Екатерина Захариева пред ЕП: "Хоризонт Европа" подкрепя и израелските, и палестинските учени (Видео)

05.11.2024 10:56 Мая Божинова
Екатерина Захариева СНИМКА: ЕП
Цветелина Пенкова. СНИМКА: ЕП
Петър Волгин. СНИМКА: ЕП
Ева Майдел. СНИМКА: ЕП

Българската кандидатка за еврокомисар се застъпи за стимулиране на иновациите в ядрения сектор

"За мен е привилегия да бъда днес с вас. Сърдечно благодаря на българското правителство за номинацията. За мен е чест, че получих доверието на Урсула фон дер Лайен за ресор "Стартъпи, изследвания и иновации". Областта на политиката, за която съм предложена, е в основата на европейската програма за конкурентоспособност", заяви българската кандидатка за еврокомисар Екатерина Захариева моменти преди началото на изслушването си пред евродепутатите в Брюксел.

Захариева, която получи ресор "Стартъпи, изследвания и иновации", днес е препитвана от ITRE - Комисията по промишленост, изследвания и енергетика, а същевременно CULT - Комисията по култура и образование, участва в изслушването и задава един въпрос, но няма право на глас при крайната оценка.

Захариева очерта няколко ключови приоритета на бъдещата си политика. Първият е да се укрепи европейското пространство за научни изследвания с нов законодателен акт: "Трябва да положим усилия да постигнем 3% от БВП за изследвания и иновации. Днес е 2,3% - това не е достатъчно".

"Второ - 27 фрагментирани стратегии не правят европейска стратегия - липсата на координация води до неефективно инвестиране, не окуражава трансграничното сътрудничество", заяви Захариева, като подчерта, че ще подкрепи инвестициите в изследователски инфраструктури. "Трябва да сложим край на изтичането на мозъци, на изтичането на иновации. Трябва да преборим прекомерната бюрокрация и трудното намиране на капитал", допълни още тя.

Третият приоритет на Захариева е да се насърчи инвестицията в ключови технологии, които да подобрят конкурентоспособността в Европа.

Четвъртият приоритет на Захариева е насърчаване на участието на жените в областта на иновациите и научните изследвания.

По време на първия кръг от въпроси Паоло Борча от "Патриоти за Европа" пита как Захариева ще премахне административните бариери, за да може малките и средни предприятия по-добре да участват в "Хоризонт Европа" и как ще подобри сътрудничеството със Средиземноморската област.

"Над 90% от европейската икономика се състои от малки и средни предприятия - 20% отива за тях, това не е достатъчно. 75% от фондовете отиват за тях от бюджета на съвета по инвестиции, но наш приоритет е опростяването на бюрокрацията", обясни Захариева и подчерта, че "допълнителното финансиране няма да помогне без опростяването на административната тежест".

Борча пита още каква е позицията на Захариева за т.нар. санитарен кордон. "Готова съм да работя с всеки, който е готов да пази европейските ценности и да работи за по-конкурентоспособна Европа. Трябва да подкрепим и усилията за повече сигурност. Нещо, в което вярвам - трябва да продължим да подкрепяме Украйна", отговори Захариева.

Елена Доназан от ECR пита: "Какво ще предприемете за развиването на новите технологии в областта на ядрената енергетика, ще развивате ли сътрудничество с държавите-членки".

Захариева обясни: "Когато говорим за изследвания и иновации, трябва да не забравяме, че гоним неутралитет в клемата до 2050 г. - моя план е да ви предложа да удължим програмата за ядрена енергетика 2026-27 година. Ако разгледаме енергийния микс ще се убедим. Поддържам се към това да бъдем неутрални, но не мога да не подкрепя иновациите в ядрената енергия. Ще продължа да подкрепям алианса на малките модулни реактори, както и тези, свързани с безопасността при тях".

"Какво ще предприемете, за да подобрим уменията в ядрените предприятие", пита още Доназан.

Захариева уточни, че "програмата за ядрени изследвания е много добра, ще работя, за да я подкрепим. Трябва да подкрепим програмата за малките ядрени реактори. Можем да привлечем подкрепа за стартъпите. Вече имаме добри примери, които наскоро се преместиха от Великобритания в ЕС заради средствата, които получиха".

На въпрос на Мортен Локегард от "Обнови Европа" как ще помогне на малките и средни предприятия за намаляване на бюрокрацията, Захариева отговори: "Искам да направя форум за стартъпи още през февруари-март, за да разберем от какво имат нужда. Планът ми е да имаме една реалистична политика. Важно е да работим с оценяване на две фази. Смятам да бъде въведен през 2025, който ще намали наполовина времето, което е нужно на малкия и средния бизнес. В момента 35 дни е срокът на кандидатурата".

