Все повече населени места у нас на воден режим, села в Ловешко имат вода за 2-3 часа на 5 дни

07.11.2024 08:33
Воден режим СНИМКА: Pixabay

Все повече населени места у нас са на воден режим, а броят на язовирите с под 50% капацитет расте, алармират местните власти. 

Язовир "Тича" падна до 45% наличен обем, заяви пред БТА Ирина Димитрова, директор на дирекция „Контрол" в Басейнова дирекция „Черноморски район". При общ обем на яз. „Тича" от 311,8 млн. кубични метра, наличният обем е 141,32 млн. кубични метра.

Кота водно ниво е 174,98 метра, допълни Димитрова. "Притокът към яз. „Тича" е 0,06 кубични метра в секунда, разходът е 2,116 кубични метра", каза тя.

В няколко населени места от област Шумен има въведен режим на водата. Във връзка с намален дебит на водоизточниците и нарушено водоподаване в населените места в община Върбица, е въведено режимно водоподаване в град Върбица, с. Конево, с. Ловец, с. Нова бяла река, с. Иваново, пише в съобщение на сайта на "Водоснабдяване и канализация (ВиК) - Шумен".

В община Смядово, е въведено режимно водоподаване в с. Александрово, с. Веселиново, с. Риш, с. Черни връх. Режимно водоподаване е въведено в с. Църквица в община Никола Козлево, както и в с. Златар в община Велики Преслав.

На брифинг в края на октомври кметът на Шумен проф. Христо Христов настоя водоподаването от язовир "Тича" за напояване и към водни електрически централи да бъде преустановено. „Водата в язовир "Тича" за месец октомври е намаляла с 6,71 процента, нивото е 37,86 процента. Притокът на вода е 0,061, а разходът, който язовирът прави, е 1,6 кубични метра в секунда", каза кметът и добави, че цитираните данни са от бюлетин на Министерството на околната среда и водите.

Вода от язовир „Тича" ще се подава приоритетно за питейно-битово водоснабдяване, увери вчера служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров на среща с кмета на община Шумен и областния управител Бейнур Ахмед, съобщиха от общинската администрация.

Община Шумен е в готовност за реакция заради проблема с мътността на водата в града, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. Регионалната здравна инспекция в Шумен препоръча водата от чешмите в града и селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич да не се използва за пиене и приготвяне на храна. Във връзка със силно завишената мътност на водата след плановото спиране и превключване на новия довеждащ водопровод, ВиК - Шумен увери, че дружеството е предприело необходимите действия за решаване на проблема.

В Рила и Кочериново жителите също се оплакват от липса на вода, въпреки че областният управител на Кюстендилска област Александър Пандурски увери, че нивата на язовирите "Калин" и "Карагьол" не са под минимума. 

През миналата седмица водата в Кочериново отново беше спирана продължително на два пъти.

Имало е авария, която е била своевременно отстранена. След нея се е появила нова, вероятно поради хидравличен удар, след пускането на водата, като за отстраняването ѝ е реагирано веднага, обясни областният управител.

През последните месеци районът страда от липса на валежи, а ежедневните аварии са се превърнали в рутинна част от живота на жителите. Наскоро жители на село Смоличано, община Невестино се оплакаха, че за първи път е пресъхнал и водопадът Св. Анна край селото, който е туристическа атракция.

Справка на БТА показа, че дружеството "Кюстендилска вода", което обслужва общините Кюстендил, Бобов дол, Бобошево, Рила, Кочериново, Невестино и Трекляно, е поискало от Министерството на околната среда и водите разрешение за увеличаване на ползването на водните обеми от "Калин" и "Карагьол" за месец ноември с още 100 000 куб.м, т.е. със 100%, за питейно-битово водоснабдяване на общините Рила, Кочериново и Бобошево.

