Трик да се учите от грешките си, без да страда егото ви

08.11.2024 05:30 Димитрана Александрова

Представете си, че не сте сбъркали вие, а някоя си Ванчето или някой си Иван. Така ще можете по-честно да анализирате

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Мразите хората, на които все някой друг или нещо друго им е виновно. Твърдо сте убедени, че не сте от тях. Но дали все пак сте от онези, които наистина успяват да се учат от грешките си?

Можете да проверите с лесен тест. Запитайте се кога за последен път направихте грешка, спряхте за момент, обмислихте защо се случи и решихте какво вече ще правите или няма да правите, за да не я повтаряте. По-вероятно се е случило друго: казали сте си "Леле, сбърках" и сте се втурнали бързо да оправите нещата.

Повечето хора се задоволяват с "леле" и не се учат от грешките си. Оправдават се пред себе си, че това е, защото нямат време. Всъщност причината е, че признаването с анализ засяга егото. Накърнява собствената ви представа като за компетентен и интелигентен човек. Предпочитате да не си го причинявате и не се задълбочавате. Макар да разбирате, че пропускате ползи.

Опитайте тогава да приложите съвета на психолозите и да се разграничите от себе си.

Грешката не сте я направили вие, а някоя си Ваня или някой си Иван. Направил/а я е пред очите ви, затова всичко ви е известно.

През цялото време, докато си припомняте, мислете в трето лице. Нито за момент не си позволявайте да вземете да се ядосвате, да се тюхкате, да се упреквате или да се самосъжалявате. Не е сега моментът да вкарвате емоции. Устоявайте и на желанието да обвините някой друг. Нали не става дума за вас, не бива да си търсите алиби.

Разсъждавайте за грешката, като се опитвате максимално подробно да отговорите защо Ваня/Иван се провали. Да, това е упражнение от типа "Тебе думам, дъще. Сещай се, снахо".

Изглежда нелепо да се самозалъгвате, но специалистите твърдят, че работи. Човек престава да страда, става по-честен. Следователно е в състояние да достигне до причините и да направи нужните изводи.

Тази техника е особено ефективна при голяма грешка, която може да се нарече направо провал. Тогава с "леле" и светкавично втурване да оправяте нещата по-скоро ще стане обратното - още повече ще ги объркате.

Е, знаете си, че няма Ванчето/Иван, вие сте си виновни. Но мисленето, че сякаш субектът е някой друг, приспива егото ви и сте по-обективни.

Важното е да сте упорити и да не се отказвате, докато наистина не достигнете до причините и до изводите.

Разбира се, самозалъгването не може да продължи вечно, осъзнавате се. В този момент вече може да си позволите закратко да пострадате и да се поядосвате.

С ядосването не прекалявайте, в него няма нищо конструктивно - нито като урок, нито като бързо действие за справянето със ситуацията. Пък и самият анализ на причините, провалили Ванчето/Иван, го намалява.

"Анализ" означава трезво мислене, а не емоции. Но си признайте, че ви боли. Защото болката е реакцията, която ще ви предпази от повтаряне на грешката.

"Болката е начинът, по който природата ни насърчава да се научим да не правим нещо. Когато потискате болката, вие потискате и ученето. Ако искате да станете по-мъдри в дългосрочен план, трябва да си позволите да почувствате тази болка. Не бягайте от нея, не я притъпявайте с някакви вещества", подчертават психолозите.

Страданието обаче също е по-малко, защото вече сте направили анализа на причините и сте намислили как да действате, за да поправите щетите.

По-малък е и срамът, заради който много хора пропускат да се поучат от грешките си. Той е особено неприятно чувство, разяждащо самочувствието. Според експертите най-вече заради него хората са склонни да се опитват да прехвърлят вина на другиго и/или да крият издънките дори от себе си. Но когато вече сте наясно къде сбъркахте и как ще опитате да се оправите, срамът няма да ви измъчва.

Можете още да го прогоните, като споделите с партньора си или с приятел какво се е случило и какво възнамерявате да правите. Така ще затвърдите урока, пък и с чужда помощ имате шанс още по-добре да се справите.

Психолозите твърдят, че човек преживява срама не като го държи у себе си, а като го признае пред някой близък. Така му олеква, особено пък ако получи съчувствие и утешение за стореното плюс одобрение и подкрепа за намеренията си.

Според експертите този трик да се учите от грешките е ефективен, ако правите стъпките точно в този ред.

Ако първо се ядосвате, страдате, срамувате се, пък после седнете да мислите "ама къде сбърках", наистина ще се намеси егото ви, за да защити самочувствието ви. И ще пропуснете ползите. А така - с Ванчето/Иван, проявяте милосърдие към себе си, макар че пак извървявате целия път на осъзнаването.

И последно, за да прилагате по-лесно трика - приемете мисълта, че грешките и провалът са част от действителността. Все в един момент ви застигат, колкото и да внимавате. И доста често не се дължат на ваши недостатъци, а на стечение на обстоятелства.

"Въпросът не е дали ще се провалите, а кога ще се случи. Единственият истински въпрос, на който трябва да отговорите, е какво можете да научите от това преживяване", категорични са експертите по личностно развитие.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Как да работите с невъзпитан колега

Техники да излезете от армията на „компетентните тихи" и безстрашно да се саморекламирате

Тактики за умно измъкване, като не можете или не искате да отговорите

Перфекционизмът е път към неуспех. Колко да се стараете, за да не се престаравате

Щом на шефа не му пука за личния ви живот, с него не ви чака и успех в работата

Вместо доброта - стратегическо използване на гнева за успех в кариерата

Как да се сработвате с колега некадърник

Индивидуалист или конформист? Цивилизационен избор, който определя успеха

Не завиждайте на колеги, възхищавайте им се и ще сте по-успешни

Дисциплината - вашата суперсила за успех

Мързелив шеф - претоварени подчинени, или рисковете на стила ограничено управление

Други от От страната и света

Софийската прокуратура се самосезира заради протеста пред Народния театър

Софийска районна прокуратура се самосезира във връзка със събитията, случили се пред Народния театър на 07.11.2024 г. Поводът са множество публикации и репортажи в медиите

ИТН внася искане за частично касиране на вота в Конституционния съд

“Има такъв народ” ще внесе искане в Конституционния съд за частично касиране на изборите. Такова могат да поискат 48 народни представители. Партията на Слави Трифонов пък е събрала 67 подписа от

Борислав Сандов: През следващите години по 6 месеца и повече ще говорим за безводие

„Ако през последните години си говорим по два-три месеца за проблема с водите и безводието, прес следващите години – ще си говорим по половин година, а може и по-дълго"

Вноската за пенсия скача с между 32 и 112 лева за 2,8 млн. българи (Графика)

Общо за осигуровки ще отиват 30,3% от заплатата, така в хазната ще влязат 1,8 млрд. лв. повече И експертите на НОИ заговориха за нуждата да се внася повече

16-годишна падна от втория етаж в Разград, опитала да избяга от дома си по въже от чаршафи

16-годишна тийнейджърка пострада при опит да се спусне по импровизирано въже от чаршафи в Разград, съобщиха от полицията. На 7 ноември момичето се е опитало да излезе от дома си в жк. „Орел"

>