Виле Нинисто от Зелените: "Как ще гарантирате, че няма средствата (за иновации и изследвания) да се използват за краткосрочни цели? Как ще се увеличи националното финансиране?"

Захариева обясни: "Тези 3% национално финансиране са заложени преди 22 години. Проблемът е как да стимулираме частните инвестиции. Трябва например за се създаде механизъм, който да намали риска. Трябва да работим и с държавите-членки, за да ги убедим, че финансирането за различни програми не са спестовни средства".

Нинисто пита още Захариева дали ще продължи усилията, свързани с климата.

Захариева: "Ангажирана съм с това, близо сме до тази цел - 8,5% са за биоразнообразие на този етап, което е добре. Надявам се до края на програмата да постигнем 10%. Зависим от околната среда, трябва да инвестираме в иновации, за да постигнем и климатичните си цели".

Пер Клаусен от Левицата: "Програмите на ЕС се ползват от Израел за интервенция в Газа, как ще гарантирате, че финансирането за университетите в Израел не отиват за нарушение на хуманитарното право?"

Захариева: "Хоризонт Европа ще продължи да финансира израелски учени, но ние продължаваме да следим дейността им - те трябва да спазват международното право. Никой проект от "Хоризонт Европа" не е свързан с отбрана. Проверява се всеки проект - има строга система за контрол, акцентът е върху граждански приложения. Не се допускат изключения - нарушаване на нормите води до възстановяване на средствата и изключване от програмата. Не подкрепям идеята да затворим програмата въз основа на националност - това би било дискриминация".

Клаусен: "А подкрепа за палестинските научни среди?"

Захариева: "Хоризонт Европа" се опитва да достигне до палестинските учени, на практика обаче това е трудно - в момента са предвидени 2 проекта с участието на палестински учени. Ще продължим обаче да ги подкрепяме въпреки трудната ситуация

Петър Волгин от "Европа на суверените нации": "Общото разбиране от доклада на Драги, е че ЕС изостава от САЩ и Китай изостава, както и че Европа ще трябва да харчи много за отбрана. "Считате ли, че областта на иновациите трябва е силно свързана с отбрана. Вашият ресор все пак изисква спокойствие.

Захариева: "Не Европа или Украйна започнаха тази война, започна я Русия. Да, имаме нова геополитическа ситуация, да - ЕС трябва да работи за подобряване не сигурността си. Финансирането в иновациите не се противопоставя с финансирането на отбраната. "Хоризонт Европа" няма връзка в научната дейност в отбраната. Аз обаче подкрепям допълнителното финансиране за отбрана. Споменахте DARPA - DARPA е най-голямата финансираща институция в САЩ за борба с рака - много често иновациите в отбрана водят до висока добавена стойност на населението". "Считам, че ресурсите, които даваме на Украйна да победи, не са изгубени пари - Украйна се бори за нашата сигурност".

Вторият кръг от въпроси откри комисията ITRE с Ева Майдел от ЕНП: "Първо - добре дошла в нашата комисия ITRE. 1/3 от научните публикации идват от ЕС. Имаме за 2020 над 150 патента. Въпреки това изоставаме спрямо конкурентоспособността. В момента разполагаме с около 95 млрд. за научни изследвания - над 53 млрд. са в Хоризонт. Имате ли идеята как да се преориентира финансирането за изследванията?"

"Само 40% в ЕС финансират иновациите. В САЩ са 50%. Трябва да сме по-фокусирани - особено в стълб 2. Това, което се забелязва, е сложно управление. Трябва ни и по-добър механизъм за измерване и стимули на финансирането".

Цветелина Пенкова от S&D: "В края на изминалия мандат ЕП прие доклад за стартъпите, една от пречките в него беше посочена - липсващата дефиниция на стартъпите. Какви са конкретните инициативи да се задържат младите предприемачи, какви са допълнителните механизми, за да се насърчат иновациите и технологиите?"

Захариева: "Благодарности на ЕП за този доклад - много добра отправна точка за работата на ЕК. Една от първите инициативи - среща, за да се определи ясната дефиниция. Различни са идеите, разчитам на експертизата на парламента".

Запитана отново за ядрената енергия от член на ITRE, Захариева посочи: "Вече споменах, че ядрената енергия е важна за постигането на климатичните ни цели. Иновациите и изследванията са важни за намаляване на емисиите и трябва да продължим с фокуса на "Хоризонт Европа" - 48% от проектите от стълб 2 са климатични, доста от тях са свързани с енергетиката".

