32 % от работещите в област Добрич са на минимална работна заплата
„В област Добрич 32 % от работещите в трудови правоотношения получават минимална работна заплата. Това показват резултатите от последното ни изследване през лятото. Позицията на КНСБ за минималната работна заплата и критериите за формирането й остава непроменена. Синдикатът стои зад приетото през септември постановление на Министерския съвет за формиране на нов размер на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г. в размер на 1077 лв. Според нас пътят е, че всяка година трябва да се увеличава минималната работна заплата, защото голяма част от работниците и служителите работят с такива възнаграждения. ", заяви експертът в Регионалния съвет на КНСБ в Добрич Борислав Борисов. „Ще се опитаме да догоним с минималната работна заплата заплатата за издръжка, която по наши изчисления е 1540 лв. за един човек. Ако от минималната заплата извадим около 20 % осигурителни вноски, нетният й размер става около 850 лв., което вече е голяма ножица", добави Борисов.
„През лятото от КНСБ, съвместно с Агенцията по заетостта, правихме анкета сред работодателите по области за това какви са нагласите им за наемане на работници. В област Добрич се отзоваха 111 работодатели на нашите анкети и интервюта. Акцент беше въпросът за нагласата им да назначават работници, да разширяват бизнеса или обратно. Едва 20 % от работодателите са с нагласа да назначават персонал и да разширяват дейността си. Повечето заемат резервирана позиция и са на мнение, че не възнамеряват в близките години 4-5 години да разширяват дейността си. Друг акцент беше въпросът за критериите, по които биха назначили нови хора. Питахме за това, тъй като в област Добрич заетостта е общо взето голяма, както и в страната. Работодателите изразиха мнение, че все по-трудно става да се намерят съответни специалисти, като те изискват обикновено и стаж, и специализация. Предпочитаните по-рано критерии – езикова култура, компютърна грамотност, образование, са изместени от нови –дисциплинираност, устойчивост на работното място, екипност и други", казва още синдикалният експерт.
„ В момента правим анализ на изпълнението на бюджетите на общините в област Добрич към третото тримесечие. Анализът е необходим, за да преценим какви са възможностите на общините да изплатят допълнително материално стимулиране в края на годината и дали ще останат достатъчно средства за следващата година, за да реализират увеличението, за което КНСБ ще настоява – от 1 януари догодина минимум 10 % в обществения сектор", заяви Борисов.
Приключи преброяването на членовете на КНСБ, което се прави на 4 години, за да се докаже националната представителност на синдиката."Предварителната информация е, че на национално ниво КНСБ задържа членската си маса, въпреки очакванията за отлив заради демографската криза, миграцията и други причини", обяснява Борисов.