Тактики за умно измъкване, като не можете или не искате да отговорите

05.11.2024 05:30 Димитрана Александрова

Питащият трябва да остане убеден, че не отхвърляте въпроса. Затова с думи първо задайте положителна посока

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Защо не е готов планът, пита шефът. Ех, да можехте да му отговорите "Много хубав въпрос", както често правят политиците. Но не, ще го ядосате с това клише, той и без друго е недоволен, че се бавите със задачата, която ви е възложил. А не искате да му кажете защо не е готов планът, за да не натопите колегата, с когото трябва да го направите заедно.

Прикриването на виновник и солидарното поемане на отговорност невинаги е добър избор, но щом сте решили така да действате, се запознайте с основни тактики за изплъзване от неудобни въпроси.

То всъщност няма неудобни въпроси, има неудобни отговори. Понякога защото не ги знаете, друг път защото не искате да ги дадете. В двата случая при измъкването е нужен различен подход.

Имате знания и опит, винаги се готвите старателно, професионалната ви самоувереност е висока, но все някога се появяват въпроси, чиито отговори не са ви известни.

В такава ситуация хората със здравословно високо самочувствие не се притесняват да кажат "Не знам". Може и до него него да стигнете, преди признанието обаче трябва да подготвите почвата, за да не изглеждате некомпетентни.

Не знаете отговора на точно този въпрос, но знаете нещо по темата. "Щом въпросът навлиза твърде много в конкретика, първо представете по-обща картина, за да си спечелите нужното време. Представете си, че ви питат за конкретна песъчинка. Започнете с няколко думи за целия плаж. Отдръпнете се достатъчно далеч, докато не се озовете на удобна почва и станете готови да заговорите за песъчинката", съветва Ейлин Смит, бивш дипломат, сега треньор по публично говорене.

Добре е после да поясните каква още информация ви е необходима, за да можете да отговорите конкретно на въпроса, и как смятате да я получите.

Може да заявите "Работим по това". По този начин показвате, че сте достатъчно подготвени - макар да не знаете всички отговори, си давате сметка за въпросите и ще намерите решенията им.

Заявете "Не знам" едва след като сте казали това, което знаете, за да затвърдите авторитета си по темата, препоръчва Ейлин Смит.

Когато не искате да отговорите на въпрос, е нужна по-сложна маневра.

Ловка техника е да използвате отклоняваща преходна фраза като за начало. Така създавате впечатление, че не отхвърляте питането.

Често клишето "Много хубав въпрос" е именно измъкване - човекът, който трябва да му отговори, не му отговаря, а започва да обяснява колко е важен и защо е важен. Така не само изглежда, че остава в темата, но и че задълбава по нея.

В интервюта техниката се оказва успешна, когато журналистът не иска да притиска събеседника си - то увъртането му си личи за умната публика. Но в делово общуване и особено с шефа може да не сработи.

Удавяте в думи нежеланието да си кажете,
насреща си имате човек, който отлично разбира шикалкавенето ви, държи обаче да получи конкретен отговор. Ако продължи да пита, бъдете готови да признаете, че не искате да отговорите в момента и се опитайте да обясните защо. Така ще направите добро впечатление поне с честност. Като продължите да увъртате с общи приказки, ще изглежда, че смятате човека за глупав и ще го разгневите.

Друг подход за преходна фраза е да използвате евентуална възможност във въпроса, за
да го преформулирате, както ви е по-удобно.
Като кажете например "Мисля, че ме питате за...", може да изглежда, че навлизате в дълбочина, а не че не искате да отговорите. "Ключът е да перифразирате по начин, който е достатъчно близо до оригиналния въпрос, за да звучи така, сякаш се придържате към първоначалното запитване, но всъщност да го обърнете в посока, в която предпочитате да вървите", обяснява Ейлин Смит.

Може да ви питат за неприятен факт, за който не искате да говорите, но не можете да отречете, без да излъжете. Тогава изплъзването от въпроса е с преходната фраза "Радвам се, че повдигнахте тема". Така сякаш задавате положителна насока на следващите си думи. Коментирайте кратко, признайте проблема, след което бързо се върнете към това, което искате да кажете.

Когато предварително си знаете, че никоя от техниките няма да сработи и не сте в състояние по никакъв начин да избегнете въпрос (от шефа, да речем), на който не можете или не искате да отговорите, не го отхвърляйте рязко. Дайте възможно най-кратък отговор и опитайте да прехвърлите разговора в друго русло, в което имате достатъчно аргументи.

----- Как да действате при нападка

Ейлин Смит препоръчва и как да постъпите, когато в питането се съдържа нападка.

Естествено, задължително е да запазите спокойствие.

"Ако някой използва отрицателни думи като "Не бихте ли се съгласили, че тази програма е провал", не включвайте неговите отрицателни думи в отговора си. Вместо да отвърнете "Не, тази програма не е провал", заявете "Тази програма едва започва да дава резултати", казва експертката.

Независимо дали този с неудобните въпроси ще е партньор, с когото трябва да преговаряте, или шефът, безспорно по-лесно ще ви бъде да се изплъзнете от тях, като предварително идентифицирате какви могат да бъдат. След това преценете коя техника би сработила най-добре.

Макар да изглежда, че е най-трудно да избегнете питанията на началника - той е в правото си да бъде настъпателен, като става дума за работата - не е съвсем така. С него все пак имате едно предимство - ясни са ви стилът му на управление и характерът му. Това познание ще ви помогне.

Ако човекът не понася увъртания, избягвайте тях вместо неудобните въпроси. Вероятно ще е по-безболезнено веднага да му признавате "Не знам", когато не можете да отговорите, или "Дайте ми малко време и ще ви кажа", когато не искате да отговорите.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Перфекционизмът е път към неуспех. Колко да се стараете, за да не се престаравате

Щом на шефа не му пука за личния ви живот, с него не ви чака и успех в работата

Вместо доброта - стратегическо използване на гнева за успех в кариерата

Как да се сработвате с колега некадърник

Индивидуалист или конформист? Цивилизационен избор, който определя успеха

Не завиждайте на колеги, възхищавайте им се и ще сте по-успешни

Дисциплината - вашата суперсила за успех

Мързелив шеф - претоварени подчинени, или рисковете на стила ограничено управление

Как да се справяте с колега самохвалко и защо това е пасивно-агресивно поведение

Защо непременно да отдалечите колеги, които ви заразяват със стрес

Диагноза: Професионална анхедония. Симптоми и конкретни стъпки да се измъкнете

Без кураж няма слава или как да постигате успех с 10-процентното правило

Други от От страната и света

Добри са условията за туризъм в планините

Условията за туризъм в планините са добри днес, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския червен кръст (БЧК). Времето е слънчево, приятно, но не трябва да се подценява това

Азиатските борси тръгнаха с ръст в търговията

По-широкообхватният Стандард енд Пуърс 500 спадна с 16,11 пункта или 0,28 на сто до 5712,69 пункта Азиатските борси се движат предимно възходящо в днешната търговия

Еврото отново падна под прага от 1,09 долара

Курсът на еврото днес отново се върна под прага от 1,09 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

След 7 седмици протест работниците на "Боинг" спряха стачката си

Синдикалистите приеха четвъртото предложение на ръководството за споразумение - то предвижда постепенно увеличение на заплатите с 38% в рамките на следващите четири години

10% от електроенергията на Европа през последните 24 часа е дошла от вятъра

С най-голям дял на вятърната енергия са Португали, Литва и Швеция Делът на електроенергията, произведена от вятърни централи през последните 24 часа в Европа, е 9,9 процента

>