Карло Чиколи от ECR: "Инвестираме в таланти, а след това ги губим. Какви инициативи ще предприемете, за да се гарантира мобилността, но да се задържат талантите в региона"

Захариева: "Аз съм ангажирана да работя по този проблем - проблемът са талантите, утроихме парите и облекчихме процедурата, но трябва да привличаме талантливи хора - без тях няма иновации. Ще има законодателен акт, който ще цели да запази талантите. Трябва да има определени стандарти, които да важат за иноваторите, особено за жените в сектора. Трябват по-добри условия и по-добри договори за изследователите. Трябва да укрепим изследователската инфраструктура - ще предложа такава инициатива".

Попитана за равенството между половете в сферата на иновациите, Захариева уточни: "Залагам много върху равнопоставеността на половете. Има много повече висшистки от висшисти, но при равнопоставеността в академичните кръгове нещата стоят различно. Ще продължим да прилагаме плана за полова равнопоставеност. Важно е професиите да станат атрактивни за жените".

Попитана от член на ITRE дали би била склонна да запази границата между гражданските и военните проекти, Захариева отговори: "В момента Хоризонт Европа е фокусиран върху гражданските проекти, така и ще остане. Но трябва да сме наясно и с настоящата обстановка. Трябва да обсъдим и проектите, които имат двойна употреба. Не трябва да правим обаче изкуствено разделение между иновациите. Нека да продължим да следим ситуацията, ще държим връзка с държавите-членки".

Запитана за предизвикателствата, пред които са изправени новите предприятия, Захариева коментира: "Три са основните предизвикателства за стартъпите - административната тежест, опростяване на процеса. Трябва да опростим и езика, да бъдем по-ясни. Второ - достъпът до средства. Има държави, където стартъпите нямат добри резултати - 2025 ще започна нещо, наречено допълнителен акселератор. Университетите са изключително важни - готова съм да работя с университетския алианс, за да подобрим участието им".

Томас Перелин-Карлин: "Какво ще направите спрямо иновациите, свързани с климатичния неутралитет?"

Захариева: "Мислим по темата - да видим силните и слабите страни. Има място за подобрение за недостатъчната гъвкавост, недостатъчните средства - 50 млн., ангажирам се да съм откровена и обективна в оценката и да подобрим нещата още през този програмен период".

Филип Турек: "Нямаме нужда от дипломат, а от някого, който ще ни поведе в разцвет на иновациите. Нямаме нужда от някой, който само е чел доклади. Как ще се справите с проблемите в сектора на заетостта, като нямате никакви умения?"

Захариева: "Смятам, че имаме нужда и от двете - и дипломация и експертиза. Ще разчитам на експертиза от хората в тази зала - благодарна съм, че с вас обсъждаме проблемите в този ресор. Надявам се, че в бъдеще ще постигна целите, очертани в писмото ми".

Фернанд Кардайзер: "Европа изостава от САЩ и Китай и Индия за Космоса, гледайки към бъдещето космическите иновации ще играят важна роля - каква ще бъде ролята на Европа и ролята ѝ в иновациите и как космическите иновации ще станат реалност"

Захариева: "Имаме много добри предприятия в космическия сектор. Обсъждали сме подробно как да използваме големия потенциал. Финансирането е недостатъчно - 1,9 млрд. за програмния период. Искаме да увеличим финансирането на космическите стартъпи".

Хилдегард Бентеле: "Как ще привлечете не само частни партньорства, как ще накарате предприятията да променят поведението си?"

Захариева: "Двата стълба, с които разполагаме в рамковата програма, трябва да привличат повече инвестиции. Има и частни инвестиции, но не е достатъчно. Говорихме за данните - 1,6% са частните инвестиции, в САЩ например са 4,2%. Инициативата на Илиана Иванова, за която съм ѝ благодарна, трябва да се доразвие - трябва да постигнем конкретни резултати".

Оиха Мартинес: "Как ще осигурите прозрачност при проектите с десруптивни технологии?"

Захариева: "Хоризонт Европа" се фокусира върху гражданския сектор, има оценени стандарти. Не бива да има изкуствено разделение между стоките за двойна употреба - ще предложим ново".

