Министерството на иновациите създава национален регистър за космически обекти

06.11.2024 22:39
Министърът на иновациите Росен Карадимов и ръководителят на НАСА Бил Нелсън по време на посещението му у нас. Снимка: Министерството на иновациите и растежа

Това ще повиши международния ни имидж в сферата на космическите технологии

Държавата създава национален регистър по дейностите и операциите в орбитата, а национална контактна точка ще бъде Министерството на иновациите и растежа, реши кабинетът в сряда.

Целта е да се спомогне за развитието на космическата индустрия в страната, както и да се повиши международният ни имидж в сферата на космическите технологии.

Създаването на такъв регистър за космически обекти в България е важно, за да бъде страната в съответствие с международните норми. То ще позволи значително да подсили участието ни в глобалното управление на космическото пространство. Чрез регистъра България ще спази Конвенцията на ООН за регистрация на обекти, изстреляни в космическото пространство, обясняват още от ведомството на Росен Карадимов.

Това съответствие не само повишава статута на България в международното космическо право, но и улеснява по-добрата координация и комуникация с други държави при управлението на космическия трафик, избягвайки потенциални юридически спорове по отношение на сателитни операции, космически отпадъци или сблъсъци със сателити.

В края на миналата година по времето на бившия министър на иновациите Милена Стойчева България стана 32-ата държава, която се присъедини към Споразумението “Артемида” (Artemis Accords) на НАСА. Международното сътрудничество цели да подпомогне изследването на Космоса за мирни цели. И настоящият министър Карадимов вярва, че споразумението ще допринесе за повишаване на конкурентоспособността на националната икономика.

При посещението на ръководителя на НАСА Бил Нелсън у нас в края на октомври Карадимов заяви, че ведомството му ръководи работната група, чиято цел е разработването на национална космическа стратегия и има амбицията за създаване на Национална космическа агенция.

Първата голяма космическа лаборатория вече работи във военноморското училище във Варна, където има и магистърска програма. Очаква се тя и още партньори да влязат в работната група за създаването на космическа агенция.

Тази година се отбелязаха 45 г. от полета на първия български космонавт - Георги Иванов, а първият български апарат е изстрелян в Космоса още през 1972 г., с което страна ни се превръща в 18-ата в света, изпратила своя техника в орбита. След 2000 г. учените ни участват в изследванията, свързани с международната космическа станция, България е специализирана в прибори, космически храни и анализ на аерокосмически дейности.

Други от От страната и света

Вижте кои гранични пунктове затваря България от 1 януари

Проверките за пътуващите към Румъния ще продължат до 30 юни Шест гранични пункта на границата с Гърция ще затвори България от 1 януари 2025 г. Причината за това е

Златото поскъпва на фона на слабия долар

Златото поскъпна в днешната слаба търговия, подкрепено от слабостта на долара и продължаващото геополитическо напрежение, съобщи БТА. Инвеститорите продължават да претеглят стратегията на

Взрив на газова бутилка на кола уби мъж и срути гараж в Перник

Тридесетгодишен мъж е загинал при взрив на газова бутилка на автомобил. Инцидентът е станал около 14 часа днес в гараж към къща в пернишкия квартал "Църква"

Разделеното ДПС отбеляза паралелно 40-годишнината от т. нар. Възродителен процес

Разделеното на две части ДПС проведе паралелни възпоменателни митинги по повод 40-годишнината от мирните протести срещу т. нар. Възродителен процес в Момчилград и в Могиляне

Хванаха шофьор с над 2 промила алкохол в Берковица

Шофьор, управлявал „Опел Зефира" с 2,21 промила алкохол, е бил засечен от полицията рано сутринта в центъра на Берковица. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана

>