Благомир Коцев: Орязването на правомощията ми като кмет бави спешни мерки за Варна

04.11.2024 07:30 Весела Бачева
Кмета на Варна Благомир Коцев

- Г-н Коцев, общинският съвет във Варна ви отне правомощията да разходвате средства за непланирани разходи. Защо се стигна дотук?

- Това беше пряко свързано с отпуснатите 30 млн. лева от държавата към дружеството, което управлява стадион “Варна”. То е 65% частно и 35% собственост на общината. Тези средства бяха отпуснати без ясен механизъм как ще бъдат похарчени. Да, твърди се, че са за стадиона, но няма абсолютно никакви механизми, с които това да е гарантирано. Въпреки че е прерогатив на държавата да защитава собствените си интереси, това влияе пряко и на общината, тъй като общинският дял се свежда до около 12% след вдигането на този капитал. Така че ние имаме пряко отношение и просто поискахме гаранции, че тези 30 млн. лева плюс увеличаването на капитала от частния акционер, който е мажоритарен, “Химимпорт”, ще отидат за строежа на стадиона и ще има конкретни срокове, които да бъдат заложени в някои от документите. Било в устава на дружеството, било в решението на управителния съвет или в някакъв друг механизъм, който смятам, че държавата с общината трябваше да измислят. Но това не се случи и се оказа, че държавата просто налива едни 30 млн. в частно дружество, тъй като управлението е изцяло в ръцете на частния мажоритарен собственик.

Когато започнах да задавам тези въпроси, енергията срещу мен рязко се обърна и групата на ТИМ в съвета заедно с групите на “Възраждане” и на ГЕРБ показаха ясно с гласуването си тази наказателна акция, която целеше да ореже моите правомощия. Това, между другото, не се случва за първи път. ТИМ с “Възраждане” се опитаха да го направят това нещо при гласуването на бюджета. Тогава не се случи, не можаха да постигнат мнозинство, но сега вече обединението е повече от видно.

- Какви гаранции и документи поискахте?

- Исках да видя за какво ще бъдат похарчени, тъй като вече 15 години вместо строителство на стадион, който вървеше с изключително бавни темпове, около него се строят десетки обекти, собственост на същото дружество, на “Химимпорт”. Виждаме много частни сгради, продажба на търговска верига за 17 млн. лева, виждаме жилищни кооперации, а средствата от продажбата им не влизат в общината, която няма инструмент да следи тези процеси.

- Вие имахте ли конкретни съмнения за пренасочване на средства, или просто искахте да проверите?

- Исках гаранции, че управлението на това дружество ще инвестира тези средства за стадион в определен срок. Защото нищо не пречи милионите да влязат в дружеството, но никога да не бъдат похарчени за стадиона, а за други обекти около него. Или пък парите да влязат, а да се бави тази инвестиция с години, както вече видяхме, че общината още през 2005 г. е внесла в дружеството 136 дка, цялата територия там е била общинска, а всъщност не е получила стадион. Това, което се знае, е, че мажоритарният собственик “Химимпорт” заявява ясно, че няма никакво задължение да строи стадион. Съобщавано е, включително и от изпълнителния директор на дружеството Марин Митев, че те не са длъжни да строят стадион, а го правят изцяло по тяхна воля.

- Докога важи наложеното ограничение на правомощията ви?

- Това са правомощия, които са ми дадени от общинския съвет още преди моето встъпване в длъжност. В момента съветът си ги отменя, което означава, че са перманентно оттеглени. Единственият начин те да бъдат върнати, е с повторно гласуване, или ако аз върна това за прегласуване в съвета, или дори и да се прегласува, мога да го вкарам в съда за незаконосъобразност и съдът ще прецени дали имат основание да го правят, или не.

- Преди да обжалвате в съда, ще искате ли първо да се прегласува?

- Да, смятам да го върна. Ако се прегласува, ще обжалвам.

- За решението са гласували ГЕРБ, “Възраждане” и “Алтернатива на гражданите”. Как ще работите с това ново мнозинство?