Фулвио Марточело: "Създаването на европейско пространство за изследвания - целта е 3%, обаче трябва да се координират усилията за всички страни-членки. Какви мерки ще предприемете, за да осигурите участието в програмата за изоставащите държави"

Захариева: "Европейски семестър. Инвестиции. Координация. Трябва да използваме ресурсите си по-добре и да няма препокриване на мерките. За работата със страните - много сме постигнали, но има още какво да направим - няма достатъчно хъбове, доста страни не използват докрай капацитета си. Ще се съсредоточа върху работа с партньорите, ще мисля за мерките за подобрено участие на изоставащите страни".

Третият кръг от въпроси откри председателят на CULT Богдан Здруевски: "Как ще поощрите сътрудничеството с Алианса на университетите, как ще действа Болонската система в бъдеще - може би трябва да преосмислим тази програма?"

Захариева: "Обвързването на висшето образование с пространството за изследване е ключово. Важно е и за конкурентоспособността ни - няма да имаме висококачествено висше образование без иновации и обратно. За Алианса - това беше голям успех - мрежата е много добра с над 500 университети, но трябва да подсигурим финансирането - трябва да работим с вас и главните дирекции, за да гарантираме устойчивостта на финансирането. Предстоят преговори за следващата програма - искам да се съсредоточа върху алианса и върховите постижения".

Христо Петров от "Обнови Европа" също е член на CULT. Малко преди края на изслушването той пита Захариева: "В контекста на новия европейски баухаус какви възможности виждате за използване на цифрови инструменти за опазване на културата и ще има ли подкрепа за по-отдалечените културни институции, за да им се помогне в цифровия преход?"

Захариева: "Инклузивност на образованието е един от най-важните приоритети. Трябва да се фокусираме върху регионите. Моето портфолио не е пряко свързано с културата, но програма "Хоризонт Европа" финансира т.нар. социални науки, които включват и културата. Мерките за държавите, които не са стигнали средното ниво, важат и за областта на културата. Имате моята подкрепа да бъдем инклузивни. Готова съм да работя с вас, за да постигнем тези цели. Обаче тук ще трябва да имаме и подкрепата на държавите-членки - без национално инвестиране, без реформи за култура, иновации и т.н., няма да постигнем целта си Европа да бъде най-конкурентоспособното място на света".

Матиас Еке: "Каква е оценката ви за някои от мисиите на "Хоризонт Европа", например за борба с рака?"

Захариева: "Има конкретни резултати, които сме видели от тях, но още има място за подобрение, както и разпределението на отговорност. Има идеи, които ще обсъдя с други комисари, някои от тях евентуално да станат патрони. Уви, някои от мисиите не успяха да приемат инвестиции. Трябва да направим повече, за да привлечем още финансиране. Трето - ангажимента на гражданите трябва да се подобри - на този етап не е достатъчен".

В заключение Захариева коментира: "Благодаря на двете комисии за полезната дискусия и за справедливото изслушване. Изразявам уважение към компетентността на комисията (ITRE), има какво да подобрим за следващия мандат. Развълнувана към, че съм тук. Бях тийнейджърка, когато падна Берлинската стена - това събитие поднесе пред мен нови хоризонти. Затова съм развълнувана пред вас. Моля за вашата подкрепа. Имам подготвена реч, но няма да я чета. Искам да кажа само, че съм готова да взаимодействам с вас, да обсъждам с вас следващия етап от програмите, моята врата винаги ще бъде отговорена за депутатите от ЕП. Още един път благодаря".

Други от От страната и света

Прокуратурата протестира домашния арест на шефа на врачанския онкодиспансер

Софийската окръжна прокуратура, която обвини управителят на врачанския онкодиспансер д-р Григор Томов в длъжностно присвояване, протестира пред районния съд във Враца за взетата мярка за неотклонение

Хванаха медицинска сестра да изготвя фалшиви документи в Пазарджик

Разобличиха медицинска сестра, изготвяла документи с невярно съдържание, съобщиха от полицията в Пазарджик. В понеделник медицински кабинет, намиращ се в едно от училищата в областния град

Мъж със счупени прешлени транспортиран до София с медицинския хеликоптер

50-годишен мъж, който е в тежко състояние, преди минути бе качен на медицинския хеликоптер, който кацна на стадиона в Благоевград. Пострадалият ще бъде транспортиран до столична болница

Спипаха 32 пияни и 11 дрогирани шофьори за ден

В рамките на изминалия ден са установени общо 32 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 13 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила

Васил Терзиев: Качеството на въздуха в София се подобрява

Качеството на въздуха в София се подобрява, показват данните от изследвания, както и мнението на местните, обясни кметът на София Васил Терзиев. Той участва в конференция на тема предизвикателствата

>