51-ият парламент: Завръщането на джедаите

06.11.2024 10:36 Сима Владимирова
Ахмед Доган очаквано се отказа да бъде редови депутат в 51-ия парламент, но от години не беше се кандидатирал. СНИМКА: ГЕОРГИ КЮРПАНОВ-ГЕНК
Ремзи Осман бе дългогодишен депутат, който смени банките с Комисията по енергийно и водно регулиране.
Хасан Адемов КАДЪР: БНТ
Иво Цанев в годините, когато беше част от СДС
Кирил Добрев бе изключен от БСП при предишното ръководство начело с Корнелия Нинова. Сега се завръща в редиците на соцдепутатите.

В 51-ия парламент за малко няма да може да се формира цяла парламентарна група от бивши депутати, които от години не са присъствали на банките. Завръщането на джедаите може би е последната надежда на партиите да спасят действащата политическа система. В “Междузвездни войни” те си служат с енергийни мечове, за да спрат конфликтите и нестабилното управление в Галактиката. Нещо подобно се случва и у нас.

Повече от 10 години отсъства от банките почетният лидер на ДПС Ахмед Доган, който веднага и очаквано се отказа от мястото си в Народното събрание. Останалите са Ремзи Осман и Хасан Адемов от “Алианса за права и свободи”, Кирил Добрев от БСП. Тази година в краткия 50 парламент се върнаха още Иво Цанев – някога от СДС, вече от ДПС-Ново начало, и Любомир Христов (ГЕРБ), който беше 8 г. кмет на Шумен, но преди година изгуби. Отново в политическа роля ще са Виолета Комитова от МЕЧ, доскоро от “Български възход”, отлюспилият се от “Има такъв народ” Николай Радулов (вече в МЕЧ). Към тях можем да добавим сина на някогашния син депутат Никола Джипов Николов - Джипо Джипов (“Продължаваме промяната-“Демократична България”), както и Цвета Караянчева от ГЕРБ, която пропусна няколко парламента.

Защо партиите в този момент прибягват до изпитани свои кадри,

за какво е признак подобно завръщане?

“Когато наблюдавате на повърхността нещо отдавна потънало, изводът е един - под водата има бурно течение. Става дума за ефекти на вълнението - коментира социологът Андрей Райчев пред “24 часа - 168 истории”. - В момента напреженията са вътре в партиите, а не между тях. Кирил Добрев например пак ще е депутат заради битката с Корнелия Нинова, която е изключена от БСП.

В ГЕРБ на ринга излизат хора, които ще играят определена роля. Ясно е, че има турбуленция, която ги вади отново в играта. В ДПС нещата са още по-ясни.

В ПП-ДБ също има вътрешни драми.

Така че връщането на депутатските банки на хора, които са останали извън активната политика, е симптом за нова силна буря.”

В такива моменти идва ред на тежката артилерия. Може би най-симптоматично е участието на Ахмед Доган, който след опита за атентат през 2013 г. престана да влиза в листите на ДПС. Водаческото му място не беше изненада, като се имат предвид процесите в партията му. Не е учудващ и фактът, че избра да отстъпи мястото си.

В предишните си мандати той винаги беше рекордьор по отсъствия и глоби, тоест интересът му към законодателната работа е бил слаб. По-скоро вниманието му беше насочено към политическата стратегия дистанционно. И ако тогава е контролирал групата си и най-често тя е била част от мнозинството, сега, при разделението в Движението, Доган не би си позволил да има и с един глас по-малко. Още повече че друг от неговите хора - Джейхан Ибрямов, е в ареста.

Чрез “Алианса за права и свободи” (АПС) - коалицията, с която той се яви на 27 октомври, влиза още един депутат с огромен стаж. Ремзи Осман е избиран непрекъснато в 5 последователни мандата и е част от парламентаристите на ДПС от 1991 г. до 2013 г. И то все от Кърджали, с който е силно свързан.

Миналата година Ремзи Осман дори получи номинация номинация за кмет

от страна на изселническата организация в Истанбул “Бултюрк”, но ДПС заложи на

Дейността му в парламента е била свързана с местното самоуправление, транспорта и националната сигурност. От 11 години обаче името му не е било записвано като народен представител. Продължи кариерата си като член на Комисията за енергийно и водно регулиране, в БДЖ и в частния бизнес.

Но и преди, и сега Осман е човекът, който отговаря пряко за най-важния регион за Доган - Кърджали. От него се очаква да върне влиянието на своя патрон там. В крайна сметка силите в родопския град между двата лагера в ДПС се изравниха - разделиха си по два мандата. Петия спечели най-малката група МЕЧ. Може би пробивът ѝ се дължи на разделението в ДПС, защото е имало години, в които никой освен Движението не е могъл да излъчи свои представители.

Правила го е обаче Цвета Караянчева от ГЕРБ. При това няколко мандата, за да се издигне до председател на институцията. Сега очевидно партията ѝ отново има нужда от нея, след като помагаше в кампаниите в последните три години, но не като кандидат. През юни тази година тя се завърна в Народното събрание, но от Пловдив-област.

Караянчева е от основателите на партията на Бойко Борисов и много години държеше жива структурата на ГЕРБ в Кърджали. Сега самата тя призна, че там е много трудно при конкуренцията на двете фракции на ДПС.

“Не виждам някакъв специален сигнал в тези завръщания.

В ДПС са се освободили места,

така че там нови хора са логични. Доста хора излизат по своя воля и освобождават редиците. Някои от тези нови депутати са били функционери, които по някакъв начин са били извън раздаването в последните години”, коментира пиарката Диана Дамянова.

