нужна само капка кръв

По думите му много мъже ги е страх или срам да се подложат на урологично изследване, а в крайна сметка е необходимо едно убождане с игла. Изследват се стойностите на PSA маркера.

“Призовавам и дамите – заведете вашия баща, брат или приятел на преглед, за да осигурите вашето и тяхното спокойствие. Българското онкологично научно дружество подкрепя тази кампания, защото вярваме, че тя има за цел да спасява човешки животи", добави проф. д-р Асен Дудов.

Заради началото на кампанията организаторите са провели допитване до 50 компании. То е от октомври тази година и показва, че  60% от фирмите имат активни политики за превенция. В 40% от компаниите се използват вътрешни информационни канали за промоция на здравето, без да правят конкретни събития, свързани с мъжкото или женското здраве. Над 70% от тях организират специфични дейности, насочени към мъжкото здраве, но само една трета от мъжете, работещи в тях, се възползват от тази профилактика. Основните причини, които бизнесът посочва за липса на кампании, са недостиг на време, недостатъчна информираност и слаб интерес от страна на самите служители.

На въпрос на “24 часа” къде кампанията удря на камък, проф. Дудов отговори, че проблемът е, че трябва да се научат самите мъже да се грижат за своето здраве така, както го правят дамите относно рака на гърдата.

Запитан от “24 часа” дали ковид пандемията се е отразила на заболеваемостта от рак на простатата, Дудов отговори, че

случаите на късно диагностициране са станали повече,

защото много хора се страхуваха дори да излязат от вкъщи и не са мислили за профилактика. Според него при всички видове рак е довело до забавяне и натрупване на пациенти.

Този ноември в информационната кампания за борбата с рака на простатата се включиха мотористите от H.O.G. Sofia Chapter и Sofia Riders. Те проведоха мотошествие по бул. "Васил Левски".

Други от Докторе кажи

СЗО: Над един милиард деца и тийнейджъри се сблъскват ежедневно с насилие

Насилието може да бъде физическо, психическо и сексуално, нанесено от членове на семейството, както и тормоз в училище. В повечето случаи за насилието не разбира почти никой

Смъртността от рак на простатата у нас започна да намалява

"България най-сетне се движи в посоката на страните от ЕС що се отнася до рака на простатата. Най-често срещаният в България. Смъртността започна да намалява", това заяви проф

Ракът на черния дроб е трудно уловим в ранен стадий, ето кои са симптомите на заболяването

Обикновено хората с тази диагноза губят апетит за храна или не могат да ядат толкова, колкото преди Случаите на рак на черния дроб все повече зачестяват в Обединеното кралство

Може ли яденето на шепа шамфъстъци дневно да помогне за подобряване на здравето на очите?

Според ново проучване на Училището по наука и политика в областта на храненето „Фридман" към университета „Тъфтс", ако всеки ден се консумира по една шепа шамфъстък

Проучване: Захарта през първите 1000 дни след зачеването може да доведе до проблеми в по-късна възраст

Празничният сезон е почти пред нас и е лесно детското желание за сладко да се развихри. Нови изследвания обаче показват, че може да е полезно да се намали количеството захар

>