- Както досега. Очевидно е, че това мнозинство отдавна се формира, защото почти нито една от инициативите, които аз съм внесъл в общинския съвет за гласуване, не беше приета от тези формации. Говоря за изключително важни неща за града като групите за бързи ремонти, които варненци чакат от години, и това беше мое предизборно обещание, което те отхвърлиха многократно в съвета с цялата аргументация и подкрепа на районните кметове, които също го чакат и са от 3 различни партии. Трима от кметовете са на ГЕРБ, но те също го подкрепят, защото това влияе върху тяхната работа. Съпротива имаше и срещу допълнителните контейнери за зелен отпадък, така важни за много от кварталите на Варна, където са къщи с дворове и често се изхвърлят зелени отпадъци, които задръстваха цялата сметопочистваща система в града. Това също беше отхвърлено. Актуализацията на план-сметката също беше отхвърлена. Всичко, което е свързано с това аз да си свърша работата по отношение на почистването на града, уреждането на инфраструктурата, беше саботирано от самото ми встъпване, макар че лицемерно се твърдеше, че има някакво мнозинство.

Всъщност мнозинството, което беше тиражирано между “Възраждане”, “Алтернатива на гражданите” и ПП-ДБ до преди известно време, никога не е гласувало нищо в моя полза, а си гласува единствено председателя на общинския съвет. Аз ще продължа да работя по същия начин, както досега, със същата енергия и темпо и с добра администрация и средствата, които имаме по общинския бюджет, европейски програми и националната програма на Министерството на финансите. Смятам, че ще постигнем добри резултати за града въпреки саботажите в общинския съвет. Надявам се, че тази ситуация рано или късно ще се промени, но сме подготвени да работим и без тази подкрепа, виждайки тази сглобка между ГЕРБ, “Възраждане” и групата на ТИМ “Алтернатива на гражданите”.

- Ако решението не бъде отменено, какво означава то за местната власт въобще? Може ли кметът да стане “заложник” на общинския съвет?

- До определена степен може, но в крайна сметка общинският съветник е избран от гражданите и те са гласували това да е местният парламент, който определя голяма част от политиките за града. Кметът не е единствената фигура, която взема решения. Общинските съветници имат огромна роля в управлението на града - нещо, което повечето от гражданите не осъзнават, често към кмета се хвърлят всички отговорности. Това донякъде е така, но всъщност те управляват всички общински дружества, които са акционерни. Говорим за градския транспорт, за дружеството “Пазари”, спортна зала, има пет много ключови дружества плюс още няколко, които управляват ДКЦ-тата, които са изцяло на подчинение на общинския съвет и ръководството се избира от него. Много хора не знаят това.

Няма да се усети промяна, но няма да се усети и подобрение в тези дружества, което аз се стремя да постигна. Опитвам се да подобря тяхното управление, без да имам реални правомощия там, като назначих одити. Скоро резултатите ще излязат, някои вече излязоха частично. Очакваме и още, за да покажат лошото управление там и да оцветят какъв тип управление се поддържа от общинския съвет. Нито едно ръководство на тези дружества не беше сменено с новата администрация и общински съвет, поддържат се хора от старата администрация, избрани от стария общински съвет, които са показали, че тези дружества се управляват неефективно.

Градският транспорт е почти в несъстоятелност. Това е дружество, което така или иначе не генерира печалби, а разчита на дотации от държавата, но твърде много станаха и дотациите, които те искат от общинския бюджет. Само за няколко месеца са искали над 5 млн. лева непредвидени от общинския бюджет и съветниците ги гласуваха. Аз се възпротивих - не би трябвало да се наливат пари, без да има оздравителен план за тези дружества.

Друг проблем, който можем да видим, орязвайки правомощията ми, е, че за всяка една компенсирана промяна в бюджета, която аз досега имах право да правя, т.е. да вземам средства от едно перо, където остават неизразходени средства, и да ги прехвърлям към друго, където има нужда, вече трябва да искам разрешение от общинския съвет.

