Чистят въздуха в София с безплатни екоуреди, повече миене и по-малко стари коли в центъра
От 1 януари 2025 г. забраняват в 9 района печки на дърва и въглища
Въздухът в София е станал по-чист, сочат данните на измервателните станции и обратната връзка от столичани към общината. За да се подобри още повече, кметът Васил Терзиев обеща конкретни мерки, но предупреди, че това е тема, която обхваща повече от един мандат.
От 1 декември т.г. до 28 февруари 2025 г. отново влиза в сила нискоемисионната зона. Ще бъде забранено влизането със стари коли в центъра на София - т.нар. малък ринг. От началото на 2025 г. се забранява и отоплението на твърдо гориво - въглища и дърва, в 9 района: “Средец”, “Красно село”, “Искър”, “Илинден”, “Студентски”, “Оборище”, “Възраждане”, “Лозенец” и “Триадица”.
“Данните показват, че се подобрява, но имаме известни съмнения доколко те са достоверни. Може да кажем, че тази година има осезаемо подобрение на база разговори с граждани заради нашите усилия да мием повече улиците, да почистваме и да косим”, каза Терзиев. Кметът участва в конференция за предизвикателствата пред измерването на качеството на въздуха в Софийския университет.
До края на ноември общината ще е инициирала преосноваване на Програмния съвет към основния стратегически документ - комплексна програма на качеството на атмосферния въздух, както и обединения на програмния и научния съвет, редукция на състава и формулиране на прозрачни правила за работа.
Управата на града работи още за намаляване на битовото отопление на твърди горива, подмяна на автопарка, градският транспорт да стане по-предпочитан начин на придвижване. Само през юни и юли са били подменени 854 стари печки. А в следващите месеци ще се подменят кошчетата по бул. “Витоша” с нови, три пъти по-големи от досегашните, които не са достатъчни и често преливат.
“Това са важни стъпки и ние искаме да оценим ефекта от качеството на въздуха, за да имаме знание дали и как трябва да подобрим действията си, включително и чрез промяна на общинската наредба за въвеждането на зоните”, каза Терзиев.
Доц. д-р Стелиян Димитров от Геолого-географския факултет към СУ изреди “горещите точки” в столицата - “Люлин”, “Света Троица”, “Фондови жилища”, “Факултета”, “Надежда”, “Дианабад”, “Младост” и “Дружба” 2. Причините са строителни дейности, отопление на дърва или въглища, горене на отпадъци и дизелови автомобили.
В София има 5 станции за измерване на качеството на въздуха - в “Дружба”, “Младост”, “Хиподрума”, “Надежда” и “Павлово”.
“Очевидно пет не са достатъчни, но и 1000 може да се окажат недостатъчни, ако не трансформираме правилно данните в информационен ресурс”, обясни доцентът.
Въпреки че въздухът в София се е подобрил по данни на кмета, според “За земята” нискоемисионните зони трябва да са целогодишни, а не 3 месеца, тъй като замърсяването все още е високо и няма сезонност. От там все пак отчитат лек спад в стойностите през първите 3 месеца на миналата година, след края на ограничението.