Друг знаков представител на ДПС, който сега се връща депутат от Алианса на Доган, е

Като човек от “ДПС – Ново начало” пък на депутатските банки през юни се завърна човек, който отдавна не е бил в активната политика. Бившият седесар Иво Цанев се появява след 20 г. отсъствие. Той бе част от мнозинството на СДС по времето на Иван Костов (1997 - 2001). В следващия мандат прекара само 3 г. и напусна парламента предсрочно - през 2004 г., недоволен от разцеплението при сините.

Напрежението между привържениците на новия тогава лидер Надежда Михайлова и на предишния - Иван Костов, доведе до разцепление на СДС. Така се формира партията Демократи за силна България, а Цанев се прехвърли в частния бизнес.

Интересното е, че без да бъде особено активен, не се отказа и от политиката. Стана учредител на клуб “Сенатор” заедно с други бивши седесари - Димитър Абаджиев, Симон Спасов, Светлана Дянкова, Ева Жечева, Иван Колчаков, Захари Желязков и Цветан Манчев.

В интернет името на Цанев се споменава като експерт по национална сигурност. Същия профил има и друг бивш депутат, който след прекъсване пак ще е законодател - Николай Радулов. Той беше ключова фигура в “Има такъв народ”, когато за първи път партията на Слави Трифонов се яви на избори – през април 2021 г. Беше шеф на експертната група по национална сигурност и го спрягаха за бъдещ министър на вътрешните работи. Напусна преди 2 г.,

несъгласен с методите на Тошко Йорданов.

“Имаме лидерска партия с лидер, когото не познаваме. Но от негово име ни се казва какво да правим - коментира тогава Радулов. - При всеки опит да обясним, че сме народни представители и хората са ни избрали, ни се казва, че не сме нищо и Слави Трифонов ни е вкарал в парламента.”

Така Радулов се озовава при своя бивш съпартиец Радостин Василев, който събра хиляди привърженици в тик-ток и успя да прескочи бариерата с партия МЕЧ.

В същия екип е и Виолета Комитова,

ексслужебен министър на регионалното развитие в правителството на Стефан Янев.

Двамата бяха част от изпълнителната власт през 2021 г. - преди промените в конституцията с “домовата книга”, когато за назначаването им отговаряше президентът Румен Радев. После очаквано Комитова влезе в партията на бившия президентски съветник - “Български възход”. Изкара един кратък мандат като депутат от ноември 2022-ра до февруари 2023-та и реши да се пробва в битката за кмет на София. Явно не си прецени добре силите, защото едва 4333 души ѝ се довериха.

Очевидно обаче е напуснала “Български възход”, за да се присъедини към МЕЧ. Част от тежката артилерия на партиите, които се завръщат, не са се отказвали от своята формация. Като например социалистът Кирил Добрев, който беше в немилост при предишната председателка на БСП Корнелия Нинова. Двамата водиха епични битки. Той сам напусна парламента през 2017 г., когато бе заместник-председател и все още в добри отношения с лидерката. Впоследствие под нейно влияние бе изключен два пъти от БСП, след като съдът обяви първото решение за невалидно. Но Добрев изчака търпеливо една година, както му позволява уставът на столетницата, и успя да влезе отново в редиците ѝ.

Сега съвсем логично стана част от обединената левица и водач на листата в Благоевград. Не само защото там е Гоце Делчев, родният град на баща му Николай Добрев, а и защото точно това е районът, в който години наред първа в списъка на БСП се явяваше Нинова.

Друг, който не е сменял партията си, но е отсъствал от парламента 9 г., е Любомир Христов от ГЕРБ.

Той не е от най-разпознаваемите лица в национален план, но беше водач в Шумен през 2009-а, 2013-а и 2014-а. После изкара два мандата като кмет на Шумен (2015 - 2023). Той е бивш директор на МВР в града и в 51-вото Народно събрание ще се присъедини към специалистите по национална сигурност.

И за да не останат по-назад, в “Продължаваме промяната - Демократична България” също има човек, чието име е свързано с далечни състави на парламента. Джипо Николов Джипов за първи път ще разбере как се коват законите, но той е син на един от знаковите депутати по времето на Иван Костов - Никола Джипов Николов. Баща му беше неформален лидер на опозиционна фракция в СДС, наречена от опонентите им “Агнешки главички”.

Синът е учил в Лондон, бе общински съветник в Разград, както и собственик на частна инженерна фирма. Преди кампанията успя да измести от водаческото място също ключов играч за “Да, България!”. Антоанета Цонева остана извън листите.

Може би защото в такива хаотични моменти партиите имат нужда от най-верните си кадри, на които могат да разчитат. Но дали наистина владеят Силата като истински джедаи и ще помогнат за излизане от хаоса и политическата криза, ще стане ясно много скоро.

Други от От страната и света

Пирамида на Ружа Игнатова продължава да действа

Криптокралицата е наследена от Г.Д. и В.И. Стари кадри на OneCоin отново мамят вече ужилени жертви Пирамидата на Ружа Игнатова продължава да действа! "България Днес" разполага с документи

Годината на Григор: Не подценявайте джедаите дори когато са над 30

Титла, завръщане в топ 10 и над 3 милиона долара за играч, който три пъти е бил на крачка да захвърли всичко На 33 години и половина Григор Димитров отново играе най-добрия си тенис

Полицията издирва възрастен мъж, изчезнал в Каспичан

Областната дирекция (OД) на МВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали, на 84 години, с постоянен адрес в град Провадия. От около година мъжът живее при свои близки в село Каспичан

Четирима ранени в катастрофата, затворила пътя Стара Загора - Казанлък, шофьорите - на 18 и 20 години

Пострадали са четирима при пътнотранспортно произшествие на Околовръстния път на Стара Загора, в близост до пътен възел "Зора", съобщиха за БТА от Областната дирекция на МВР в Стара Загора

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

>