234 249 души с режим, а се пилеят 50% от водата (Обзор)

07.11.2024 21:03 Деляна Къркеланова
Министрите Виолета Коритарова и Петър Димитров се срещнаха с кметовете на Търговище и Шумен, както и с кмета на Плевен Валентин Христов (вдясно) и областния управител на града Николай Абрашев (вляво), за да обсъдят безводието. СНИМКА: "24 часа".

С нови водопроводи ще осигуряват допълнителни количества за Плевен, Търговище и Шумен

Почти 50% от водата се губи в снабдителните системи в България. В същото време 234 249 души в страната са на режим, показват данните на регионалното министерство към 4 ноември.

Част от водата, която е в графата “загуби”, не се фактурира, защото изобщо не е минала през измерване, а друга част са технически загуби по тръбите. Това отчита годишният доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране за състоянието на водния сектор в страната, публикуван в четвъртък. Данните в него се отнасят до края на 2023 г.

Всъщност загубите на вода най-вероятно минават 50%, защото при изчислението данните за ВиК Дупница са сметнати като 0,00%. Те няма как да са нулеви, но цифрата е написана, защото това дружество вече не съществува - вля се във ВиК “Кюстендилска вода”.

Рекордьор по загуби е водното дружество в Панагюрище, където 64,98% не се отчитат. Има ВиК с още по-големи отчетени загуби - 70,71%, но става дума за малка водоснабдителна система в Сандански, която е бивша заводска мрежа, към която са присъединени и ограничен брой други потребители.

Дружеството, което стои най-добре по този показател, е “Софийска вода” АД, която отчита само 39,37% загуба на вода.

Според справката на регионалното министерство към 4 ноември общо

234 249 души от 77 общини в България са засегнати от воден режим

в момента. Тези общини далеч не са само селски, защото в списъка има и 13 града. Има и 281 села. 5 ВиК дружества не са дали данни за въведените водни режими, така че броят на засегнатите най-вероятно е по-голям.

Най-тежко е положението в Плевен, Ловеч, Велико Търново и Габрово. В Плевен и около града с режим на водата живеят над 83 хиляди човека, а в Ловеч - над 28 хиляди. Във Велико Търново и областта ограничения при ползването на вода има за около 15 хиляди души, а в Габрово - за малко над 10 хиляди.

Нарастващият проблем с водата в Плевен, Търговище и Шумен бе причината в четвъртък регионалният министър Виолета Коритарова, екоминистърът Петър Димитров и кметовете на засегнатите места да проведат среща, за да заложат конкретни действия.

Двете министерства отчетоха, че тази година проблемът с безводието е много остър. Затова са набелязани краткосрочни, дългосрочни и средносрочни мерки за справянето с водния режим в засегнатите градове.

По думите на Коритарова всички се обединили, че единствена и безалтернативна дългосрочна мярка за Ловеч и Плевен е изграждането на язовир “Черни Осъм”.

“Това ще трае период не по-кратък от 10 години, затова се налага да бъдат взети под внимание по-краткосрочни мерки, за да има нормално водоподаване в съответните области. За Плевен това ще е изграждането на довеждащ водопровод за водоснабдителна група “Биволаре”, обясни Коритарова.

“Положението е много сериозно. Режимът беше променян многократно, ставайки все по-рестриктивен. Това затруднява работата на лечебните и учебните заведения,

което е предпоставка за възникването на епидемия,

защото се нарушават хигиенните навици. В Плевен няма чудо, което да пусне водата веднага, затова надеждата ни е в изграждането на “Черни Осъм”, каза кметът на града Валентин Христов. По думите му са започнали и подмяна на ВиК мрежата, като с приоритет ще бъдат местата без никаква вода.

Шумен и Търговище са другите силно засегнати от безводие градове у нас. Язовир “Тича”, от който се снабдява населението там с питейна вода,

е на критично ниско ниво от 141,1 млн. куб. м,

което представлява 45,3% от общия му обем.

Тъй като тези количества не са достатъчни за нормалното водоподаване, министрите обясниха, че вариантът към момента е изграждането на водоснабдителна система “Дунав”. Тя ще се използва не само за питейна вода, но и за напояване в определи части.

“Има тревога сред обществото за водоснабдяването в града и за критичното състояние на язовира. Затова се обединихме около изграждането на система “Дунав”, обясни и кметът на Търговище Дарин Димитров.

В четвъртък сутринта премиерът Димитър Главчев също се включи с призив за незабавни действия и решения от страна на екоминистерството, като препоръча да се свика Висшият консултативен съвет по водите спешно. Министър Петър Димитров заяви, че още следващата седмица ще го направи, за да се обсъди засушаването и причините, довели до проблемите с водата.

Други от От страната и света

Нова идея: Правят групите в парламента с подписи на лидерите, за да се завърти рулетката за правителство

След размяната на постове между ГЕРБ и ПП-ДБ през уикенда среща може и да има, но от нея май няма да се роди кабинет Всички формации в 51-ото народно събрание да подпишат споразумение

Двама под 18 г. и един под 14 г. задържани за боя в мола

Две момчета между 14 и 17 години и едно под 14 г. са задържани за боя в столичен мол, научи "24 часа". Те са били хванати след незабавни действия на криминалисти от 4-о РУ

4,5 млн. лв. за нови коли за депутатите, които още нямат шеф и реално не работят

Вземат 70-те возила за 4 г. и след това ги връщат, фирмата ще поеме обслужване и застраховки 4,5 млн. лв. без ДДС ще даде парламентът за нови 70 коли на депутатите, които ще вземе на лизинг за 4 г

Главчев: България и Румъния изпълниха своите задължения за Шенген

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV „Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на

Лондон: Руски хакери се готвят да оставят милиони без ток

Вече е имало кибератаки срещу няколко британски общини Русия подготвя серия от кибератаки срещу Обединеното кралство и други съюзнически държави, които да доведат до оставането на милиони хора без

>