Падането на кръвната захар може да е причината за ранно събуждане

04.11.2024 19:58
Сън СНИМКА: Pixabay

Дейв Аспри, автор, специализиран в областта на дълголетието наскоро се включи в Instagram, за да заяви, че колебанията в нивата на кръвната захар може да са виновни за тези събуждания в 3 часа сутринта.

Един инфлуенсър заинтригува хората с проблеми със съня, след като разкри защо може да се събуждат в 3 ч. всяка нощ, но не всички експерти по съня са сигурни в твърдението му.

Обяснявайки, че понижаването на нивата на кортизол и адреналин може да изтръгва сънуващите от съня им, Аспри каза: „При повечето хора, които се събуждат между 3 и 5 часа сутринта и не могат да заспят отново, това обикновено се дължи на срив на кръвната захар", предаде БГНЕС.

„Проблемът е, че кортизолът и адреналинът ви събуждат. Докато мозъкът получава това, което иска, вие не получавате съня си", добави той.

В последно време сред хората, които се грижат за здравето си, се наблюдава повишен интерес към кортизола - хормон, който регулира широк спектър от процеси в организма, включително нивата на глюкоза в кръвта. Но може ли той да е и причината да се прозявате по време на сутрешното си пътуване?

Експертът по съня Дейв Гибсън твърди, че макар съветите на Аспри да са „фактически правилни", има „повече механизми в играта", а не само покачване на кортизола, който всъщност „трябва да започне да се покачва по това време като част от нашия естествен цикъл на събуждане".

Гибсън, основател на The Sleep Site, каза:

„Архитектурата на човешкия сън се състои от различни етапи с уникални функции. Най-дълбоките етапи възстановяват тялото, докато по-леките етапи, включително REM сънят (Rapid Eye Movement), помагат за рестартиране на мозъка".

„Тези етапи се повтарят в цикли от около 90 минути, като средно пет цикъла са необходими за пълноценен нощен сън. Всеки цикъл обаче има различен състав; първите няколко цикъла са богати на дълбок сън, докато по-късните цикли, особено след 3 ч. сутринта, включват повече от по-леките етапи на съня и REM съня.

Това означава, че е по-вероятно да се събудим поради звуци, светлина или температурни промени по-късно през нощта. Освен това с напредването на възрастта сме склонни да спим по-малко дълбок сън, така че нощните събуждания стават по-чести", обясни експертът.

Според Гибсън до този момент вероятно сме имали няколко часа сън. Това означава, че имаме по-малка нужда от сън, което намалява „натиска на съня" или стремежа ни да спим." Ето защо може да се окаже толкова трудно да заспите отново, ако се събудите в този ранен час. Като се позовава на проучвания по темата, Гибсън посочва стреса като основен фактор, който нарушава съня, а използването на технологии и алкохолът също са често срещани виновници.

С оглед на това експертът насърчава хората да „се справят със стреса, преди да се озоват в спалнята". Това може да включва писане на списък със задачи и релаксираща вечерна програма - по възможност с успокояваща вана.

По подобен начин Гибсън също така подчертава значението на това да се научите да медитирате, което според него ще ви помогне да подобрите качеството на съня си. Експертът предупреждава, че не бива да си лягате, ако не се налага: „Никога не използвайте телефона си в леглото, дори и с филтър за нощна или синя светлина - това е най-големият грабител на съня".

Други от Докторе кажи

Пак глобяваме производителя на медицинските хеликоптери

Италианската фирма „Леонардо" АД (Leonardо S.p.A.) изпрати официална информация до Министерството на здравеопазването (МЗ), в която уведомява за поредно забавяне в доставката на следващите два

УПМБАЛ "Св. Йоан Кръстител" вече разчита на фотоволтаични панели

Успешно приключи основният ремонт на покрива и инсталирането на фотоволтаични панели на Университетската първа многопрофилна болница за активно лечение „Св. Йоан Кръстител" – София

За първи път в България бе направена криоаблация на белодробни вени без рентгеново облъчване

За първи път в България бе направена криоаблация на белодробни вени без рентгеново облъчване. Иновативната електрофизиологична процедура е дело на екип от Клиника по кардиология на УМБАЛ „Св

Пикът на грипа ще е по време на новогодишните празници и в първите дни на 2025 г.

Ръст на случаите на остри респираторни заболявания през последните дни, отчитат епидемиолози. Те прогнозират пик на грипните вируси по време на новогодишните празници и в първите дни на януари

Учени подготвят карта на човешкото тяло клетка по клетка

Изследователи са създали първоначална карта на някои от 37,2 трилиона клетки на човешкото тяло, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс. Всеки вид клетка има уникална роля и познаването на функциите им

>