Проблем с водата има и в областния център Кюстендил, който се водоснабдява от кладенци. На сайта на водното дружеството е записано, че във връзка със засушаването и намаления дебит на водоизточниците няколко района в Кюстендил са с понижено налягане от 22:00 до 6:00 часа; в Централна градска част от 11:00 до 17:00 часа и от 23:00 до 6:00 часа.

Силно намален е дебитът на питейните водоизточници и в област Ямбол заради засушаването. В региона няма язовири за битово-питейно водоснабдяване, разчита се изцяло на сондажи. Обемите на язовирите за напояване са с нормални нива към момента.

Заради хронично безводие община Стралджа в Ямболско отново е пред обявяване на частично бедствено положение. Заради проблеми с водоподаването частично бедствено положение бе в сила повече от два месеца в 20 от общо 22-те населени места в общината – от средата на юли до началото на октомври т.г.

Напояването в област Ямбол се осъществява основно от язовир „Жребчево", намиращ се в съседната област Сливен, както и от язовирите „Малко Шарково" и „Двата чучура" („Кринчовица") в Ямболско. В язовир „Жребчево" са налични 102 млн. куб. м вода, или 25% от общия му обем 400 млн. куб. метра.

Липсата на валежи, на язовир и големите загуби по вътрешната водопреносна мрежа в населените места са причините за режима на водата и в Ловешко. Близо 60 хиляди души са засегнати към момента от проблема с водоподаването.

Ловеч, Тетевен, Ябланица и няколко населени места в областта са на воден режим заради пресъхване на водоизточниците и намален дебит. Част от селата имат вода само по два-три часа на пет дни, други като село Дъбрава от няколко месеца са без водоподаване и ползват вода от водоноски, каза Събевски.

Ловеч, 12 села и част от Плевен се снабдяват с питейна вода от водоснабдителната група „Черни Осъм", чийто дебит поради трайното засушаване е значително намален - 330 литра в секунда. За да няма режим, трябва да е над 400 литра в секунда, обясни Данаил Събевски.

В момента Ловеч е на режим от 23:00 часа до 6:00 часа.

Заради пресъхване на местните водоизточници много населени места са без водоподаване с дни. В община Ловеч на воден режим са Брестово, Горно Павликене, Дренов, Дъбрава, Къкрина, Прелом, Пресяка и Радювене.

Тежко е и положението в село Прелом, където веднъж на четири дни се пуска вода за по три часа, както и в село Брестово, където режимът е още по-строг – по три часа на пет дни.

На воден режим са и жителите на град Тетевен, като водоподаването се спира от 22:30 до 6:00 часа и от 12:30 до 16:30 часа. Другите засегнати от сушата населени места са Глогово, община Тетевен, Горско Сливово, община Летница, Каленик, община Угърчин, както и Ябланица, където през ден има вода.

Други от От страната и света

Откриха злато за над 175 000 лв. в шофьор на автовоз на МП Лесово

Над 1,3 кг контрабандни златни накити задържаха митничари на МП Лесово при проверка на товарна композиция, превозваща автомобили. Златните изделия са били укрити в багаж на водача в шофьорската

В понеделник Софийската градска прокуратура ще поиска отново имунитета на Джейхан Ибрямов

В понеделник Софийската градска прокуратура (СГП) ще поиска отново имунитета на Джейхан Ибрямов. Това съобщиха за БТА от СГП. Наблюдаващият прокурор ще отправи предложение до и.ф

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас на катарско-британски консорциум

Не се водят преговори с катарско-британски консорциум за продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас" и не е имало комуникация с властите на Руската федерация по темата

Водата в Шумен е мътна, РЗИ препоръчва да не се ползва за пиене и готвене

Питейната вода от три проби, взети днес при проведен лабораторен контрол от три пункта, разположени в различни райони на Шумен, е с високи стойности на показател „мътност"

Община Пазарджик ще подменя уличното осветление в 12 населени места

Община Пазарджик подписа договор за изпълнението на проект „Енергоефективна реконструкция и модернизация на системите за улично осветление в 12 населени места в Община Пазарджик"

>