15 ключови момента от предизборната кампания в САЩ
Кратка ретроспекция на състезанието за най-високата позиция в света
Изборите за президент на САЩ бяха определени, като най-ключовите в историята на страната и със сигурност бяха една от най-дивите политически надпревари. Все още властващия в Белия дом Джо Байдън беше принуден да оттегли кандидатурата си, един от претендентите за позицията му беше осъден за престъпление и имаше няколко опита за убийство. Сега се връщаме към ключовите моменти на историческата борба, от която зависи равновесието не само на самата американска демокрация, но и на света.
1. Опонентите в републиканската партия
Губернаторът на Флорида Рон ДеСантис беше смятан за най-вероятния кандидат на републиканците за американски президент, който ще попречи на Доналд Тръмп да оглави партията за трети пореден път. През януари обаче, въпреки че бе подкрепян от медийния магнат Рупърт Мърдок, той прекрати кампанията си и в крайна сметка подкрепи бившия държавен глава.
Друг сериозен претендент на Тръмп се оказа бившият губернатор на Южна Каролина Ники Хейли, която противно на всички очаквания обра анти-Тръмп вота сред републиканците.
2. Президентът
В историята на американската политика действащите президенти, които искат да бъдат преизбрани, обикновено имат значително предимство пред своите претенденти. Това обаче не беше вярно за Джо Байдън, който е най-възрастният лидер, заставал някога начело на САЩ. Трудно разбираемите му изказвания, проблемите му с паметта и задъханият му говор породиха опасения, че той може би е твърде стар, за да се изправи отново срещу Тръмп.
Въпреки това, почти без конкуренция, 46-ият президент на САЩ се класира на първичните избори на Демократическата партия и отново бе обявен за неин кандидат за 2024 г.
3. Съдебният процес
Първият истински трус в предизборната кампания дойде на 30 май, когато жури от 12 нюйоркчани направи Тръмп първия бивш президент в американската история, който е осъден за престъпление. Те го признаха за виновен в извършването на престъпление, когато в навечерието на изборите през 2016 г. е фалшифицирал бизнес документи, за да прикрие, че е платил 130 хил. долара на порнозвездата Сторми Даниълс да си мълчи за тяхната афера.
Това далеч не е единствената юридическа беда на Тръмп. В различни периоди от време той е бил изправян пред повече от 90 обвинения в престъпления, включващи неща като рекет, заговор за отмяна на резултатите от изборите през 2020 г. и други.
4. Дебатът
Представянето на Байдън в първия президентски дебат срещу Тръмп на 27 юни в Атланта е може би едно от най-лошите в американската история. Милиони зрители по света видяха на екраните си един мъж в напреднала възраст с треперещ и дрезгав глас и с постоянно отворена уста.
Катастрофалното представяне на действащия американски президент беше белязано от многократни препъвания в думите, неудобни паузи и лапсуси, пише Гардиън.
След това фиаско, високопоставени фигури и донори на Демократическата партия изпаднаха в паника, а американското общество обвини медиите отвъд океана, че са се провалили в това да отразят адекватно предизборната кампания на Байдън, и че не са успели да дадат реална оценка на влошеното му психическо състояние.
Натискът 81-годишния държавен глава да се оттегли стана все по-безмилостен. Политическите стратези на партията му подкрепиха възгледите на обикновените гласоподаватели, които си задаваха въпроса дали все пак Байдън не може да бъде заменен с по-млад лидер, който да се изправи срещу Тръмп.
5. Решението за имунитета
На 1 юли Върховният съд на САЩ хвърли собствена бомба, като постанови, че Тръмп има поне частичен имунитет срещу наказателно преследване за всичко, което е направил в официалното си качество на президент. Решението, което е голяма победа за бившия държавен глава, унищожи вероятността той да бъде съден за подкопаването на изборите през 2020 г. То е и последният пример за това, което повечето наблюдатели определят като дясно завладяване на Върховния съд, което самият Тръмп направи възможно, като назначи трима ултраконсервативни и ултрарелигиозни съдии.
