Благи места: Свежен и яйцето на змеицата

02.11.2024 20:26 Блага Букева, Красимир Цигуларов
Село Свежен в Сърнена Средна гора е прекрасно място за разходка през уикенда.
Интересната часовникова кула до една от къщите в селото
Старинната част на селото е обявена за архитектурен резерват, представящ възрожденското културно наследство.
Родната къща на полковник Владимир Серафимов, която сега е интересен музей.
Яйцето на змеицата - край пътя за Розовец
Слънчевата врата от светилището Змейовият полог
Слънчевата стела от Люляковото светилище
Панорамната гледка от Люляковото светилище към долината
По пътя от Свежен за Карлово вдясно е пътеката за гроба на Хаджи Димитър. Обозначена е с табела и е препоръчително да се измине пеша. Твърди се, че войводата е бил ранен при Бузлуджа и пренесен от верни четници под връх Кадрафил. Там, в във вековната гора е оформен негов символичен гроб, където всяка година се прави поклонение. След дълги митарства костите му стигнали до Сливен. И до ден днешен се спори и за гроба, и за костите на войводата. Тази история бе описана пространно във в. “168 часа” от Григор Ни

Край архитектурния резерват има много тракийски светилища. Наблизо е и символичният гроб на Хаджи Димитър

Понякога, когато си бродил доста из страната, започваш да търсиш не толкова популярни маршрути. Така откриваме село Свежен в Сърнена Средна гора, което се оказа истинско бижу. Има места за настаняване, но не са много. Но пък разстоянието до София е само 204 километра, до Карлово са малко над 30, до Пловдив около 60.

Старинната част на селото е обявена за архитектурен резерват, представящ възрожденското културно наследство, още през 1987 година. В него са включени 110 обекта, основно къщи. Пет от тях са регистрирани като културни ценности с национално значение, останалите са с местно. Много от тези къщи са обновени и придават свеж вид на Свежен. Има и такива, както е навсякъде у нас, които са оставени на въздействието на времето. Надморската височина е около 740 метра, което обещава и по-прохладно лято.

В близост могат да се посетят тракийски светилища, може да се стигне и до символичния гроб на войводата Хаджи Димитър. А долу, в ниското, е село Розовец, наричано преди Рахманли. В неговия център е паметникът на Гюро Михайлов. Това е мястото, където е роден. Не знаем на кого е хрумнала идеята, но една от улиците, тръгващи от центъра, пък е наречена "Марко Тотев". Но това е друга история.

Легенди и съвремие

Легендата за създаването на село Свежен е за времето на цар Иван Шишман. Тогава неговите боляри предали сестра му на султан Мурад. Засрамени от постъпката си, не се върнали в Търново, а се заселили на това място високо в планината.

Легендите са си легенди, но в следващите векове Аджар (здрав, силен, снажен - старото име на Свежен до 1934 година) е било процъфтяващо селище. Основата на благоденствието са розопроизводството, абаджийството, гайтанджийството, търговията, скотовъдството. Става околийски център, с население около 5000 души. Тук през 1868 година е открито първото селско читалище.

Карловско-Аджарското е едно от най-оживените книжовни средища по време на османското владичество. Още през XVII век там са създавани уникални ръкописни книги. Твърди се, че там са правени и преписи на историята на Паисий. Част от оцелялото историческо наследство е във фондовете на Пловдивската библиотека. А в Свежен вече има музей на Аджарската книжовна школа. Тя се е развивала около старата църква и манастира "Свети Георги", от които сега има само руини. Те са останали от времето на Руско-Турската война от 1877 - 1878 година.

Това е най-голямата трагедия и началото на упадъка на някогашното Аджар. След отстъплението на отряда на генерал Гурко при Стара Загора околностите са подложени на клане, разграбване и опожаряване от войските и башибозука на Сюлейман паша. Тази съдба не подминава и Аджар. Селото е опожарено, изклани са стотици от жителите му. От около 1200 къщи оцеляват малко над сто, които днес са част от архитектурния резерват.

Възстановена и обновена е оцелялата нова църква "Св. св. Петър и Павел", вдигната през 1864 година с дарения на местните хора.

В центъра на селото е и паметникът на полковник Владимир Серафимов. Неговата родна къща е възстановена и в момента е музей. Тя е и една от най-интересните сгради, датира отпреди около 300 години. Изцяло дървена е, от черен дъб.

Полковник Серафимов е известен като герой от "Родопската Шипка". През 1912 година, след като воденият от него полк освобождава Смолян и няколко села наоколо, получава заповед да отстъпи и да се укрепи на Рожен. Полковникът отказва да изпълни заповедта да се посрами и да изостави селата, които току-що е освободил, и в няколкодневни боеве срещу превъзхождащ противник съхранява селищата и тяхното население от изтребление. Едно от селата в района е преименувано на Полковник Серафимово.

Разходката из Свежен е силно презареждаща и приятна. Не бива да се пропуска интересната часовникова кула до една от къщите. Или да се навести старата ракиджийница, която сега е къща за гости с ресторант.

При древните светилища

След Свежен по пътя за Розовец наблизо е Яйцето на змеицата, или Змейовият полог.

Мястото за спиране е обозначено с табела, не е просторно, но пък разстоянието до светилището е около километър и се изминава за броени минути. Тук са единственото у нас мегалитно "яйце", слънчевата врата, обредна ритуална маса. Самото "яйце" е добре оформено и разположено в специален улей. Част от пътеката е древен път, също част от забележителностите в района.

Съвсем близо по пътя за селата Бабек и Розовец под връх Градището е Люляковото светилище. Подходът към него също е обозначен, има просторно място за паркиране, информационно табло, пътеката е добре очертана и маркирана. Преходът е лек, около километър. Все пак мястото е познато и посещавано. Защо е люляково, е разбираемо - намира се сред рехава люлякова гора. Във времето на цъфтежа на люляците би било прекрасно.

В групата скали са издълбани кръгли басейни с улеи. Интересна е слънчевата стела - в скалите, в добре оформено легло, обърнат на юг е поставен добре обработен плосък камък с формата на огнен пламък.

Гледката надолу към долината е панорамна и си заслужава малкото усилие. Наоколо има указателни табели и за други мегалити, стига да имате време да ги посетите.

Е, ако на някого не му се ходи по баирите, Гюро Михайлов си е все там, на площада в Розовец.

Други от От страната и света

Уорън Бъфет намалява дела си в "Епъл" и "Банк ъв Америка"

Холдингът на милиардера инвеститор Уорън Бъфет "Бъркшайър хатауей" (Berkshire Hathaway) отчете рекордни кешови постъпления през третото тримесечие от 325,2 милиарда долара

Европейските борси закриха разнопосочно

Европейските фондови борси закриха разнопосочно днешната си търговска сесия в очакване на утрешните президентски избори в САЩ,съобщава Си Ен Би Си. Индексът FTSE 100 на Лондонската фондова борса

ВАС сезира КС за заплатите на медиците и приоритетните болници

Върховният административен съд (ВАС) е направил искане до Конституционния съд да се произнесе дали противоречат на Конституцията текстове от Закона за здравното осигуряване

ОПЕК: Търсенето на петрол скоро няма да спадне

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) е положително настроена по отношение на търсенето на петрол както в близко, така и в по-далечно бъдеще

Румен Радев свиква новото Народно събрание на 11 ноември (Видео)

Ръководството на МВР не оправда обществените очаквания, заяви той Президентът Румен Радев ще свика новото Народно събрание на 11 ноември, обяви той. "Доверието в Народното събрание зависи от техните

>