Борисов заговори за 9-и избори - провал сега, а и напролет, ако партиите не спрат войната си (Обзор)

04.11.2024 23:00 Павлета Давидова
Бойко Борисов говори в централата на ГЕРБ. СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ

Не само осми избори напролет, а и девети малко след тях.

За това заговори лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на 8-ия ден след седмия вот. В самата изборна нощ той подаде ръка към другите формации и призова за отстъпки в името на излъчването на редовна власт и стабилизиране на държавата. През седмицата Борисов запази мълчание на фона на втвърдяващия се политически тон. Но в понеделник отсече: При тази категорична, бляскава победа на партията парламентаризмът изисква председателят да бъде на ГЕРБ.

51-ото НС ще бъде свикано на 11 ноември, обяви снощи президентът Румен Радев.

Изборът на председател ще реши дали да предложа изобщо консултации, или изобщо дали да вкараме мандата

На този избор ще видя дали колегите от “Възраждане”, ИТН, ПП-ДБ, БСП ще зачетат вота на народа. Ако не го зачитат - нямаме тема за разговор, заяви Борисов.

Председателския пост ГЕРБ удържа в последните три парламента. В 48-ия след седмица на скандали и тотален блокаж Вежди Рашидов от почетен председател - като най-възрастният депутат, се оказа единствената консенсусна личност за титуляр. А фактът, че формулата тогава бе предложена от лидерката на БСП Корнелия Нинова, вдъхна надежди за възможни компромиси за кабинет. Те се оказаха напразни.

В 49-ото НС Росен Желязков седна в креслото и успя с такт и чувство за хумор да овладее дисциплината в пленарната зала, но опозицията показно го събори в последния ден, докато сглобката се разпадаше. Във все още действащото 50-о НС шеф е Рая Назарян. След промените в конституцията парламентарният председател стана особено важен и защото е в краткия списък за служебни премиери.

Борисов избухна по повод лансирания от лидера на ДСБ Атанас Атанасов вариант той да станел парламентарен шеф. Чуването по телефона на двамата, за което Атанасов разказа в ефира на Нова тв, по думите на Борисов било уговорка да се видят в парламента през следващите дни и да се разберат може ли да почнат разговори.

С 18 депутати - половината от ПП-ДБ, къде си тръгнал председател да ставаш, ядоса се той.

Ако има коалиция за управление, тогава всички постове се слагат на масата. При тази ситуация няма какво да говорим. Атанас Атанасов председател не е опция, ако няма опция за правителство, обясни лидерът.

Но изгледите за подобна коалиция са нищожни и Борисов обяви защо: Правителство с декларации преди разговори не се прави. Това обезсмисля разговорите. Когато сложиш тези условия и кажеш, или ме подкрепят, или по никакъв начин. Или ГЕРБ трябва да излезе изцяло победен и навел се, което няма да направим. Или те трябва да излязат и да кажат - отстъпихме. С тази декларация минираха всякакъв процес.

Искат да им се кланям, да ме направят зависим от тях

Аз мога да не съм премиер. Но ГЕРБ не желая да правят компромиси пред ПП. С ДБ не се карам. Но с ПП не желая никакъв компромис по никаква тема. Единственият им привърженик в ГЕРБ съм аз и те не го разбраха.

Освен категоричното условие за председател на парламента от ГЕРБ Борисов постави и друго - или правителство с първия мандат, или провал. Мога да отстъпя да не съм премиер в първия мандат, втори разговор няма да има, отсече той.

Имаме достатъчно доказани хора, ще го решат колегите, няма да се меся. Имам и господин, и дама, и топ, пошегува се той в отговор на въпрос кого може да предложи тогава ГЕРБ. Спомена имената на

Росен Желязков и Рая Назарян за подходящи за премиер

С това как ще се излъчи шеф на 51-ия парламент лидерът на ГЕРБ обвърза и набиращата скорост тема за касиране на изборите: “Изборът на председател на НС е знаков, ако тръгнат да правят тайни коалиции, може да пишете - Борисов е за касиране и да не се губи време в елементарни уйдурми и да се отива на нови избори.”