6. Стрелбата
На 13 юли по време на предизборен митинг в Бътлър, Пенсилвания, Тръмп бе прострелян и ранен в горната част на дясното си ухо от 20-годишния Томас Матю Крукс. Терористът изстрелва осем куршума с пушка тип AR-15 от покрива на близка сграда. Докато агентите по сигурността покриват Тръмп, той застава с вдигнат юмрук и започва да крещи: „Бой, бой, бой", което веднага се превърна в емблематична снимка.
Атаката отнема живота на един привърженик на бившия президент, а други двама остават в критично състояние. Крукс беше убит от агентите по сигурността. Само девет седмици по-късно, на 15 септември, се твърди, че Тръмп е бил мишена на втори амбициозен убиец в голф клуба си в Уест Палм Бийч, Флорида. Там служителите на Тайните служби откриват 58-годишния Райън Уесли Рут, скрит в близките храсти с пушка. Атентаторът не успява да стреля по републиканеца.
7. Оттеглянето
В 13:46 ч. на 21 юли Байдън обявява, че се оттегля от надпреварата за Белия дом, с което сложи край на седмици на трескави спекулации и нарастващ натиск от страна на законодатели, донори, активисти и избиратели, ужасени от опасността да загубят от Тръмп.
Ключовата роля в това изигра актьора и спонсор на демократите Джордж Клуни.
„Колкото и лошо да звучи, Джо Байдън, който видяхме на онзи злочест дебат, не беше Джо "Голямата работа" Байдън от 2010 г.", написа той.
Дългогодишната политическа съюзничка на Байдън и бивша председателка на Конгреса на САЩ Нанси Пелоси също положи сериозни усилия да го накара да се оттегли. Неговите действия тя определя като "хладнокръвна калкулация в името на страната". И съобщи, че оттогава не е разговаряла със своя близък съмишленик и колега.
8. Коронацията
На 23 август на сцената в Чикаго под бурните овации вицепрезидентката Камала Харис, с пълната подкрепа на Байдън, официално приема президентската номинация на Демократическата партия, превръщайки се в първата чернокожа жена, оглавила листата на голяма политическа формация.
Харис заяви, че изборите са възможност за страната да „начертае нов път напред", и насърчи избирателите да напишат „следващата велика глава в най-необикновената история, разказвана някога".
Въздействието е незабавно и драматично. За по-малко от три месеца тя набра над 1 млрд. долара, което е рекорд, и привлече шумни тълпи на енергични митинги, на които акцентира върху репродуктивните права, икономическата помощ за средната класа и опазването на демокрацията в САЩ.
9. Жокера
Робърт Ф. Кенеди младши, потомък на най-известната политическа фамилия Отвъд океана, чиято независима кампания за президент на моменти достигаше до 10% в националните проучвания, се провали. Той се сблъска с поредица от скандали, включително обвинения, че е малтретирал бившата детегледачка на децата му. Политикът също така сложи край на една десет годишна криминална мистерия, като призна, че е изхвърлил труп на мечка в Сентръл парк. Това бе случай, който с години озадачаваше жителите на град Ню Йорк.
След като се отказва от участие в изборите, се твърди, че Кенеди се е опитал да играе и за двете страни. Според вътрешни източници през август той е направил увертюра към Харис, за да обсъди подкрепата си за нея в замяна на работа, а след това е предпочел Тръмп, който, както се мълви, му е предложил контрол върху здравните агенции на Щатите.
10. Вицетата
През юли сенаторът от Охайо Джей Ди Ванс официално приема предложението на Тръмп да се кандидатира за негов вицепрезидент. Това е драматична промяна във възгледите му, защото е автор на хитовата книга „Хилбилска елегия", в която той гордо заявяваше, че „никога не би гласувал за Тръмп" и го определяше, като „американския Хитлер".
Но ако има един цитат, с който Джей Ди Ванс ще бъде запомнен в историята, то това е противоречивият му коментар за водещите привърженици на демократическата партия. Той ги нарече „група бездетни стари моми с котки".
От своя страна Харис избира губернатора на Минесота Тим Уолц, който е родом от щата Небраска. Той е бил учител и треньор по футбол в местна гимназия и е служил в Националната гвардия в продължение на 24 години, преди да влезе в политиката. Уолц привлече симпатиите на множество американци, като нарече„просто странни" Тръмп и политиците като него.
