В ИСУЛ ще спасяват дете, избягало от войната в Украйна

05.11.2024 19:42 Мартина Зиновиева

Третото дете, на което беше направена костно-мозъчна трансплантация след подновяване на тази дейност в Клиниката по детска онкохематология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", беше изписано. То ще продължи лечението си, под стриктен лекарски контрол, при домашни условия. Става въпрос за 17-годишното момиче от София с Болест на Ходжкин, на което беше направена автоложна трансплантация, при която са използвани собствени клетки на детето, които са обработени по определен начин.

Междувременно е даден ход на четвърта костно-мозъчна трансплантация, отново автоложна, на 15-годишно момиче от Украйна, което също е с Болест на Ходжкин. Детето е диагностицирано със злокачественото заболяване на кръвта още в родината си, но се е наложило да продължи лечението си в България, след като с родителите си, се е трябвало да напусне Украйна заради бушуващата там война.

Плановете са до края на годината да бъдат извършени още две автоложни костно-мозъчни трансплантации в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", с което общият им брой ще стане шест.

„Вече имаме готовност и за алогенна трансплантация, но тя ще остане вероятно за догодина, тъй като в момента нямаме пациент, който да се нуждае от нея", обяснява доц. д-р Боряна Аврамова, началник на клиниката. Тя допълва, че постепенно се преодолява и проблемът с медицинските сестри, който още не е решен напълно, но броят им е достатъчен за извършването на две трансплантации едновременно. „Имаме идеята да станем База за обучение на педиатрични сестри и по този начин да привлечем още млади колеги, които да се присъединят към екипа", разкрива доц. д-р Аврамова.

Основната разлика между автоложна и алогненна трансплантация на стволови клетки е въз основа на това кой дарява стволовите клетки. При автоложната за трансплантацията се използват собствените клетки на пациента. При алогенната стволовите клетки са от лице, различно от пациента – съответстващ донор или роднина.

                                                                                                                                                                                                                   

Други от Докторе кажи

В електронните досиета ще има информацията за лекарства и имунизации

В електронните досиета на пациентите ще се впише информация за лекарства, имунизации и помощни средства. Това съобщиха от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК)

Откриха нов антибиотик за лечение на гонорея

Учени откриха нов антибиотик за лечение на полово предаваната инфекция гонорея, предаде ДПА. Експерти установиха, че гепотидацинът - антибиотик, който понастоящем се използва за лечение на инфекции

Откриха ключов протеин, защитаващ от увреждането на сърдечни и мозъчни клетки

Учени от медицинския факултет „Люис Кац" към университета Темпъл откриха нов протеин, който може да помогне за защита на сърцето и мозъка от увреждания, причинени от калциево претоварване в клетките

Д-р Данчо Пенчев: Не е потвърдено, че детето в столичната болница е с менингококова инфекция

На този етап няма потвърждение, че детето, което миналата седмица е било транспортирано от Специализираната болница за активно лечение по паразитни и инфекциозни болести „Проф

Грипният сезон в Австрия приключи

Тазгодишният грипен сезон в Австрия приключи, обяви днес Австрийският национален център по инфлуенца към Медицинския университет във Виена, предаде австрийската новинарска агенция АПА и БТА