Давам конкретни примери от миналата година - ако има спешна ситуация за ремонт на училище, което е пострадало в буря, или бързи ремонти, които трябва да се случат, трябва да мине през санкция от общинския съвет. Трябваха ни повече средства за озеленяване на града, за бързо оправяне на инфраструктура и дупки по важни ключови пътни артерии. Бързо можехме да правим компенсирани промени от други пера, за да можем да възложим бързо на фирмите да оправят тези пътища. Имаше покрив на още едно училище, детският общински комплекс също имаше доста щети по сградата, които трябваше да бъдат отстранени. Това са важни неща, които общината трябва да извърши. Много често те са спешни, а в момента аз трябва да свиквам извънредни комисии и да разчитам, че общинският съвет ще ги удовлетвори. А виждайки тяхната настройка, те може да го правят целенасочено и умишлено, което да саботира работата в града и да си кажат хората: “Ето, кметът не успява да се справи”.

- Очаквате драстично забавяне на работата...

- Категорично. Няма как да не доведе до забавяне, при условие, че съветниците трябва да бъдат събирани в много бърз порядък да гласуват нещо, с което дори няма да бъдат достатъчно запознати, а трябва тепърва да разберат важността, смисъла и значимостта на този проблем, за да решат да го подкрепят. А при условие че диалогът е толкова оскъден, това ще става изключително трудно.

- Може ли подобно нещо да се случи и с други ваши кметове? За последната година видяхме много жалби срещу кметове и районни кметове на ПП-ДБ, включително и срещу Васил Терзиев.

- Видно е за всички, че към кметовете, които не са на ГЕРБ, има особено различно отношение. Аз не усещам подкрепа от съвета - той се обединява в момента от ГЕРБ и “Възраждане”, включвайки бизнес групите вътре. Смятам, че и на други места се случва нещо подобно. Говорил съм с Васил Терзиев и Методи Байкушев. Да, всеки има свои битки, но те са много сходни. Не искам да мисля на партийно ниво, по-скоро като кмет на всички варненци, не искам да го отдавам на дадена партия, но е факт, че сглобката между ГЕРБ, “Възраждане” и бизнесгрупите, конкретно тази на ТИМ и още една, която гласува с ГЕРБ. Това са “Български глас” и друг известен местен бизнесмен - Данаил Славов, т.нар. Дънката. Тези четири формации са в абсолютен синхрон в момента.

- В момента тече подписка срещу отварянето на център за хора с интелектуални увреждания в квартал “Възраждане”. Държи ли общината на този проект и как ще отговори на недоволството на хората в района?

- Абсолютно убеден съм, че това недоволство е партийно мотивирано от “Възраждане”. Често те играят по линията, която разединява обществото. Не за първи път виждаме това.

Това е изключително важна инициатива, не мога да си представя как някой може да застане зад това да не правим център, който да обслужва хора в неравностойно положение - както деца, така и възрастни. Говорим за 24-часов център за помощ на хора в неравностойно положение, за дневни центрове, където хората могат да отидат и да потърсят такава помощ, а не за хора, които ще живеят там, или са опасни за обществото. Това са хора в нужда, така че смятам, че е изключително неморално и нехуманно отношение, което се опитва да се използва за разделяне на обществеността там. В крайна сметка това беше гласувано единодушно на последната сесия и се радвам, че се случи. Като българин и европеец не мога да повярвам, че може да имаме такова отношение към хората в неравностойно положение. Смятам, че това ни прави наистина европейци. В крайна сметка хората и сега живеят в тези квартали, няма да прииждат отнякъде другаде, а са местни хора от нашия град, които ще отиват в този дневен център. Представете си къде да се изгради този дневен център - може би някъде в гората, извън града? Те не са прокажени или хора, отхвърлени от обществото, напротив, те имат нужда от нашата подкрепа.

Гласува се имотите, които са общинска собственост, да бъдат отредени за изграждането на този център, а съседен имот да бъде за изграждането на детска градина, т.е. няма никакъв конфликт да се изградят и двете.