11. Милиардерът
Най-богатият човек на планетата Илон Мъск официално заяви това, което повечето хора подозираха, а именно, че е поддръжник на Тръмп. Той подкрепи бившия държавен глава на САЩ след опита за атентат, а след това танцува и скача на сцената на негов митинг. Шефът на "Тесла" започна да налива милиони в кампанията на републиканеца и чрез своята предизборна група America Pac се опитва да мотивира избирателите да отидат до урните.
През октомври Мъск също така започна да раздава по 1 млн. долара на ден на жители на щата Пенсилвания, които са регистрирани гласоподаватели. Тези действия накараха властите там да започнат дело срещу него за провеждане на незаконна лотария. За тези, които се питат какво печели Мъск от всичко това, наблюдателите посочват, че най-вероятно милиардерът се стреми да получи огромно финансиране от обществени поръчки и евентуално премахване на някои от регулаторите, които пречат на развитието на бизнесите му.
12. Дебатът 2.0
На 11 септември Харис надделява над Тръмп в първия им дебат. По този начин тя сякаш оправда решението на Байдън да се откаже от участие и отбеляза драматична промяна в надпреварата, тъй като в социологическите проучвания тя започна да води с малко пред републиканеца. Въпреки това не победата на вицепрезидентката привлече най-много заглавия от диспута, а твърдението на бившия президент за имигрантите от Хаити:
„В Спрингфийлд те ядат кучетата. Те ядат котките. Те ядат домашните любимци на хората, които живеят там", каза Тръмп.
13. Знаменитостите
Ако Тръмп може да разчита на подкрепата на най-богатия човек в света, Харис може да разчита на тази на най-продаваната и слушана певица в света. В публикация в Instagram минути след дебата от 11 септември Тейлър Суифт подкрепи вицепрезидентката, като насърчи феновете си да гласуват за нея и се подписа като „Бездетна стара мома с котки". Това беше препратка към обидните думи на Джей Ди Ванс.
Други знаменитости, които симпатизират на Харис са Бионсе, Еминем, Робърт де Ниро, актьорския състав на Отмъстителите на Марвел и спортисти като Леброн Джеймс. Тръмп може да се похвали, че в лагера му са Хълк Хоган, д-р Фил и Кид Рок.
14. Митингът
Гневът и конспирациите заемат централно място в зала „Медисън Скуеър Гардън" в Ню Йорк, където на 27 октомври Тръмп и група негови съмишленици провеждат огромен митинг, белязан от расистки коментари, груби обиди и заплахи по адрес на имигрантите.
Веднага след това демократите, известни личности и латиноамериканските групи от двете страни на политическия спектър осъждат думите на участниците в сюреалистичната среща. Действията на Тръмп са определени като „обидни" и „унизителни", а много гласоподаватели с пуерториканско потекло заявяват, че ще променят вота си за Харис.
Тук трябва да се подчертае, че има много представители на тази диаспора живеят в щата Пенсилвания, за който се смята, че може да реши резултата от изборите на 5 ноември.
15. Финални думи
На 29 октомври пред белия дом Харис привлече тълпа от над 75 хил. души във Вашингтон. Тогава тя нарече Тръмп „поредния дребен тиранин, който преди близо четири години е стоял на същото място и в последен опит да се задържи на власт е помогнал за подстрекаването на тълпа престъпници да щурмува Конгреса на САЩ".
Междувременно републиканеца продължи да говори срещу имигрантите, а на 31 октомври пристигна на митинг с камион за боклук - ловък трик, с който атакува демократите. Интересната сценка беше провокирана от думите на Джо Байдън, който по-рано нарече привържениците на републиканците "боклуци".
Полицейските началници и шерифите в цяла Америка сега се подготвят за потенциално насилие срещу изборните служители, нарушения в избирателните секции и тормоз над гласоподавателите. Появяват се неоснователни твърдения за измами, които пораждат опасения, че Тръмп може отново да откаже да приеме резултатите, ако загуби.