Всички говорят за частично касиране на изборите. Това ще промени ли този резултат, ще даде ли възможност за съставяне на правителство? Ако другите партии кажат да,

давам 69 депутати за касиране, ако искат частично, ако искат - пълно

Но не бил съгласен, ако ще губят време да броят, за да си правят уйдурма. “Иначе така или иначе отиваме на нови избори, което по същество е касиране”, допълни Борисов.

(Виж долу позицията на другите партии за касация на вота.)

Предупреди, че разликата би била само с няколко депутати, следователно това няма да подобри шансовете за съставяне на управленско мнозинство. Същия резултат предвижда и за 8-ите, и 9-ите поредни избори. В подкрепа на това извади статистиката от последните няколко вота, подчертавайки, че бяха проведени при различни министри в МВР - Бойко Рашков, Иван Демерджиев, Калин Стоянов и Атанас Илков.

“Независимо от вътрешния министър ГЕРБ варира между 60-69 депутати и това е трайна тенденция. Същото важи за ПП-ДБ - трайна тенденция от 67 на 64, 47, 37 депутати към днешна дата. “Възраждане” - между 30-38 депутати. Най-слаб резултат ГЕРБ има по времето на Калин Стоянов”, обобщи той.

Борисов повтори, че за него “добро ДПС няма” и нямало да работи с тях, нито да допусне ГЕРБ да е зависим от Пеевски или пък от Доган. “Но и няма да допусна да се нарушават правата им - гражданите са избрали своите представители”, отсече той. Напомни как и в сглобката е настоявал “Възраждане” да влязат в парламентарните комисии, защото имат своите избиратели.

Днешното ми изявление е молба и загриженост. Обръщам се към лидерите - ако продължаваме с предизборната риторика, няма да има правителство. Ще има осми и девети избори.

Няма да има и бюджет,

с такива партии ще е с още 18 млрд. отгоре, призова Борисов.

След вълненията преди вота, предизвикани от изявленията на финансовата министърка за “дупката” от 18 млрд. лв., Теменужка Петкова се е срещнала с нея. Така станало ясно, че всъщност министър Людмила Петкова е говорила за разликата между приходи и разходи в бюджет 2025 от 18 млрд. “Като извадим дефицит от 3%, 6 млрд. остават за покриване на 12 млрд. И знаем, че МФ предлага мерки за дефицит до 3%.” А предлаганите мерки са такива, че ГЕРБ не може да ги подкрепи -

отлагане на увеличението на учителските заплати и тези в МВР и МО, вдигане с 3% на осигуровките

само за 1-ия стълб, връщане на предишните ставки на ДДС на хляба и ресторантьорския бизнес, вдигане на акциза върху цигарите, данък върху свръхпечалбите на банките, премахване на концесии и др.

“Сега разбирате ли какви щети всички с предизборна агитация причинихме?”, попита Бойко Борисов. Според него затова никой не искал да управлява освен ГЕРБ.

Други от От страната и света

Добри са условията за туризъм в планините

Условията за туризъм в планините са добри днес, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския червен кръст (БЧК). Времето е слънчево, приятно, но не трябва да се подценява това

Четирима загинаха при катастрофи за последните 24 часа

Четирима души са загинали и 15 са ранени при 13 пътни произшествия в страната през изминалото денонощие, съобщи МВР на сайта си. В София са станали две тежки и 27 леки катастрофи

Азиатските борси тръгнаха с ръст в търговията

По-широкообхватният Стандард енд Пуърс 500 спадна с 16,11 пункта или 0,28 на сто до 5712,69 пункта Азиатските борси се движат предимно възходящо в днешната търговия

Еврото отново падна под прага от 1,09 долара

Курсът на еврото днес отново се върна под прага от 1,09 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

След 7 седмици протест работниците на "Боинг" спряха стачката си

Синдикалистите приеха четвъртото предложение на ръководството за споразумение - то предвижда постепенно увеличение на заплатите с 38% в рамките на следващите четири години

>