В ИСУЛ ще спасяват дете, избягало от войната в Украйна

05.11.2024 19:42 Мартина Зиновиева
Операция Снимка: Pixabay

Третото дете, на което беше направена костно-мозъчна трансплантация след подновяване на тази дейност в Клиниката по детска онкохематология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", беше изписано. То ще продължи лечението си, под стриктен лекарски контрол, при домашни условия. Става въпрос за 17-годишното момиче от София с Болест на Ходжкин, на което беше направена автоложна трансплантация, при която са използвани собствени клетки на детето, които са обработени по определен начин.

Междувременно е даден ход на четвърта костно-мозъчна трансплантация, отново автоложна, на 15-годишно момиче от Украйна, което също е с Болест на Ходжкин. Детето е диагностицирано със злокачественото заболяване на кръвта още в родината си, но се е наложило да продължи лечението си в България, след като с родителите си, се е трябвало да напусне Украйна заради бушуващата там война.

Плановете са до края на годината да бъдат извършени още две автоложни костно-мозъчни трансплантации в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", с което общият им брой ще стане шест.

„Вече имаме готовност и за алогенна трансплантация, но тя ще остане вероятно за догодина, тъй като в момента нямаме пациент, който да се нуждае от нея", обяснява доц. д-р Боряна Аврамова, началник на клиниката. Тя допълва, че постепенно се преодолява и проблемът с медицинските сестри, който още не е решен напълно, но броят им е достатъчен за извършването на две трансплантации едновременно. „Имаме идеята да станем База за обучение на педиатрични сестри и по този начин да привлечем още млади колеги, които да се присъединят към екипа", разкрива доц. д-р Аврамова.

Основната разлика между автоложна и алогненна трансплантация на стволови клетки е въз основа на това кой дарява стволовите клетки. При автоложната за трансплантацията се използват собствените клетки на пациента. При алогенната стволовите клетки са от лице, различно от пациента – съответстващ донор или роднина.

                                                                                                                                                                                                                   

Други от Докторе кажи

СЗО идентифицира 17 приоритетни патогена за разработване на ваксини

Световната здравна организация (СЗО) за първи път публикува списък със 17 патогена, за които има "спешна необходимост от ваксини, съобщи АФП. "Правим това

Събраха цял курс лечение с антибиотик в едно единствено хапче

Новаторско постижение в приема на антибиотици може скоро да промени всичко това, позволявайки на пациентите да получат цял курс антибиотично лечение в един единствен прием

Какви са пробивите в медицината и световните трендове разкриват "Лекарите, на които вярваме"

За 14-и път те дават най-успешната рецепта за здравеопазването   "Пробивите в медицината", погледнати от България - има ли достъп българинът до новите терапии и как страната ще покрие стандартите в

Баща даде втори шанс за живот на дъщеря си, дари й бъбрека си

31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот след успешно извършена трансплантация в Александровска болница. Неин донор стана 54-годишният ѝ баща

За 14-и път “24 часа” събира “Лекарите, на които вярваме”

Гости на церемонията ще са премиерът Димитър Главчев и здравният министър Галя Кондева, здравни експерти и политици За четиринадесети път "24 часа" събира лигата "Лекарите, на които вярваме"

>