- Имате ли информация за замърсяване на водите, след като в петък бе повредена тръбата за отпадъчни води към Варненското езеро?

- Работи се по отстраняването на повредата. Подизпълнителят, който управлява драгажната техника, е нарушил периметъра и е навлязъл в зона близо до тръбата, при което е закачил котва - очевидно назад във времето кораб е скъсал котва и тя е останала на дъното. Тя задрала тръбата, разместила и разкъсала част от нея, но до няколко дни това ще бъде оправено. Имам уверението на изпълнителя, че ако не до понеделник, то до вторник трябва да бъде овладян течът от тръбата и да продължи работа.

- Във вторник се навършва една година, откакто сте кмет. Как се промени градът за това време?

- Най-добре е това да бъде оценено от гражданите, защото отстрани се вижда най-добре. Наш приоритет беше първо да завършим ремонтите, които тормозеха хората. Предната администрация започна и с изключително бавно темпо се работеше по голяма част от пътните артерии, които са обект от програмата за водния цикъл. Завършихме всички започнати проекти - бул. “Христо Смирненски”, “Девня”, “Атанас Москов”, започнахме нови обекти. И хората сами виждат как се работи на новите обекти - с изключително темпо, много работници на обектите, а не както преди - с по няколко души и бавене с месеци на строителството. Работим много усилено по чистотата в града, още не сме стигнали до момент, в който може да се похвалим със значими успехи, но там прогресът става по-бавно, защото имаме насадени договори. Но се опитваме в рамките на договорите да подобрим изискванията на фирмата, като изискваме повече работници и машини на терен. Предстои подготовката на новата обществена поръчка, която ще започне 2025 г., за да влезе в сила новият договор през 2026 г. Работим по осветлението и изключително много проекти, резултатът от които ще се види догодина и началото на 2026 г. Говорим за проекти по 100-те млн. лева по капиталовата програма, включват много важни обекти като градската библиотека, математическата гимназия, проект за осветление и изцяло обновяване и добавяне на нови сгради за над 5 млн. лева, за видеонаблюдение в целия град, нови пътни отсечки и улици. Но един проект се подготвя бавно, особено предвид ниската проектна готовност, която ни беше оставена. На нас ни трябваха месеци само за да стартираме някои от тези проекти. Вече се търгуват на обществени поръчки при избрани изпълнители, много скоро ще започне изграждането. Да добавя и два изцяло нови парка - “Младост” и “Република”. С това много бих се гордял, защото смятам, че зелената система и озеленяването на града са много важни. Ще прибавя и прозрачността - уведомяваме хората какво правим, как го правим, ако има успехи, се хвалим с тях, но ако няма, веднага обясняваме какъв е прогресът на работа и какви са причините нещо да не се случи навреме. Смятам, че темповете постоянно се увеличават и хората ще продължат да виждат прогрес в нашата работа.

Други от Интервюта

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

Стоян Чапразов, преводачът на "Оръжията и човекът": Очаквах протести. Свободата в изкуството не може да бъде победена с юмруци и крясъци

Лесно се затварят театри. Артистите, които отстояха правото си продукцията им да бъде гледана, заслужават награда, казва в първо интервю след скандала Стоян Чапразов

Д-р Росен Гацин: Как да има у нас стари, известни родове? През 60-те години властта е насърчавала смяната на фамилното име

Напоследък е тренд особено българите в чужбина да търсят родословните си дървета, казва културният антрополог Още акценти от интервюто: Когато докажем, че живелият 130 г

Прокурор Десислава Петрова: Леглата за психично болни в София са критично малко, скоро може да има срив

Грижата, която проявява държавата, не е достатъчна. В прокуратурата сме убедени, че трябва да работим заедно, казва зам. градският прокурор на София И още акценти в интервюто: При проверките ни не

Вержиния Джевелекова: Най-добрият подход към акцизите е дългосрочното планиране и диалога

При сегашния календар за увеличение на налога приходите в бюджета устойчиво растяха, казва мениджърът по връзки с обществеността на "Филип Морис България" - Госпожо Джевелекова

>