200 000 куб. м. вода са използвани за гасенето на пожара край Катуница, още тлее на места
Невъзможно е да участват и хеликоптери, защото на място има три електропровода с високо напрежение
200 000 куб. м. вода са налети до момента в битката с пожара в депото за утайки край Катуница. Това съобщи директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Пловдив ст. комисар Васил Димов на заседание на Областния кризисен щаб. Той представи видеоматериали и снимки, които дават възможност да се проследи как се е развивал пожарът ден по ден, съобщиха от областната администрация.
Пламъците избухнаха на 28 октомври и въпреки усилията, все още на места тлее. За запалването на огъня беше задържан 65-годишен свинар, когото прокуратурата пусна под гаранция в размер на 5000 лв.
"Изпомпването на големи количества вода от река Чая чрез хидромоторени модули е ефективно. Близо 80% от депото, което се простира на 110 дка, бяха обхванати от пожара при това в дълбочина от 7 до 14 метра. В момента той е ограничен до отделни тлеещи участъци, благодарение на денонощната работата на екипите на пожарната", съобщи Димов. По думите му наливането на толкова много вода е било невъзможно дори да имаше възможност да се използват хеликоптери. Във връзка с това той припомни, че в първите дни на пожара са били обсъдени всички възможни методи за третиране на депото от утайки, което създава изключително големи трудности за гасене, тъй като става въпрос за аморфна полутечна маса с различна дълбочина в различните части.
"Отхвърлихме възможността да гасим по въздух, защото на място има три електропровода с високо напрежение. Не е възможно и запръстяване, което използвахме по време на гасенето на пожара на депото в Цалапица, защото тук няма изградена инфраструктура, потъва техника и е опасно за хората. Обливането с вода по периферията подпомага процеса, но не може да го реши бързо и ефективно. Това наложи търсене на нестандартни решения и успяхме, иска се още малко търпение от страна на хората, за да можем окончателно да решим проблема", коментира още Димов.
Областната управителка проф. Христина Янчева също посочи, че избраният метод за гасене дава много добър ефект и води до значително занижаване на фините прахови частици във въздуха. Други опасни вещества не са открити и хората от близките населени места и квартали на Пловдив трябва да са спокойни. Директорът на РИОСВ-Пловдив Ивайло Йотков подчерта, че все пак има завишения в отделни часове на деня, но за кратко и не са опасни. Шефът на РЗИ д-р Аргир Аргиров пък заяви, че остават в сила препоръчителните мерки от здравна инспекция за часовете с превишения.
ВиК-Пловдив, които са стопани на депото, непрекъснато правят обходи по дигите, за да не се допусне пробив, като осъществяват мониторинг на подпочвените води.
Проф. Янчева съобщи, че е в постоянна връзка с Красимир Димитров от Съвета по сигурността към Министерския съвет, който оказва експертна помощ при координацията с ресорните министерства. Тя благодари на пловдивските пожарникари и членовете на щаба за експертната подкрепа.