"Файненшъл таймс": "Лукойл" избра нов купувач за рафинерията си в Бургас
Руският енергиен гигант "Лукойл" планира да продаде българската си рафинерия в Бургас на катарско-британски консорциум. Тя е най-голямата на Балканите, съобщава "Файненшъл таймс".
Очаква се сделката да бъде обявена до края на 2024 г.
Руската компания държи мажоритарния дял в "Лукойл Нефтохим Бургас" с контролна "златна" акция на българската държава.
"Лукойл" вече е изпратил писмо до Владимир Путин, в което го уведомява за намерението си да продава, пише "Файненшъл таймс". Сделката се очаква да се осъществи от месеци, но до този момент нямаше официална информация.
Избраният консорциум се състои от Oryx Global на катарски бизнесмен на име Ганим Бин Саад Ал Саад и базираната в Лондон търговска къща DL Hudson. Нито едно от двете дружества не е пожелало да потвърди или отрече новината пред FT.
ЕС наложи пълна забрана върху вноса на руски нефт, което затрудни операциите на "Лукойл" в България. Държавата също прилага натиск върху руския собственик да напусне страната, като наложи 60% данък върху печалбата на рафинерията и забрани износа на продукти, произведени от руски суров петрол.
В медията се цитира коментар от Руслан Стефанов (Център за изследване на демокрацията), който смята, че българските власти трябваше да накарат "Лукойл" да продаде още по-рано.
"Ясно е, че това е най-лошият риск за икономическата сигурност в Европа и НАТО. Представете си, че EDF във Франция, Eni в Италия или BP във Великобритания бяха руска собственост. Щеше ли да отнеме 1000 дни на бомбардировки върху Украйна, за да се вземат мерки?", пита той.
Според информацията на FT - в наддаването за "Нефтохим" са се включили държавните енергийни компании на Азербайджан и Казахстан - Socar и KazmunayGas, както и турската петролна група Opet.
България, която преди инвазията беше приятелски настроена към Русия, е доставила на Киев изключително важни боеприпаси и оръжия и дори дизелово гориво от рафинерията „Лукойл" в първата част на войната.
Отношенията между двете страни бяха допълнително обтегнати след обвиненията, че руснаците са се опитали да саботират български оръжейни производствени мощности.
Емилиян Гебрев, чиято компания „Емко" произвежда голяма част от българската продукция на съветски стандартни куршуми и танкови снаряди, доставяни за Киев, заяви пред FT миналата година, че руски диверсанти са атакували неговите заводи и складове.
Някои твърдят, че българите е трябвало да окажат по-голям натиск върху "Лукойл" да напусне още преди време заради рисковете за сигурността.
Според двама души, запознати с темата, най-малко 6 групи са проявили интерес за закупуването на компанията.