СЗО идентифицира 17 приоритетни патогена за разработване на ваксини

05.11.2024 20:25
Разработването на ваксини срещу тези 17 патогена е на различни фази СНИМКА: Pixabay

Световната здравна организация (СЗО) за първи път публикува списък със 17 патогена, за които има "спешна необходимост от ваксини, съобщи АФП.

"Правим това, защото бихме искали да изместим фокуса на разработването на ваксини от търговската възвръщаемост към регионалните и глобалните здравни нужди", каза д-р Матеуш Хасо-Агопсович, специалист по ваксините на СЗО, на брифинг за пресата.

Това е "първото глобално усилие за приоритизиране на ендемични патогени въз основа на критерии, включващи регионална тежест на заболяванията, риск от антимикробна резистентност и социално-икономическо въздействие", се казва в изявление на СЗО.

Разработването на ваксини срещу тези 17 патогена е на различни фази, като някои от тях все още са в етап на научни изследвания, например за хепатит С, докато други, като за вируса денга, предстои да бъдат одобрени от регулаторните органи, да бъдат препоръчани или да бъдат пуснати на пазара.

Тези ваксини "биха намалили значително тежестта на заболяванията, които днес силно засягат общностите", но и "медицинските разходи, с които се сблъскват семействата и здравните системи", казва в съобщение за пресата д-р Кейт О'Брайън, директор на отдела за имунизации на СЗО.

Правейки този избор, СЗО потвърждава дългогодишните си приоритети в областта на научните изследвания и разработките на ваксини, по-специално срещу ХИВ, малария и туберкулоза - три заболявания, които заедно с други инфекциозни болести оказват голямо въздействие върху здравето.  Тези три заболявания всяка година отнемат живота на близо 2,5 милиона души по света. 

СЗО обръща внимание и на патогени като стрептокок от група А, който причинява тежки инфекции и е отговорен за стотици хиляди смъртни случаи всяка година, главно в страните с ниски доходи, както и на клебсиела пневмония, отговорна за 790 000 смъртни случая през 2019 г., пише БТА.

Други от Докторе кажи

В ИСУЛ ще спасяват дете, избягало от войната в Украйна

Третото дете, на което беше направена костно-мозъчна трансплантация след подновяване на тази дейност в Клиниката по детска онкохематология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", беше изписано

Събраха цял курс лечение с антибиотик в едно единствено хапче

Новаторско постижение в приема на антибиотици може скоро да промени всичко това, позволявайки на пациентите да получат цял курс антибиотично лечение в един единствен прием

Какви са пробивите в медицината и световните трендове разкриват "Лекарите, на които вярваме"

За 14-и път те дават най-успешната рецепта за здравеопазването   "Пробивите в медицината", погледнати от България - има ли достъп българинът до новите терапии и как страната ще покрие стандартите в

Баща даде втори шанс за живот на дъщеря си, дари й бъбрека си

31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот след успешно извършена трансплантация в Александровска болница. Неин донор стана 54-годишният ѝ баща

За 14-и път “24 часа” събира “Лекарите, на които вярваме”

Гости на церемонията ще са премиерът Димитър Главчев и здравният министър Галя Кондева, здравни експерти и политици За четиринадесети път "24 часа" събира лигата "Лекарите, на които вярваме"

>